Za bežných okolností rastú vŕby na vlhkých miestach, kde majú vody dostatok. Na vidieku ich bežne vídať pri potokoch, v poslednom období sa aj umelo pestujú ako energetická drevina na poliach, ktoré nie sú práve pre vysokú vlhkosť vhodné pre pestovanie iných kultúrnych plodín. Vŕby sú pre svoje vlastnosti pestované aj na výrobu prútikárskych predmetov či dokonca vŕbových konštrukcií, altánkov či iných záhradných objektov. Aj my sme zasadili veľké množstvo vŕbových sadeníc. Aj keď sme to neplánovali, tento rok sme museli začať naše vŕby polievať.




Ako to už býva zvykom v našej permakultúrnej záhrade, každý prvok nemá len jednu úlohu, nerobíme ho pre jeden cieľ. A tak to bolo aj s vŕbami, ktoré sme vysadili hneď v prvých týždňoch užívania našej novej záhrady v kopci. Či skôr záhrady pod kopcom. V dolnej časti záhrady pri dome sme potrebovali vyriešiť prebytok vody na jar a na jeseň. Pestovanie vŕb malo by spôsobom jej odčerpania a súčasne spôsobom, ako si zadovážiť materiál na vypletané konštrukcie či vŕbový plot okolo nového sadu.

Rok po vysadení 250 sadeníc sme mali materiál len na šesť metrov plota. Len jedna tretina ich totiž rástla v naozaj mokrom prostredí, zvyšok popri plote, kde bolo vody pomenej. A prútiky tu nedosahovali ani poldruhametrovej výšky. Boli krátke na oplotenie.

vŕbové sadencie po roku

Preto sme na jar, keď sa začalo suché obdobie, začali polievať nie len novovysadený plot z vŕbových prútikov, ale aj naše sadenice popri plote, ku ktorým pribudlo ďalších asi 50 sadeníc. V lete polievame každý deň, pretože tohoročný máj a jún je veľmi teplý a suchý. Vŕbam to očividne prospieva, väčšina prútov je už teraz vyššia, ako dva metre a aj nové prútiky vyrastajúce zo zrezaných sadeníc už majú poldruha metra výšky. Hustý porast nám bráni vidieť „poriadok“ v susednej záhrade, vytvára sviežu zelenú zástenu a ja sa teším z množstva prútikov, ktoré budeme môcť na budúcu jar využiť na stavbu ďalšieho oplotenia v našej záhrade.

Súvisiace:  Kedy je čas zlikvidovať nakladačky?

Denne minieme asi dvesto litrov vody na tieto vŕby. Ostatná tretina sadeníc vo vlhkom prostredí plní svoju úlohy. Po vode na povrchu niet ani stopy, hoci podľa rastu vŕb vo väčšej hĺbke je vody nadostač. A aj tu majú vŕby už cez dva metre výšky a stále sú pekné zelené a rastú ďalej.

Hoci je to nezvyk, aj vŕby treba polievať, keď ich pestujete cielene na svojom pozemku a leto je výnimočne suché a teplé.



Podobné príspevky

Na Luciu posledné papriky
Až do polovice decembra nám vydržali naše vlastné papriky....
Čítať ďalej
záhon paradajok
To ti nevyrastie
Uplynulý víkend som mal stretnutie so spolužiakmi zo strednej...
Čítať ďalej
Bosch-Ciso-17
Sú elektrické nožnice praktické do záhrady?
Kvalitné náradie dokáže odbremeniť pri práci v záhradke od...
Čítať ďalej
Vlhký dom? Jednoduché riešenie
Kto nebýva v rodinnom dome a chce mať záhradu, má...
Čítať ďalej
Akumulátorový krovinorez
Keď máte v záhrade trávnik, musíte ho kosiť. Keď...
Čítať ďalej
ceresna
Začali sme presun stromov
Po skončení jarných dažďov sme sa pustili do sťahovania...
Čítať ďalej