Veľa ľudí ich považuje za burinu, ktorá rastie na okrajoch lesov a len zavadzia. Má ostnaté vetvy, ktoré sa zachytávajú do kabátov a rúk a zaberajú miesto v záhrade užitočným druhom. Ale veľa ľudí v nich vidí na jar pekne kvitnúce kríky a na jeseň plné zdravých plodov, ktoré keď neoberieme my na čaj a iné nápoje, zostanú vtákom ako ich zimná potrava. Ako to vidíte vy? Kde je pravda? Divé šípky vám zavadzajú alebo ich viete správne zužitkovať?
Divé šípky nemusíte pestovať, rastú si samé. Stačí, že ste z nejakého dôvodu pár rokov nenavštívili svoju záhradu alebo ste ju len nedávno kúpili po majiteľovi, ktorý ju zanedbal a celkom určite tam v nejakom kúte šípky rastú. Semená sem doniesli vtáčiky a o zvyšok sa postarala príroda. Takmer každý nový majiteľ záhrady pri veľkom upratovaní zoberie sekeru a pílu a šípky medzi prvými zlikviduje.
Pri plánovaní vašej záhrady by ste mohli šípky zobrať na milosť. Netvrdím, že by ste si mali nechať nimi zarásť celú záhradu. Ale pri dostatočne veľkom pozemku jeden či dva kríky, udržiavané rezom v primeranej veľkosti a tvare, aby záhradu nehyzdili, ale ju zdobili, nemôžu vadiť a prinesú svoju každoročnú zdravú úrodu.
Na jar sa môžete potešiť ružovými kvietkami, ktoré sa na jeseň zmenia na ostro-červené plody, plné vitamínu C. Veď preto sa šípky v minulosti na školách žiakmi povinne zbierali. Dnes nás obchody zásobujú syntetickými vitamínmi, ale ak sme priamo pri zdroji toho prírodného, prečo si ho nedopriať? Najmä ak za šípkami nemusíme nikam ďaleko chodiť, ale máme zo dva kríky priamo vo svojej záhrade.
Kým vonku nemrzne, plody sú tuhé a majú viac vitamínov, ako po prvých mrazoch, kedy zmäknú. Na čaj môžete použiť čerstvé šípky, len ich treba zbaviť malých chĺpkov, zvyškov po kvetoch, najlepšie odrezaním a potom šípky opláchnite. Aby sa lepšie lúhovali, treba ich rozrezať alebo trochu napučiť, napríklad pretláčakom na cesnak. Keď používate sitko, tak len plastové, lebo vitamíny nemajú radi styk so železom.
V paneláku nechajte šípky sušiť na tácke na radiátore, radšej podložte papier na pečenie. Samozrejme, že môžete použiť aj elektrickú sušičku potravín. Pri varení čaju zo sušených šípok je potrebné ich trochu rozdrviť, napríklad krátkym pustením mixéra s ostrým nožom.
Ovocie nemusí rásť iba na stromoch, ktoré ste sadili. Plno rôznych plodov rastie aj vo voľnej prírode. Ich výhodou je, že si nevyžadujú žiadnu starostlivosť ani hnojenie a napriek tomu dávajú svoju úrodu. Hoci sa nám plodiny zo záhrady spájajú skôr s pojmom „potraviny“, nezanedbateľný vplyv na naše zdravie môžu mať aj také, ktoré sme si zvykli označovať z neznalosti za burinu. Ako napríklad divé šípky.