Ide to aj bez opaľovacieho krému

Hoci vám mnohé magazíny, predajcovia aj „autority“ budú tvrdiť opak, leto v záhrade sa dá bez problémov stráviť aj bez opaľovacieho krému. Veď ani nie tak v nedávnej minulosti naši rodičia a starí rodičia fungovali aj bez neho. Je to len moderný výmysel pre moderných ľudí, ktorí žijú inak, ako je prirodzené. Ja som len celkom nedávno prišiel na to, čo starí ľudia vedeli tak nejak samozrejme. Dá sa existovať aj bez neho, len treba vedieť robiť veci správne.
Medzi hlavné opaľovacie zásady dneška patrí, že by sme sa nemali vystavovať slnku vtedy, keď páli najviac, teda v čase okolo poludnia. A vôbec, keď vyjdeme na slnko, mali by sme svoje telo chrániť krémom s čo najvyšším ochranným faktorom. Keď som bol dieťa, používal sa faktor 5 alebo 10, dnes nás ohurujú číslami 30, 40 alebo 50! Potrebujú to ľudia vôbec?

Argument „pre“ je, že dnes je vraj slnko silnejšie, ako v minulosti, preto sa treba viac chrániť. Ak to platí pre účinok Slnka na pokožku, prečo sa rovnaký argument neuznáva o pôsobení Slnka na celú Zem a šaškujeme s uhlíkom a CO2? Takže buď je celé globálne otepľovanie spôsobené človekom fraška alebo predaje opaľovacích krémov dobre urobený marketing. Na mňa neplatí ani jedno.

Moderný človek nežije prirodzeným spôsobom

Celodenný pobyt v klimatizovanej kancelárskej budove a následne v klimatizovanom nákupnom centre alebo celý deň vo výrobnej hale a večer v krčme má ďaleko od prirodzenosti. Keď takto civilizačne aklimatizovaný človek vyjde na svetlo božie, teda na slnko, má jasné problémy. Už po krátkom čase jeho pokožka sčervenie a o pár dní sa zlúpe. V lete je cez deň slnko naozaj silné a môže ublížiť.

Úplne inak to ale je, ak ráno nevyspávate po nočnej smene v práci ani po ťahu v bare. Keď ráno vstanete krátko po svitaní, na štebot vtákov alebo kikiríkanie kohúta, máte celý deň pred sebou a slnko nízko nad hlavou. Teplomer môže v lete takto zrána ukazovať niečo málo nad desať stupňov, ale lúče slnka príjemne hrejú a vy sa môžete dať do práce na záhrade alebo do polievania zeleniny bez toho, že by ste boli naobliekaní. Ba dokonca môžete byť úplne bez trička. Užijete si pekný letný deň a keď začnú pred poludním skutočné horúčavy, máte kus roboty už za sebou a môžete začať oddychovať. V horúčavách, ktoré posledné obdobie u nás v júli zvyknú panovať, sa ani nič iné veľmi robiť nedá, iba sedieť v tieni orecha alebo si zdriemnuť a nabrať nových síl do „popoludňajšej smeny“.

S prekvapením môžete zistiť, že pokožka na vašom nechránenom tele nesčervenela, ako by to bolo za iných okolností, ale začína byť pekne snedá. Pretože ste sa nevyzliekli uprostred dňa, ako to moderný človek spraví na kúpalisku, a nevystavili vaše telo slnečnému šoku a nespálili ste vrchnú vrstvu kože. Pretože ste boli na slnku od skorého rána, keď slnečné lúče boli ešte slabé, a dovolili ste svojej koži prispôsobiť sa postupnému zosilňovaniu slnečných lúčov. Potom mu nevadilo ani silné slnko okolo poludnia, ktoré za iných okolností vyrobí z človeka červeného raka za krátku chvíľu.

Stačia tri takéto skoré rána pobytu na čerstvom vzduchu, vyplnené starostlivosťou o záhradu či polievanie priesad paradajok a ste opálení ako od mora aj bez opaľovacieho krému, ktoré moderného človeka chránia pred jeho moderným spôsobom života. Len to nevravte predavačkám v drogériách alebo majiteľom lekární. Aj bez toho tu mnoho prevádzok krachuje a ľudia prichádzajú o prácu. Na druhej strane aspoň majú možnosť vrátiť sa k životu, ktorý je pre človeka prirodzený. Aj bez natierania.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať