Čerešne máme radi a preto sme v záhrade vysadili niekoľko kúpených stromov aj naštepili na semenáče vtáčej čerešne. A potom sme prikúpili starý sad, kde bolo päť statných stromov. No a tento rok sme kúpili tretí pozemok, kde tiež stáli tri mladé čerešňové stromy. Takže máme solídny základ a ani zdivočelé jarné počasie nám veľa škody nenarobilo. Rôzne lokality dávajú akú-takú šancu na dobrú úrodu vždy.




V sade nám obyčajné čerešne zmrzli, chrupky na starých stromoch boli. V pôvodnej záhrade zarodili obidve štepené, ale malé stromy. Výborné chuťou, množstvo tak na zjedenie. Prekvapením roka sú však tie tri čerešne na novokúpenom pozemku. Zo začiatku to tiež nevyzeralo na nijakú hitparádu, ale keď v máji začali čerešne dozrievať, pred nami stáli tri obsypané stromy.

Množstvo chutných plodov, ktoré sme nijako nedokázali zjesť. Tak padlo rozhodnutie časť ich skompótovať. Tri malé vedierka a dve pätnásťkilové zeleninárske bedničky, naplnené do polovice, aby sa čerešne svojou váhou nepopučili, odišli od nás a skončili v pohároch. A to bola len tretina tohoročnej úrody týchto troch stromov.

Kým do bedničiek treba oberať čerešne efektívne, pomocou vedierok, hákov a rebríkov, na ochutnanie z väčších výšok používame plastový doma vyrobený oberák čerešní. Tým si zoberieme zo stromu akúkoľvek čerešňu do výšky 4 m. V každom sade máme jednu, nech si ich nemusíme nosiť a nech ich nezabudneme si zobrať.

Tri stromy z najnovšieho pozemku nám tento rok dali asi 50 kilo čerešní. Ak nerátam úrodu ostatných stromov, lebo sme ju nijako nemerali, tak už sa nám podľa cien obchodníkov vrátilo tristo eur. A to tam ešte máme hrušky, slivky a morušu 😉

Výhoda je, že čerešne nedozrievajú naraz, ale postupne. Nie sme teda zavalení kvantom úrody naraz, ale máme čas čerešne konzumovať a prípadne spracovať. Ale už teraz je jasné, že len sedemdecové poháre na to nebudú stačiť a musím sa pripravovať aj na ďalšie spracovanie úrody nie len čerešní, ktorá sa nám na vyše stovke ovocných stromov, ktoré už máme, urodí.

Podobné príspevky

Sezónu zeleniny ukončuje počasie
Bežná zelenina je v našich podmienkach jednoročná letná rastlina. Keďže...
Čítať ďalej
orchidea
Pestovanie orchideí v byte
Orchidey, donedávna známe výhradne ako rezané kvety sa objavili vo...
Čítať ďalej
Aby pes zo záhrady neušiel
Či už máte psa na stráženie alebo ako príjemného...
Čítať ďalej
lieska
Rozmnožiť liesku nie je žiadna veda
Keď sme počas zimy a začiatkom roka plánovali, ako...
Čítať ďalej
Za rána za rosy dobre sa kosí
Toto staré porekadlo odzrkadľuje podľa mňa dva fakty. Tým...
Čítať ďalej
majoránka
Bio postrek proti škodcom
Niekedy aj napriek našej najlepšej starostlivosti sú rastlinky napadnuté...
Čítať ďalej