Slama je asi najlepší mulčovací materiál v záhrade. Kým trávu si môžete v období mája až septembra kedykoľvek nakosiť – ak máte dostatočne veľkú lúku alebo trávnik medzi stromami, slama je dostupná len po žatve. Pravda, kúpiť si ju môžete kedykoľvek, ale mimo sezóny je ťažšie dostupná a aj drahšia. Preto sa vyplatí minimálne ročnú zásobu si kúpiť po žatve a kým ju spotrebujete, vhodne ju uskladniť. Viete ale, čo znamená „vhodne uskladniť slamu“, keď ju nepoužívate ako chovateľ, ale ako pestovateľ na mulčovanie?




Väčšina gazdov by vám povedala, že slama, tak ako aj seno alebo iné poľnohospodárske produkty, musia byť uskladnené v suchu. Veď na to sa stavali na gazdovstvách stodoly a seno dávalo na povalu, pod strechu. Dobytok by na mokrej slame nebol zdravý a stuchnuté seno by nežral ani mlieko nedával.

Nastieľanie slamou alebo senom má zabrániť vysušovaniu pôdy a rastu buriny. Tým podporovať rast pestovanej rastliny. Čerstvá slama je však uhlíkatý mulč a ako taký pri styku s pôdou okrem uvedených pozitívnych vlastností má aj ďalšiu. Viaže na seba dusík. Keďže dusík je potrebný pre rast, čerstvá slama môže spomaliť rast. Pri pestovaní paradajok alebo paprík nemilá vlastnosť. Samozrejme, že naviazaný dusík slama neskôr uvolní späť do pôdy pri svojom rozklade, ale to môže trvať aj dva roky.

nová slama v našej záhrade

Preto je pri slame na mulčovanie žiadúce, aby bola trochu zostarnutá. Keď sme na jeseň kúpili šestnásť malých balíkov čerstvej slamy, zložili sme ju v záhrade tak, aby na ňu pršalo, padal sneh, svietilo slnko. Do jari by mala trochu nahniť, zmeniť čiastočne štruktúru. Potom môže ísť na záhony. Vo väčšej miere na už teraz položenú vrstvu starej slamy, ako vrchná vrstva. Kým sa z nej stane spodná vrstva, bude dostatočne stará na to, aby bola vhodná na okamžitý rozklad a stala sa kyprým substrátom. A postupným odoberaním vrchnej vrstvy sa odkryjú nižšie balíky, na ktoré môže pôsobiť počasie. Uvedené množstvo predpokladáme spotrebovať do dvoch rokov. Samozrejme v závislosti od množstva nakosenej trávy. Tento rok sme pre sucho kosili hornú lúku len dvakrát, predvlani trikrát. A na množstve mulčovacieho materiálu je to znať.

Súvisiace:  Kúpacie jazierka

drevná štiepka a slama

Keď sme pred poldruha rokom po nákupe záhrady doviezli starú slamu a zložili je mechanizmami do predzáhradky, gazdovia od susedov považovali slamu za hnitú a na podstieľku nevhodnú. Veď preto sme ju aj my nechali doviezť. Majiteľ ju už nevedel pre seba použiť, pre záhradkára bola viac než dobrá. Aj preto sme za dve sezóny minuli štyri veľké hranaté balíky. Jednak nám bolo treba pokryť veľkú plochu záhonov, jednak sa už rýchlejšie rozkladala.

Mulč svojím rozkladom obohacuje substrát o živiny, sám sa stáva substrátom pre lepšie pestovanie zeleniny. Len je potrebné mať ho správne pripravený a celý rok správne uskladnený. Správne pre pestovanie.



Podobné príspevky

Oberák čerešní
Ako malý chlapec som často v lete liezol do...
Čítať ďalej
bonsai-tree
Drenáž a fólia
Drenážná vrstva je dôležitou súčasťou pestovania kvetín a stromčekov...
Čítať ďalej
Akú spotrebu má elektrický štiepkovač
Každý elektrický stroj má definovaný maximálny príkon, uvedený na...
Čítať ďalej
Je na prístrešok na odpadky potrebné stavebné...
Prístrešky na odpadky sú bežnou súčasťou sídlisk, verejných budov alebo...
Čítať ďalej
solárna nabíjačka motúčka
Fúrik na solárny pohon
Svet je plný solárnych zariadení. Solárne elektrárne namiesto obilných polí,...
Čítať ďalej
kúpacie jazierka
Kúpacie jazierka
Záhrada pri rodinnom dome dokáže pri vhodnom návrhu rozširovať obytnú...
Čítať ďalej