Nikdy sme nemali ambíciu v našej záhrade na vidieku pestovať takzvaný „anglický trávnik“. Dávali sme prednosť prirodzenému prírodnému vzhľadu a fungovaniu trávnatých plôch, čo predstavuje drvivú väčšinu z našich takmer trištvrte hektára pôdy. Dokonca aj dvor a vjazd pre auto máme zatrávnené, toto jediné miesto, spolu s predzáhradkou, sme udržiavali pri nízkom strihu, čo u nás predstavovalo cca 10-12 cm v prerastenej podobe. No odteraz je všetko trochu inak, na „golf“ už kosíme celkom asi 20 árov trávy okolo záhonov aj medzi stromami. Čo sa stalo?




Nikdy som nechápal záhradkárov, ľudí, čo svoju celoročnú produkciu vyhodili. Teda celý rok hnojili a zavlažovali trávnik, aby pokosenú trávu odviezli najlepšie do zberného dvora. A teraz sám kosím motorovou kosačkou so zberným košom a udržiavam trávnik vo veľkej časti záhrady na výške 5,5 až 7,5 cm a kosím ju pri výške asi 12-15 cm. Lenže ja tu trávu nevyhadzujem, nelikviduje, ale zužitkujem.

Hlavný dôvod tejto zmeny je moje pochrámané zdravie. Vrátili sa mi problémy s chrbtom, pre ktoré okrem iného nemôžem používať svoj obľúbený krovinorez a teda nemôžem nechať trávu prerásť, kedy ju už klasická štvorkolesová kosačka nezvládne. Takže som nútený kosiť častejšie, pretože tlačiť kosačku mi problémy nerobí a na jej štartovanie či vysýpanie koša mám grif, kedy si neubližujem. Pretože mňa práca v záhrade, vrátane kosenia, baví a robil by som ju zrejme aj tak 😉

A tak som si kosenie nastavil tak, že kosím každý deň, ale postupne. Vždy jeden prechod z dvora do záhrady, vždy kus trávy pod stromami. Tam, kde máme svah, kosím po vrstevniciach. Takže stále je niekde tráva vyššia, s kvetmi pre hmyz aj pre okrasu, niekde nižšia pre ľahšiu chôdzu. Než dokosím poslednú z vysokej trávy, už mi dorastie tá prvo pokosená. Kosenie nízkej trávy, aby neprerástla, má výhodu v tom, že sa zberný kôš neplní tak rýchlo. A takéto štvortaktné kosačky majú malú spotrebu benzínu.

Súvisiace:  Dážď doplnil zásoby vody na záhrade

A trávu samozrejme nevyhadzujeme. Na drobno pokosená tráva ide jednak sliepkam, ako pochúťka aj postieľka, čo nezjedia. Ďalšie plné koše z kosačky smerujú na záhony ako mulč. A čo už načisto nie je kam dať, ide do kompostu, spolu so starou trávou so slepačím trusom z voliéry. Na budúci rok z toho všetkého bude kompost a substráty najmä do vyvýšených záhonov.

Takže áno, máme anglický trávnik. Len je tak trochu permakultúrne iný 😉



Podobné príspevky

priesady na okne
Vetrajte byt, keď pestujete priesady
Každý panelákový záhradkár, ktorý si pripravuje vlastné priesady zeleniny,...
Čítať ďalej
Presťahovať plot môže byť jednoduché
Že si neviete predstaviť situáciu, kedy by bolo potrebné...
Čítať ďalej
Najodolnejšie ploty medzi pletivami
Trendy v bývaní a stavebnom dizajne neobchádzajú ani ploty. Aktuálne...
Čítať ďalej
Modely rakiet do záhrady nepatria
Každý, kto má záhradu, ju nemá len na nekonečnú...
Čítať ďalej
dážďovka v tráve
Za dážďovky by ste mali ďakovať
Občas dostanem otázku, o ktorej by som nepredpokladal, že by...
Čítať ďalej
Zelené hnojenie záhradky
Význam trávnika
Sviežo zelený trávnik má na našu psychiku blahodarný vplyv....
Čítať ďalej