Prístrešky na odpadky sú bežnou súčasťou sídlisk, verejných budov alebo podnikov. Investori však pri výstavbe týchto prvkov drobnej architektúry nemajú úplnú voľnosť. Plánujete na svojom pozemku postaviť prístrešok na odpadky? Zistite, aké typy prístreškov sú dostupné na trhu a či potrebujete stavebné povolenie.
Čo sú prístrešky na odpadky?
Prístrešky na odpadky sú praktickým riešením na sústredenie všetkých odpadkových košov na jednom prehľadnom mieste. Vďaka svojej vizuálnej jednoduchosti pripomínajúcej záhradný prístrešok dokonale zapadajú do charakteru nehnuteľnosti. Zvyčajne sa umiestňujú v prednej časti domu, hneď vedľa plota, a plnia hneď niekoľko dôležitých funkcií.
V prvom rade prístrešky na odpad organizujú priestor tým, že chránia nádoby na odpad pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Zabraňuje sa tak zaplavovaniu interiéru dažďom a zasypávaniu obsahu snehom. A v lete sa odpad chránený pred priamym slnečným žiarením nerozkladá tak rýchlo.
Prístrešky na odpadky však nie sú len praktické; pomáhajú tiež udržiavať okolie hygienické a estetické. Krytý prístrešok má dôležitú funkciu – eliminuje pohľad na odpadky vysypané z košov a neželaných návštevníkov v podobe múch. Zariadenie vytvára ucelený celok a prispieva k udržiavaniu harmónie a poriadku na pozemku.
Typy prístreškov na odpadky
Na trhu sú k dispozícii rôzne typy prístreškov na odpadky, z ktorých najobľúbenejšie sú:
-
oceľové prístrešky na odpadky – najčastejšie sú tieto modely vyrobené z oceľových panelov pripomínajúcich drevené dosky, môžu byť natreté akoukoľvek farbou (zákazníci si zvyčajne vyberajú hnedú, čiernu alebo grafitovú;
-
drevené prístrešky na odpadky – môžu byť celé vyrobené z dreva (napr. borovica, smrek) alebo kombinovať oceľové a drevené prvky, ale nie sú také odolné ako prístrešky vyrobené celé z ocele;
-
murované prístrešky na odpadky – vo väčšine prípadov sú vyrobené z rovnakého materiálu ako plot pozemku.
Možno postaviť prístrešok bez povolenia?
Vonkajšie prístrešky – https://plechovegaraze-stalmex.sk/kategoria-produktu/vonkajsie-pristresky/ sa zaraďujú medzi vedľajšie stavby, ktoré majú podľa stavebného zákona (§ 139b SZ) doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe (napr. k stavbe na bývanie, k verejnej stavbe, k stavbe na výrobu a skladovanie, k stavbe na individuálnu rekreáciu), a preto ich možno v určitých situáciách stavať bez povolenia. To je dobrá správa pre investorov vrátane súkromných. Zároveň však nemajú úplnú voľnosť – bez povolenia možno postaviť len malý prístrešok. Presné rozmery a pravidlá výstavby takýchto zariadení sú uvedené v stavebnom zákone.
Zdroj foto: vlastné / plechovegaraze-stalmex.sk