Kompostovanie je ideálne miesto pre uskladnenie rastlinného odpadu zo záhrady. Celé vetvy sa neoplatí do kompostéra hádzať, na ich predspracovanie slúžia štiepkovače. Veľké kusy by sa dlho rozkladali a ostatné živiny by sa z kompostu „vytratili“. Ale pokosená tráva, ak ju nechcete využívať na mulčovanie okolo stromov alebo na záhony (čo je škoda) sa rozkladajú veľmi rýchlo a taktiež zeleninové vňate či lístie.
Tag → odpad
Kompost nie je odpad
My lístie nepálime
Jeseň je v znamení zadymených údolí nášho vidieka. Keď prichádzame v tento čas popoludní do záhrady, minimálne z jednej záhrady stúpa biely oblak. Už z cesty sledujeme, v ktorej časti dediny a ktorým smerom fúka vietor. Či si údenie užijeme my alebo to schytajú niektorí iní susedia. A márne si lámeme hlavu, či ten smrad aj tá škoda, ktorú si „paliči“ spôsobujú, im nevadí. Veď im to musí smrdieť aj vo vnútri v dome. Páliť bankovky by im iste nenapadlo, ale pálenie lístia je vlastne to isté, iba hlupák to nevidí.
Novembrové papriky
Papriky sú obľúbenou letnou zeleninou aj v našej záhrade. Koncom leta a na jeseň väčšina ľudí zberá úrodu a s koncom teplých dní likviduje aj kríčky zo záhonov, pripravujú ich na jeseň. Dlhé a suché leto naznačovalo predĺženie vegetačnej doby a my sme sa rozhodli iné počasie využiť. Babie leto bolo dlhé a opakovalo sa. A vďaka tomu, že sledujeme nie pranostiky, ale skutočné počasie, sme zozbierali posledné papriky až v období, kedy po iné roky snežilo a bol mráz. Príroda okolo nás sa skrátka mení a oplatí prispôsobiť sa. Záhradkár si tak ušetrí nie len nervy, ale aj drinu a peniaze za potraviny.
Stena z vŕbových prútov ukryla kompostér
Často sa nás pýtajú, či máme záhradu okrasnú alebo úžitkovú. A my odpovedáme, že máme peknú záhradu, v ktorej pestujeme aj ovocie a zeleninu. A že do záhrady chodíme oddychovať. Nie každý si to dokáže predstaviť a my sme si nedokázali predstaviť, že sa budeme z miesta nášho oddychu pozerať na hnusný plastový kompostér. Chvíľu som rozmýšľal, ako sa zbaviť tohto výhľadu a nakoniec som zvolil materiál, ktorý máme zadarmo, z vlastnej záhrady a prakticky neobmedzené množstvo. Kompostér zakryla stena z vŕbového prútia.
Plastový kompostér
Hoci našu záhradu ponímame ako prírodnú, občas sa nevyhneme nutnosti využívať neprírodné materiály. Ak neškodia pôde alebo vode alebo nemajú vplyv na naše zdravie a súčasne predstavujú nižšie náklady alebo vyššiu úžitkovosť, nebránime sa za každú cenu ich použitiu. A tak sa jedného dňa v našej záhrade objavil kompostér z umelej hmoty, aby nám pomohol zvládnuť doslova kalamitnú situáciu. Rastlinný „odpad“ totiž nelikvidujeme, ale snažíme sa ho recykláciou opäť využiť pri pestovaní ovocia a zeleniny v našej záhrade. Spáliť ho by bolo možno jednoduchšie, ale určite nie lacnejšie.
Nepreháňajte to s kompostérmi
Že je kompostovanie užitočnou činnosťou pre záhradkára, záhradu aj okolie, o tom snáď nie je pochýb. Je niekoľko spôsobov, akým si môžete v záhrade kompost pripraviť a je mnoho druhov kompostérov, ktoré na to môžete použiť. Komu nevyhovujú kupované, zväčša malé plastové kompostéry, buduje si svoje vlastné veľké, zväčša drevené, návodov je všade dosť. Ale nad niektorými odporúčanými postupmi zostáva rozum stáť. Ako by vám chceli výrobu kompostéra čo najviac znechutiť. Ako keby chceli, aby ste si ich radšej kúpili hotové, hoci ani tie nie sú najlepšie.
Ako začať s permakultúrou
Z času na čas sa objaví nejaká módna vlna v každom odvetví. Tiež v záhradkárčení sú určitú dobu populárne niektoré odrody alebo idú na dračku isté rastliny. No permakultúra nie je módna vlna, ale životný štýl. Niekomu je blízky a hneď ho začne uplatňovať v celej záhrade, pre niekoho je ťažké začať chápať život na pozemku v tomto rámci. Ale stačí rok či dva experimentovania a každému je hneď jasné, že je to na čas a energiu veľmi úsporný spôsob pestovania a väčšina ľudí už sa ku klasickému pestovaniu nevráti. Ako začať s permakultúrou na svojom pozemku?
Ako udržať mulč pod stromčekom
Pre dobrý rast ovocných stromov je potrebné udržiavať pôdu pod nimi kyprú, aby mohla dýchať. Preto klasickí záhradkári odporúčajú trávu okolo stromov kosiť a najlepšie je vraj stromčeky okopávať. No ja som iného názoru. Kyprosť pôdy pod stromom zaistí aj nastieľanie. Nemyslím si totiž, že je potrebné za každú cenu vynaložiť veľkú námahu, aby som nemal pocit, že som lenivý a nič pre záhradu a bohatú úrodu nerobím. Naopak, ak jej doprajem čo najprirodzenejšie podmienky, vtedy som urobil maximum pre zdravé a chutné plody aj na stromkoch.
Visací zámok potrebuje ochranu
Zámky sú zariadenia, ktoré nám pomáhajú chrániť naše súkromie a majetok pred takými, ktorí si chcú žiť rovnako ako my, ale bez práce, ktorú sme vykonali. Ale aj zámky potrebujú ochranu od nás. Najmä v zimnom období. Voda z dažďa alebo snehu dokáže narobiť peknú neplechu, najmä keď sa pridá mráz. Zamrznutý zámok potom dokonale ochráni náš majetok aj pred nami samými. Aby sme tomu predišli, zámok od brány na hornom konci záhrady dostal kryt proti dažďu.
Burina vraj nepatrí do kompostu
Zelený odpad zo záhrady, ktorý vzniká nie len kosením trávy, ale aj pri reze stromov alebo viniča, nikto nechce nechať len tak ležať na pozemku. Sú dva spôsoby, ako ich „upratať“. V mestských záhradkách je obvyklé odviezť zelený odpad zo záhrady, v dedinských sa častejšie spaľuje. Jedno aj druhé je nepochopiteľná likvidácia potenciálnych zdrojov. Alternatívou je kompostovanie, ktoré nie len šetrí vzduch, ale aj peniaze za substráty. A skompostovať sa dá v záhrade takmer všetko.