Každý rok nové muškáty?

Susedka, stará pani, kráčajúc ku svojej kamarátke a pozerajúc k nám do dvora na gang hovorí: „Zimovali ste muškáty?“ Muškáty sú klasický balkónový truhlíkový kvet. Najviac rozšírené sú zrejme červené, ale vyskytujú sa aj mnohé iné rôzne farby. Muškáty sú klasická ozdoba okien nie len na dedinách. Parádu robia celé leto, len ich treba na zimu uložiť na chladnejšie, ale nie mrazové miesto, aby nevymrzli. A nezabudnúť občas trochu poliať, aby nevyschli. A na jar zmladiť.
„Ja to nerobím“, pokračuje susedka. „Nechám ich tak a na jar si vždy kúpim nové, aj so substrátom“.

Po tejto vete starej panej nám zamrzol úsmev na tvári. Dôchodkyňa zo starej gazdovskej rodiny, ešte aj teraz syn súkromne hospodári na pôde. Očakávali by ste osvedčené gazdovské postupy? Aj ja. Tento čriepok nám zapadol do mozaiky informácií, ktoré sme takýmto spôsobom cez plot postupne získavali.

Väčšina ľudí takéto „moderné“ postupy odôvodňuje tým, že „Ja si to môžem dovoliť“. Teda že na to má peniaze. Skutočne? Lebo ak tie peniaze vynaloží, v podstate zbytočne, na niečo, na čo nemuseli, tak potom už tie peniaze nemajú. Majú za ne síce hodnotu, len za ňu platia každý rok. A teda zarábali zbytočne, zbytočne vynakladali energiu a čas. Namiesto ušetrenia času alebo zhromažďovania imania strácajú. Pravidelne, trvale.

Keď sme sa stali dedinčanmi, iná susedka, takmer deväťdesiatročná, nám darovala kvetináč červeného muškátu. Opatrujeme ho ako dedičstvo, lebo si uvedomujeme, že nejde len o kvet, ale o energiu generácií, ktorá je v ňom absorbovaná. Ale aj ide o niečo iné. Ak máme priestor, kde kvety na zimu uložiť, ak nájdeme trochu času sa o to starať, tak táto „investícia“ nám prinesie možnosť neplatiť každý rok za substrát a nové sadenice neznámeho pôvodu a zdravotného stavu, s potenciálom ohroziť zdravie ostatných našich rastlín.

Ale najmä ide o princíp. Prekonať svoju lenivosť a urobiť trochu viac pre zachovanie svojho majetku. Nemusieť sa strachovať, či budúci rok mi dodávateľ „nezabudne“ poskytnúť svoj produkt. A či nebude pýtať zase trochu viac.

Každému ide o vaše dobro, peniaze. nenechajte si ho vziať.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať