Ecoraster – zatrávňovacia dlažba

Po úhľadnom trávniku na dvore túžia mnohí noví majitelia domu. Krásne upravené okolie domu, s pevnou príjazdovou cestou, záhon, hrajúci farbami drobných kvietkov, dokonale obložený dekoratívnymi kamienkami a široká plocha upravenej zelene… Na takom mieste je radosť bývať.

Po dokončení stavby domu je však realita iná. Dvor je plný blata a rýh od kolies áut a stavebných strojov. Jeho povrch je značne nesúrodý a sen o dokonalom trávniku sa zdá byť na míle vzdialený. Navyše, po náročnej stavbe domu už zrejme nemáte chuť na ťažké práce.

Úprava okolia vášho domu nemusí byť vôbec tak náročná, ako spočiatku vyzerá. Existuje riešenie, ktoré je celkom jednoduché, vyrieši váš problém s blatom na dlhé roky, umožní rast súvislej plochy trávnika, úpravu chodníka a príjazdovej cesty, aj dekoratívnych obrúb okolo záhonov a skaliek.

Ecoraster – zatrávňovacia dlažba

Ide o tvárnice z pevného recyklovaného plastu, ktoré sa zasadia do zeme a spevnia tak pôdu na dvore. Táto vychytávka sa nazýva zatrávňovacia dlažba.

Zatrávňovacia dlažba je vhodná pre akýkoľvek typ pozemku – rovinatý aj svahovitý, pre záhrady aj parkoviská, pre ranče a jazdiarne, kempy, ihriská a rôzne úžitkové plochy. Môžete ju použiť po celej ploche pozemku, napojiť dlaždice na seba a vytvoriť tak veľkú mriežku, ktorý si vytvarujete podľa potreby.

 

Následne si len vyberiete výplň jednotlivých častí mriežky zatrávňovacej dlažby. Zasadiť trávnik, vložiť tvárnice z betónu či dekoratívny štrk – podľa toho, na čo bude priestor v budúcnosti slúžiť.

Využitie zatrávňovacej dlažby má oproti výsadbe trávnika bez spevnenia pôdy nesporné výhody. Sú to:

  • spevnenie povrchu, ktoré vydrží aj veľkú záťaž kolies ťažkých áut, či konských kopýt;
  • prirodzené odvádzanie dažďovej vody, žiadne kaluže, blatové priehlbiny, len prirodzené zavlažovanie, voda – vsiakne priamo do pôdy;
  • jednoduchá údržba – trávnik stačí kosiť, občas pridať hnojivo – a hotovo.

Ako na pokládku zatrávňovacej dlažby?

Je to celkom jednoduché. Jediné, s čím budete asi potrebovať pomoc odborníkov, je úprava terénu.

 

Potom dostanete hotové mriežky zatrávňovacej dlažby. S pokládkou začnete v rohu pozemku a mriežky postupne napojíte na seba pomocou zámkov. Keď sa spoja, začujete cvaknutie. Ak treba upraviť tvar dlaždice, urobte to priamočiarou pílou.

Mriežky už len vyplníte zeminou, vhodnou pre trávnik, zasadíte semienka, pridáte hnojivo a vodu a potom už len čakáte, kým tráva začne rásť. Alebo si zvolíte inú výplň, napríklad betónové bloky. Tie už skutočne nevyžadujú žiadnu starostlivosť.

Vytvoriť si trávnik, ktorý vyžaduje len miernu údržbu, na vlastnom pozemku, nie je vôbec zložité. Zatrávňovacia dlažba Ecoraster je ekologickým riešením, ktoré vám vydrží dlhé, dlhé roky.

Zdroje obrázkov: freepik.com

Komentovať