Za svojho doterajšieho života som videl viacero spôsobov pestovania malín a každý „prisahal“ na ten svoj. Niekto má rád vedenie zo stĺpov a drôtov, niekto len kolíky a niekto pestuje maliny pri plote. Videl som aj mnoho malinovísk, ktoré trpeli suchom a plodov bolo málo na to, aby sa dalo hovoriť o dobrej úrode. Bez ohľadu na spôsob opôr pre maliny aj odrody, mali tieto neúspešné pestovateľské postupy jedno spoločné.
Často sa stretávame s tým, že niektoré naše návštevy hodnotia naše malinovisko ako zaburinené. Ako príliš široké a husté. Majú pocit, že je škaredé a že tam nemôže nič vyrásť. Že z neho nemôžeme mať nijakú úrodu.
A na prvý pohľad to tak môže vyzerať. Naproti tomu môžete vidieť takéto úhľadné a udržiavané malinovisko. Ľahký prístup, pohodlné oberanie.
V čom je rozdiel? V množstve potrebnej vody a vynaloženého úsilia na dosiahnutie porovnateľnej úrody.
Ako by sa dal ten pomer určiť? Jednoducho. Nič ku drine. Na prvej fotke máte malinovisko, o ktoré sa nikto nestará a malín je tam neúrekom.
Na druhej fotke máte malinovisko, ktoré je pravidelne kosené, burina ani mladé odnože malín nemajú šancu vyrásť, zálievka je potrebná v lete každý deň. A pätinu malín treba nanovo vysadiť, lebo vyschnú. Sadenice sa berú z malinoviska na prvej fotke… lebo ich je každý rok neúrekom a je treba kosačkou „umravňovať“ maliny, lebo by inak obsadili celú záhradu.
No a ešte jeden rozdiel tam je. V januári sú prvé maliny poctivo zamulčované na krátko nasekanými vetvičkami z vyhodených vianočných stromčekov. Kyslý mulč im prospieva, nie?
Kombinácia červených, čiernych, bordových a žltých malín je nie len o pestrosti ovocia, ale aj o diverzite druhov. Pri ich oberaní je síce potrebné opatrne vchádzať do porastu aj oberať od záhrady či z uličky pri plote, ale potom máte pocit nekonečnosti úrody, len treba šťavnaté a sladké plody nájsť v tej húštine a pod listami 😉
Pri pestovaní malín je teda úplne jedno, či dávate prednosť pestovaniu pri kolíkoch alebo popri vedení či plote. Dôležité je v súčasne prevládajúcom prevážne teplom a suchom podnebí zabezpečiť, aby bola vlaha využitá a neplytvalo sa ňou. To neznamená polievať viac, ale chrániť vodu v pôde pred vyparovaním. Lebo keď budú zásoby vody menšie, a oni časom budú, viac polievať nebude čím. Musíte sa naučiť s vodou lepšie zaobchádzať. Vlastne nemusíte, ja vám to nemôžem prikázať, ale ak maliny chcete nie len pestovať, ale najmä oberať, niečo (so sebou) spraviť musíte.
Hustejší porast a s mierou ponechaná burina zabráni priamemu prístupu slnku k pôde a jej vysušovaniu. Zavčasu urobený mulč udrží ešte viac vlahy a zároveň dovolí pôdnym organizmom pôdu prevzdušňovať a prihnojovať. Ušetríte si zbytočné a hlavne kontraproduktívne okopávanie aj kosenie a získate viacej úrody. V podstate v súčasnom suchu je záhradkár s motykou horší ako triedny nepriateľ.