Keď sú konáre vysoko

Aj keď pestujete moderné nízkokmenné ovocné stromčeky v modernej záhrade, môžu byť niektoré konáre vysoko na to, aby ste ich pohodlne odstrihli alebo odrezali, keď robíte rez stromov. A čo potom, keď sa staráte o desiatky starých pôvodných odrôd, teda stromy sú vysoké, ale liezť do nich je problém a ani vysoký rebrík, najmä na svahu, vám nezaistí dobrý prístup k prevedeniu rezu. Vtedy príde vhod predĺžené alebo teleskopické náradie. Popíšem, ktoré s úspechom používame v našej záhrade.
Prvým obľúbeným náradím sú predĺžené univerzálne záhradné nožnice Fiskars s dĺžkou 233 cm. Stojaci človek s vystretými rukami s nimi pohodlne dočiahne až do výšky 4 metre a tam odstrihne konár, ktorý potrebuje.

Strihacia hlava na konci je nastaviteľná do rôznych polôh a vo zvolenej polohe uzamknutá. Pohon ostrej čeľuste je cez prevod zabezpečený retiazkou, aká je na bicykli, takže v žiadnej polohe nekladie zvýšený odpor.

Ovládanie nožníc pri strihaní je posuvnou časťou rukoväte. Nožnice sú z ľahkého profilovaného, no pevného kovu, takže aj práca s rukami nad hlavou nie je namáhavá.

Ešte na jeden účel sa dajú tieto predĺžené nožnice na konáre použiť. Ak vám po reze ostane konár v korune alebo spadne nebodaj do susedovej záhrady, poľahky ho zľahka pritvorenými čeľusťami nožníc uchopíte a stiahnete k sebe.

Nastaviteľný uhol strihacích čeľustí dovoľuje pracovať v korune naozaj v hocijakej polohe konára. Skrátka Fiskars vie záhradné náradie navrhnúť a vyrobiť tak, aby vás práca s ním bavila, ale nezaťažovala.

Dlhá pílka

Tam, kde sila nožníc nestačí, berieme si na pomoc teleskopickú pílku na konáre. Samotné teleskopické rúčky sa dajú kúpiť aj osobitne s rôznych dĺžkach, nám sa osvedčila stredná s dĺžkou nastaviteľnou od 1,5 do 2,5 metra.

Zahnutá pílka sa nasadzuje na jednoduchý zámok, a môžete ju použiť aj s krátkym ručným držiakom. Okrem naozaj kvalitného ostria má na oboch koncoch háky, takže vysoko v korune ani pri intenzívnej práci vám pílka nevypadne z rezu. Hákom si potom viete odrezaný konár aj stiahnuť k sebe. A spodný naostrený hák je ako stvorený na odrezanie drobných vetvičiek, ktoré nám zavadzajú v práci.

Pílka na baterky

Keď už načisto je toho rezania veľa alebo ide o hrubé konáre, používame teleskopickú akumulátorovú reťazovú vyvetvovaciu pílku Parkside.

Je to v podstate malá reťazová píla s nastaviteľným uhlom rezacej hlavy na teleskopickom držiaku. Poradí si aj s hrubšími konármi, hlavne sa nenamáhame, reže sama. Teda na akumulátory Parkside, ktorých máme niekoľko druhov, lebo máme veľa náradia tejto značky.

Okrem rezania v korune je vhodná aj na vyrezávania krovín, keď sa ku kmeňu nie je ľahké dostať, ako sú napríklad trnky alebo šípky. Len dajte pozor, aby ste nezarezali do zeme, lebo to veľmi rýchlo tupí reťaz.

Je veľa prác v záhrade, ktoré by sme bez tohto teleskopického náradia nezvládli vôbec alebo len s veľkými obtiažami a za oveľa dlhší čas. Do kvalitného náradia sa podľa mňa oplatí investovať, pretože vás žiadna práca nezaskočí a máte ju rýchlo hotovú.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať