Ako si vybrať elektrickú vŕtačku

Elektrická vŕtačka je neoceniteľným pomocníkom nielen v rodinnom dome, ale aj v byte. Komu predsa z času na čas netreba poskladať nábytok, zavesiť obraz na stenu, či navŕtať policu? Doslúžila vám elektrická vŕtačka a prišiel čas na kúpu novej? Poradíme, ako si vybrať najlepšiu elektrickú vŕtačku.

Podľa čoho vyberať elektrickú vŕtačku?

Prísť do obchodu a kúpiť prvú vŕtačku nie je ten najlepší nápad. Často zvykneme siahať po najlacnejších kusoch, ktoré nemusia splniť naše očakávania. Alebo naopak, môžete si kúpiť príliš drahý model, ktorý v konečnom dôsledku ani nepotrebujete alebo nevyužijete. Ak teda vyberáte vŕtačku, zamyslite sa najmä nad týmto:

1. Čo chcem s vŕtačkou robiť?

Skutočne, s vŕtačkou sa dá nielen vŕtať, ale robiť aj mnohé iné práce. S vŕtačkou môžete skrutkovať, miešať, brúsiť, frézovať, či dokonca sekať. Ak teda chcete len občas skrutkovať, postačí vám jednoduchší model alebo rázový uťahovák. Ak chcete vŕtačku na ťažšie práce, určite je pre vás vhodné skôr vŕtacie a búracie kladivo.

2. Do akého materiálu budem vŕtať?

Chystáte sa vŕtačku používať na mäkšie materiály ako drevo, plast, sklo alebo kov? V tom prípade vám postačí bezpríklepová vŕtačka. Je ideálna ak chcete vŕtať do mäkkých materiálov a občas niečo skrutkovať.

No ak budete vŕtať do tvrdých materiálov ako betón, tehly, kamene, či murivo, určite potrebujete vŕtačku s príklepom. Tú však môžete používať aj bez príklepu, stačí ho jednoducho vypnúť.

3. Aký výkon od vŕtačky očakávam?

Aj výkon súvisí od samotného účelu, na ktorý chcete vŕtačku používať. Vŕtačky s nižším výkonom, do 3000 ot./min., sú vhodné na vŕtanie malých dier, teda na bežné práce v domácnosti. Vŕtačky s vyšším výkonom – krútiacim momentom alebo počtom príklepov, sú vhodné na ťažšie profesionálne práce.

Ďalšie parametre vŕtačiek

Zamerajte sa tiež na typ upínacieho skľučovadla (či ide o ozubený veniec alebo bezkľúčové skľučovadlo), ergonómia vŕtačky, teda ako dobre vám padne do ruky, prípadne aj o to, či je s vŕtačkou dodávané aj ďalšie zariadenie ako vrtáky, kufrík a pod. Napokon platí, že čím výkonnejšia vŕtačka, tým je spravidla jej cena vyššia.

Komentovať