Zdá sa vám otázka čudná, veď predsa elektrický bojler by mal pomáhať šetriť? Nuž taká je šedivá teória. A ako zelený je strom života? Aká je pravda o šetrení pomocou elektrického bojlera? Zatiaľ ho nevyhadzujte, možno je v tom nevinne a možno je chyba vo vás. V každom prípade už teraz môžem napísať, že elektrický bojler môže byť zdrojom úspor v domácnosti, no rovnako tak môže byť príčinou veľkého plytvania.




Tento problém sa týka zväčša rodinných domov, či už ho využívate na trvalé bývanie alebo ako vidiecku chalupu na víkendy či letnú sezónu. Väčšina bytových domov je totiž napojená na domový rozvod teplej úžitkovej vody, takže obyvateľom odpadá starosť o jej prípravu, stačí to všetko zaplatiť. A teraz neviem, čo je lepšie 😉

Elektrický bojler je vlastne tepelne izolovaný zásobník na teplú vodu spojený s vyhrievacím telesom. Ideou bolo pôvodne, že sa teplá voda bude pripravovať v čase lacnejšej energie a skladovať do doby, kedy ju bude treba v domácnosti využívať. Typicky sa voda v bojleri zohrieva v noci, v čase takzvaného nočného prúdu, ktorý bol výrazne lacnejší a mala byť k dispozícii ráno či popoludní, keď sa ľudia vracajú z práce a večer na sprchovanie a kúpanie. Keďže každý človek a každá rodina má iné potreby, dodávajú sa bojlery s rôznym objemom, najbežnejšie sú od 80, cez 120, 150 až po 200 litrov.

Nenažranosť obchodníkov s elektrinou urobila z klasického „nočného prúdu“ moderný „nízky tarif“, ktorý môže byť podľa neprehľadných distribučných sadzieb za účelom pomýlenia zákazníka k dispozícii nie len cez noc, ale aj cez deň. Hlavne však vďaka rozdeleniu platby na „elektrinu“ a „distribúciu“, aby sa viac riaditeľov nažralo a viac sekretárok ostalo sýtych, je rozdiel v cene vysokého tarifu a nízkeho tarifu zanedbateľný, ostal len opruz s nahrievaním bojlera podľa diaľkového zapínania HDO (hromadné diaľkové ovládanie) a občas sprchovaním sa vo vlažnej vode.

Aký veľký má byť elektrický bojler

Otázka za milión. Pretože správna odpoveď na túto otázku rozhoduje, či s jeho pomocou budete šetriť alebo naň budete doplácať.

Kým prietokový ohrievač míňa elektrinu vtedy, keď púšťate teplú vodu a neskladuje žiadnu zásobu, nemáte starosti s jeho správnym používaním. Bojler pracuje s odloženou spotrebou. Menším množstvom energie za dlhšiu dobu zohrieva väčší objem vody, ktorá bude spotrebovaná v inom čase. Z tohto princípu vyplývajú dva potenciálne problémy.

Súvisiace:  Do záhradky pekne po svojich

Prvým je, že od času nahrievania po čas spotreby je teplá voda skladovaná so stratami. Skrátka bojler aj s vodou chladne a ako veľmi, to záleží od toho, ako dobre je izolovaný a kde je umiestnený. Takže možno slabšie izolovaný bojler v kúpeľni prispieva k jej zohrievaniu, takže nám to nemusí vadiť, lebo inak by sme elektrinu potrebovali do radiátora. Ale bojler v pivnici alebo technickej miestnosti zbytočne zohrieva priestor, ktorý chceme mať chladnejší. Zemiaky teplo nepotrebujú.

Tieto straty sú tým vyššie, čím pozdejšie vodu od konca nahrievania spotrebujeme a na čím vyššiu teplotu vodu zohrievame. A tiež, čím chladnejšia je miestnosť, kde je bojler umiestnený.

Druhý je závislý od toho, aký podiel teplej vody z bojlera väčšinou spotrebujeme. Povedzme si to na príklade. Máte inštalovaný elektrický bojler o objeme 120 litrov a vaším spôsobom zohrievania v ňom hrejete každý deň povedzme 80 litrov vody na teplotu 65°C. Voda v bojleri vďaka startifikácii môže byť dole studená a hore teplá a nezmiešavať sa, teda tieto straty môžeme v našom príklade zanedbať.

Ak denne spotrebujete tých 80 litrov vody (príslušne zmiešanú so studenou vodou v pomere, ktorý je vám teplotne vhodný na umývanie riadu alebo kúpanie sa), tak je to ideálne a bojler vám šetrí peniaze, lebo ste ho zohrievali s mierne nižšou cenou elektriny a spotrebovali (takmer) všetku investovanú energiu.

Ale ak denne spotrebujete len 40 litrov teplej vody, tak ďalších 40 litrov ostáva v bojleri a prispieva k vaším zbytočným nákladom. Ako sme povedali vyššie, bojler postupom času chladne, teda investovaná energia prechádza vo forme tepla z vody do priestoru. A pri ďalšom cykle využívania NT na ohrev vody musíte dohriať tých 40 litrov nespotrebovanej teplej vody, ktorá medzitým trochu vychladla a tiež tých 40 litrov studenej, ktorá v bojleri nahradila tú teplú vodu, ktorú ste spotrebovali. A zajtra miniete znova len tých 40 litrov vody…

Takže aký veľký bojler potrebujete, je kľúčové pre to, či je využívanie bojlera pre vás úsporou alebo zvýšenými nákladmi.

Lenže ak sa vaše zvyklosti menia v priebehu roka alebo očakávate prírastok do rodiny, teda očakávate nárast spotreby aj teplej vody, to ešte neznamená, že zakaždým musíte meniť veľkosť elektrického bojlera. Našťastie existuje možnosť variabilného využívania aktuálneho bojlera z hľadiska optimálnych nákladov.

Súvisiace:  Chovajte, pestujte, hlavne stále kupujte

Pretože takmer nikto nepoužíva teplú vodu priamo z bojlera, ale ju mixuje so studenou na požadovanú teplotu. Umývať riad alebo sa sprchovať vodou s teplotou 70° C nie je každému príjemné. Avšak zakaždým si na pákovej batérii miešať optimálnu teplotu výstupnej vody je ďalším plytvaním, nie len teplom, ale aj vodou samotnou. Vhodné je použiť na bojleri trojcestný termostatický ventil, na ktorom si nastavíte najväčšiu požadovanú/znesiteľnú teplotu teplej vody a v drezovej batérii si nastavíte studenšiu v prípade potreby. Z bojlera vám tak napríklad pôjde do potrubia voda o teplote 40°C bez ohľadu, aká teplá je voda v bojleri. Samozrejme, ak bude v bojleri voda studená, potečie vám len studená. Ale nie teplejšia, ako ste si nastavili na ventile.

A tu je čaro šetrenia energie termostatickým ventilom. Teplotu vody v bojleri nastavíte tak, aby ste (takmer) celý objem zohriatej vody spotrebovali zmiešaný na výslednú teplotu. Ak sa ukáže, že domácnosť potrebuje na deň väčší objem teplej vody, nastavíte termostat bojlera povedzme o 5°C vyššie, čím termostatický ventil bude k studenej vode primiešavať menší objem viac zohriatej vody a tá vydrží dlhšie. Alebo pridáte rovno 10°C. To už je solídny nárast akumulovaného tepla v 80 litroch vody.

Samozrejme, aby toto všetko fungovalo, mali by ste mať čo najkratšie prívody teplej vody z bojlera k jednotlivým batériám a mali by byť tieto potrubia dobre tepelne odizolované. Potrebujete predsa bojlerom zohrievať vodu, nie steny v kúpeľni a kuchyni.

Takže správne využívanie vášho elektrického bojlera je kľúčom k tomu, či vám bude peniaze v peňaženke šetriť alebo z peňaženky vyťahovať.



Podobné príspevky

Bohatá úroda orechov
Keď sa povie "ovocie", človek mestský si predstaví supermarket...
Čítať ďalej
Ako proti myšiam
Jeseň je obdobím kedy sa hraboše sťahujú za teplom...
Čítať ďalej
Popoludňajšia smena
Celý týždeň chodiť do práce a v sobotu ráno...
Čítať ďalej
Okrasné oplotenie: aké si vybrať?
Oplotenie je vymedzením hraníc pozemku a veľa prezrádza o...
Čítať ďalej
Zipper som opravil už druhý krát
Zipper je kosačky, či skôr krovinorez na kolesách, ktorý...
Čítať ďalej
Najlepšie financovanie novej záhrady
O snahe získať novú záhradu pre permakultúrne pestovanie som písal...
Čítať ďalej