Ako postupovať pri výsadbe ovocných stromčekov

sourcherry V záhradách dozrieva ovocie a záhradkári sa už tešia na úrodu. Aby sa na stromoch ovocie urodilo, je potrebné správne postupovať už pri kúpe a sadení nového stromčeka. Ak už viete, aký druh a akú odrodu ovocia by ste chceli o svojej záhrade zberať, treba si už len vybrať, aký stromček kúpiť a potom ho správne zasadiť.

Jedna možnosť je kúpiť stromky zakorenené s pôdou v kvetináči, takzvane kontejnerované. Majú veľkú výhodu, a síce že ich môžeme sadiť kedykoľvek v priebehu roka a máme takmer 100 percentnú istotu, že sa nám ujmú. Nevýhodou je samozrejme vyššia cena a obmedzený výber odrôd.
Na jar sú v ponuke voľnokorenné stromčeky v neprebernom množstve druhov. Treba si dať pozor pri ich výbere, aby nemali preschnuté korene, potom by sa vám neujali. Mali by ste ich zasadiť skôr, ako im začnú pučať listy.

Ako postupovať po kúpe stromčeka

Najprv skontrolujte korene a odstráňte ostrými čistými nožnicami všetky dlhšie ako 30 cm a všetky poškodené.

Korene stromčeka namočte na 24 hodín do vody, oplatí sa pridať za vrchnáčik látky Lignohumát, stromček sa lepšie ujme v pôde.

Do vykopanej jamy pre stromček nalejte desať litrov vody a nechajte vsiaknuť.

K mladému stromčeku zatlčte do zeme kôl, z južnej strany. Slúži ako opora aj ako tieň kmeňa, aby v zimných mesiacoch chránil strom pred zohrievaním cez deň, lebo by mohla miazga vyhnaná teplom v noci zamrznúť a s ňou celý strom.

Na spodok jamy nasypte trochu kvalitného substrátu a môžete pridať zásobné hnojivo.

Vložte stromček tak, aby očkovanie bolo nad úrovňou terénu, zasypte opäť jemným substrátom a jemným trasením stromčekov uvoľnite vzduchovú bubliny, ktoré by sa mohli vytvoriť v zemine pri koreňoch.

Na vrch môžete nasypať zeminu vykopanú z jamy.

Stromček priviažte k opore.

Opäť dobre polejte, ideálne vodou s lignohumátom, kde bol stromček namočený.

Teraz je to už len na prírode. Celkom isto sa ale na budúci rok už môžete tešiť na novú úrodu ovocia.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


2 komentáre to “Ako postupovať pri výsadbe ovocných stromčekov”

  1. terezkaterka píše:

    A čo tak pod korene stromčeka dať kameň ? Pre lepšiu úrodu.

Komentovať