Mobilný dom už kupovať nebudeme

Keď nemáte svoju záhradu rovno pri dome, chcete tam mať nejaké svoje zázemie. Na uloženie náradia, pracovného oblečenia, potravín aj časti úrody. Chcete mať miesto na oddych aj úkryt v prípade nepriaznivého počasia. V záhradkárskych osadách sú preto bežné malé záhradné chatky, niekomu stačí malý prefabrikovaný záhradný domček z nejakého hobbymarketu, iný si postaví väčšiu chatu. No čím väčší pozemok máte, tým viac náradia potrebujete aj chcete na tom mieste tráviť viacej času a preto hľadáte väčšie zázemie. My sme riešili, či si zadovážiť mobilhaus.
Záhradu sme kúpili v podstate na konci dediny, medzi rodinnými domami. Len „náš dom“ bol dlhé desaťročia neobývaný a podľa toho aj vyzeral. Uvažovať o bývaní v ňom bolo nepredstaviteľné a náklady na jeho opravu enormne vysoké. Oveľa jednoduchšie by bolo postaviť niečo iné. Miesta na veľkom pozemku je relatívne dosť. Takže kde skloniť hlavu, uložiť veci a prípadne v peknom počasí aj prespať a nemusieť každý deň cestovať do mesta?

Jednou z možností bolo zaparkovať v záhrade karavan, obytný príves. Nejaký starší, používaný, v dobrom stave. Oproti stavbe drevenej chaty, ktorú treba nielen ošetriť proti hmyzu a drevokazným hubám, ale aj natrieť farbou, naťahať elektriku a zariadiť nábytkom, je to jednoduchšie. V karavane totiž už toto všetko je. A dokonca lacnejšie, ako v chatke. Len aby do obytného prívesu nezačalo po čase tiecť, je dobré mu postaviť jednoduchý prístrešok.

Obidve alternatívy ponúkajú trochu málo miesta a sú vhodné na víkendové pobyty. Čo keby chcel človek tráviť na svojom pozemku,vo svojej záhrade trochu viac času? Minimálne od jari do jesene? Nebude to všetko malé?

Riešením môže byť mobilný dom. Ponúka viacej priestoru, viacej miestností, lepšiu tepelnú izoláciu, väčší komfort a stále je lacnejší, ako opraviť starý dom alebo postaviť nový domček. V niektorých prípadoch môže byť komplikované ho dostať na pozemok, najmä na vidieku, pre jeho rozmery. Je síce mobilný, má podvozok a dá sa ťahať za nákladným autom, ale nie po úzkych cestách.

Zaoberal som sa aj touto myšlienkou, riešil rozpočet aj dopravu. No už nemusím, problém solved.

Nedávno sme sa dozvedeli, že naši susedia sa rozhodli presťahovať do inej dediny a ich starší dom je na predaj aj s pozemkom. Boli sme si dom dôkladnejšie prezrieť aj s kamarátom-odborníkom a konštatovali sme, že hoci je stavba staršia, nie je to nič také, s čím by sme si nevedeli poradiť, či už technicky alebo finančne. A tak sme sa so susedmi dohodli a dom so záhradou kúpili. Najskôr sme všetko dôkladne upratali a dnes už má dom kompletne novú strechu a okapy. Čaká nás ešte čiastočná rekonštrukcia elektroinštalácie v spojitosti s napojením na našu fotovoltickú elektráreň a drobné opravy muriva. A keďže drevený prístrešok bol v žalostnom stave, tak som ho odstránil a budem robiť nový, napojenie na novú strechu už je hotové.

Spolu s domom sme získali aj záhradu so štrnástimi ovocnými stromami a nejaké miesto, kde už sú vysadené nové ovocné kríky, z odrezkov našich obľúbených egrešov a ríbezlí, vznikol ďalší záhon Rozuma a náš psík má väčší výbeh. A ja viac trávy na kosenie 😀

Starý dom môže ďalej slúžiť ako skladisko a na bývanie aj zázemie máme „nový“ dom s elektrickým bojlerom aj plynovým kúrením a vybavenou kuchyňou, čo ocení najmä gazdiná. Oveľa ľahšie sa nám bude spracovávať úroda ovocia, zeleniny aj hydiny a tiež sa zlepšili možnosti skladovania potravín.

Kúpiť si dom na vidieku znamená kúpiť si prácu. No tej sa nebojíme, lebo to robíme pre seba.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 150 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať