Mráz skosil kvety jahôd mačetou

Pre dnešný článok som sa v nadpise inšpiroval textom pesničky populárnej moravskej speváčky. Ale pri prechádzke záhradou koncom druhej aprílovej dekády to u nás naozaj tak vyzeralo. Po neskutočne na dané obdobie teplom počasí, kedy všetky stromy a kríky rozkvitli v asi trojtýždňovom predstihu, prišlo ochladenie, sem tam dážď a v noci nakoniec dva krát mráz. Ráno bol pohľad na záhradu žalostný. Kto sa tešil na bohatú a pestrú úrodu ovocia, môže zabudnúť. Majitelia malých záhradiek na úrodu ako takú, kto má stromov a kríkov viac, tak na pestrosť, hoci nejaké ovocie sa možno urodí.
Máme záhradu v kopci a dole, kde je priestor záhonov obkolesený domami a vlastne nimi uzatvorený, býva v takýchto podmienkach dosť zle. Chladný vzduch sa nasúva po svahu dolu, minie niekoľko dnes už desiatok stromov a kríkov, a zastaví sa dole, kde má na únik len úzku uličku. Kým v horných partiách prechod vlny studeného vzduchu často nezanechá nijaké následky, dole, v kotli, pôsobí dlhšie a dokoná dielo skazy.

A podľa toho, ako veľmi bol vzduch studený a ako dlho bolo chladno, zasahuje masa stojaceho studeného vzduchu od domu hore proti svahu a toľko škody narobí. No tentoraz sa nejednalo len o prízemný mráz. Zmrzli aj vysoké stromy na celkom veľkej ploche celej ulice. Nie len naše mladé orešáky, ale aj statné orechy naše či už u susedov, majú dohneda zafarbené a pokrútené listy. Podobne dopadol aj gaštan či moruše a takmer zlikvidované sú aj mladé výhony viniča. A to sme my strihali hrozno celkom neskoro, tak je ešte šanca, že znova vyraší. Lenže celkom určite budú ďalšie výhony už slabšie a možno budeme musieť pristúpiť aj k redukcii strapcov.

Vyššie proti svahu sú stromy na tom oveľa lepšie, buď sú bez známok omrznutia alebo len na niektorých konárikoch, zrejme ako sa studený vzduch zdržal na týchto miestach kratšiu dobu a postúpil dolu.

Vidno to aj na jahodách. Kým dolu máme asi 80% kvetov pomrznutých, vyššie je pomer zdravých a zničených kvetov skôr opačný. Zaujímavé je, že pred domom, teda za úzkym hrdlom medzi chalupami, kam sa asi studený vzduch zo svahu dostával len pomaly a ťažko, to jahody zvládli.

Náš svah je oproti ostatným celkom široký a keď sme pozemok kupovali, bol celkom holý. Na susedných pozemkoch je buď húština alebo z druhej strany poriedko nejaké stromy. Postupne sem vysádzame rôzne ovocné dreviny, ale zatiaľ sú malé a nedokážu vytvoriť účinnú bariéru. Veríme ale, že ako postupujeme s novou výsadbou proti svahu a súčasne staršie stromy zmohutnejú, nebudeme tvoriť lievik pre studený vzduch.

Z každého druhu ovocia máme viacero odrôd a teda trochu posunuté kvitnutie aj dozrievanie plodov. A súčasne máme naozaj široký sortiment, takže sa zatiaľ vždy ukázalo, že či už náhly mráz alebo dlhé sucho ohrozí ovocniny, vždy sa podarí zozbierať úrodu aspoň na časti stromov a kríkov. Vďaka širokému sortimentu aj väčšiemu množstvu stromov a najmä na rôznych polohách.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 150 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať