Naší záhradní susedia aj známi si už zvykli, že sme „leniví záhradkári“ a nerýľujeme a že namiesto okopávania záhony prikrývame vrstvou mulču. Už ich neprekvapuje pohľad na hriadky papriky alebo uhorkovisko, kde namiesto vzorne okopanej hliny vidia okolo rastlín slamu alebo seno. Pomaly berú na vedomie fakt, že záhony sú ako prestretý stôl, kam sa nestúpa. No nás mnohí prekvapili otázkou, ktorá súvisí s jesenným upratovaním záhrady po zbere úrody. Kedy sa mulč dáva zo záhonov preč a čo sa s ním robí?




No a mne to nedá a kontrujem protiotázkou, prečo by sa mulč mal dávať na zimu zo záhonov preč. Vtedy sa väčšina z nich zarazí a pochopí, že ak by si túto otázku položili sami a pokúsili by sa na ňu aj odpovedať, nemuseli otázku položiť vôbec.

Ostatní hovoria naučené frázy, že aby bola záhrada na zimu uprataná, aby zem premrzla a podobne. Ak je vaším snažením celého roka skutočnosť, že chcete mať upratanú záhradu a užívať krémy proti bolesti krížov, tak potom áno, nech je po vašom. Vlastne ste sa mulčovaním nemuseli trápiť ani na jar a v lete. My si mulč necháme na záhonoch, pretože nám ani tak nevadí, že by zem premrzla, skôr nám vadí, že by zmrzli aj pôdne živočíchy.

Keď ich necháme pod vrstvou nástieľky, nemusia sa ukrývať vo veľkých hĺbkach pred mrazom, ale môžu pracovať aj desať centimetrov pod povrchom. A pracovať znamená, že stále prežúvajú rastlinné zvyšky, stále prehnojujú pôdu a stále ju prekyprujú. My na jar doplníme mulč o novú vrstvu, vy môžete záhony pokopať a pohnojiť sami.

Na nových záhonoch to nie je vidieť, ale ak máte mulčované záhony aspoň také dva či tri roky, tak zistíte, že sa pomaly stráca rozdiel medzi pôvodnou ornicou a mulčom. Pôvodne ostrý prechod vplyvom vlhkosti, tlenia, baktérií aj hmyzu sa mení na plynulý. Neviete povedať, kde je ešte slama a kde už substrát. A ani nemusíte. Zelenine je to jedno, rastie ako divá. Má vlhko, má výživu, má ochranu pred zimou aj prehrievaním. A počas mrazov mulč chráni pôdu a život v nej. Mráz na pooraných záhonoch možno pomôže rozrušiť hrudy zeme, ale urobí z nej sterilný materiál, v kto rom nič nerastie.

Súvisiace:  Pestujeme pomocou recyklovaných pet fliaš

Je to o zvyku. O našom zvyku. Niekto sa v zime rád kochá vzorne upratanými hriadkami, niekto sa teší, že jeho hriadky sú plné humusu a iných živín, takže sa kochá kvalitnou a chutnou zeleninou a oddýchnutým chrbátom.

Preto u nás mulč ostáva na záhonoch aj v zime. Keby sme ho odstránili alebo uložili niekde bokom, prerušili by sme prirodzený proces postupného rozkladu spodných vrstiev na substrát a ochudobnili pôdu a v konečnom dôsledku aj seba. A bola by to zbytočná práca na zimu odkladať a na jar dávať naspäť zvyšky, pretože by počas zimy mulč na kope čiastočne skompostoval. Tak nech kompostuje priamo tam, kde ho najviac potrebujeme.

A my sa môžeme tešiť, že záhrada ani v zime nespí a pripravuje sa na novú jar. Môže sa aj vaša.



Podobné príspevky

hrušky sušenie
Sušenie ovocia sme začali hruškami
Sušené ovocie máme doma radi a v zime si...
Čítať ďalej
priesady do záhona
Odborník na priesady
Horúce leto je vyčerpávajúce nie len pre záhradu, ale aj...
Čítať ďalej
Rozumiete svojim rastlinám?
Hovorí sa, že komunikácia je, keď myslia "A", vyslovia...
Čítať ďalej
drevo
Vy sa máte, vy máte plot
Pred pár dňami sme mali milú návštevu. Z príbuzných sa...
Čítať ďalej
krokvový hák
Na Valentýna sme si darovali čatorne na...
Nemám rád umelé sviatky, bez opory v histórii alebo domácej...
Čítať ďalej
mulčované vyvýšené záhony
Nechce sa mi rýľovať, spravím vyvýšený záhon
Nedávno nás v záhrade opäť navštívil môj bývalý kolega a...
Čítať ďalej