Voda je lenivá, tá do kopca nepotečie – takto lakonicky skonštatoval môj strýko pri jednej návšteve u nás na pozemku, čo treba mať na pamäti vždy, keď uvažujeme o vode na pozemku a na stavbe. Skúsený stavbár – starý praktik ma nie len naučil základom prútikárčenia, ale aj správaniu sa k vode ako takej. A vždy si na jeho slová spomeniem, kedykoľvek sa bavím alebo počujem o tom, ako sa niekto trápi s vodou. Či už jej prebytkom alebo nedostatkom. Typickým príkladom v záhrade sú vyvýšené záhony. Jednými zbožňované, druhými zatracované. Možno preto, že stále nepochopili ich princíp a ako ich používať.
Tag → pestovanie
Vyvýšené záhony nesajú vodu
Semenáriť sa naozaj oplatí
Vrcholiace leto je zberom úrody ovocia aj zeleniny a odmenou za našu prácu s pôdou a na pôde. Vychutnávame si zrelé plody, spracovávame a ukladáme na zimu ich prebytky. No práve toto obdobie je tým časom, kedy môžeme rozhodnúť o našej budúcoročnej úrode jednoročnej zeleniny. A vôbec tým nemám na mysli postreky, umelé hnojivá či prípravu náradia na spracovanie pôdy po dokončenom zbere úrody. Hoci práve tieto tri aspekty sú pre mnohých záhradkárov dôležité, ja ich považujem za „nepodstatné maličkosti“, ktoré odvádzajú našu pozornosť od dôležitého.
Vrátiť sa ku koreňom
Niekedy je tak zle, že sa musí začať od začiatku, ako sa moderne hovorí „reštartovať“. Niekedy ani nemusí byť tak zle, aby sa nedalo pokračovať, ale je dobré môcť sa vrátiť na začiatok, ku koreňom. Vlastne stačí, keď máme znalosti, teda vedomosti a skúsenosti, ktoré nám umožnia kedykoľvek začať odznova. A keď ich nemáme a ani nemáme nikoho v blízkej rodine, kto by znalosťami disponoval, je dobré mať poruke niečo, čo tieto znalosti uchováva. A čomu sa nevybije baterka alebo nepokazí kondenzátor. Čo je poruke vždy keď treba, vždy keď je zle. Napríklad dobre napísaná kniha.
Dajte pozor, od koho pýtate radu
Kedysi sa odborné informácie získavali z knižiek. Kto mal šťastie alebo možnosť, kúpil si knihy domov, aby mohol do nich kedykoľvek nazrieť. Kto nemal, bol odkázaný na knižnice, kde za mierny poplatok mal prístup k mnohým knihám, pravda ak neboli práve vypožičané. Takže nebolo možné získať želanú informáciu okamžite, bolo treba aj toto plánovať. Na druhej strane mal človek zvedavý takmer istotu, že sa mu vždy dostane fundovanej, odbornej a správnej informácie.
Takto orechy rozhodne neoberajte
Koncom septembra začali padať orechy zo stromov. Dozreli a opúšťajú materský strom, aby dali nový život novým stromčekom. Lenže človek je tvor šporovlivý, netreba mu veľa stromov, zato veľa jedla. A tak orechy spod stromu zbiera, aby mal na zimu čo jesť aj do koláčov nasypať. No zároveň je človek nenásytný. Nestačí mu orechy spod stromov zbierať, chce mať viac. A niektorí nehľadia napravo ani naľavo, ba dokonca ani dopredu.
Teraz už majú zeleninu všetci
Koncom júla a začiatkom augusta zelenina v mnohých záhradách doslova živorila. Dlhotrvajúce sucho a teplo spôsobilo, že mnohí záhradkári síce zeleninu vysiali a vysadili, ale úrodu nezberali. Typickým príkladom boli uhorky nakladačky, papriky alebo aj fazuľa. Skrátka sa toho neurodilo. Pokiaľ niekto mal zakonzervované ešte z minulého roka, mohol si povedať „Nevadí, mám vlaňajšie“. No ak sa situácia budúci a ďalšie roky zopakuje, znova sa neurodí, čo si povedia potom? Nie je načase zmeniť prístup?
To je tá choroba paradajok
Keď začínajú dozrievať prvé paradajky, podľa lokality niekde už sú zrelé, inde to ešte len príde, záhradkári sa tešia na prvé šťavnaté zahryznutie a neskôr aj na čerstvé lečo či budúci paradajkový pretlak. Radosť z prvých červenajúcich sa plodov môžu prekaziť tmavé, neskôr hnedé škvrny na spodku plodov. Mnohí pestovatelia siahajú po postrekoch v snahe zachrániť budúcu úrodu a nad záhradou sa nesú smutné slová: To je tá choroba paradajok.
Magnólia: Rozžiari a prevonia každú záhradu!
Obľúbený okrasný ker púta hlavne počas jarných mesiacov, keď sa po chladných mesiacoch všetko prebúdza k životu. Spájate si magnóliu výlučne s krásnymi ružovými kvetmi s jemnou vôňou? Odtieňov aj druhov je hneď niekoľko, poďte sa zoznámiť.
Čia je tá krásna záhrada?
Každý sa rád pochváli svojou záhradou, mňa nevynímajúc. A ja sa tiež rád inšpirujem záhradami iných a poteším skutočne krásnou záhradou ostatných ľudí, či už naživo alebo v časopisoch. Ale na rozdiel tých záhrad, ktoré som navštívil osobne, tie časopisové v poslednom období vyvolávajú vo mne pocity skôr rozpačité. Je to každého osobná vec, aká záhrada sa mu páči a akú má, ale svoj názor na to snáď mať môžem. A aj sa oň s vami podelím, ak chcete.
Záhradný architekt alebo doprajte si krásnu záhradu
Zaobstarali ste si nový rodinný dom vrátane záhrady a plánujete návštevu záhradného architekta, aby vám pomohol s vybudovaním peknej záhrady? Ak tomu tak je, mali by ste si to rozmyslieť, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Záhradný architekt vám najskôr bude klásť veľa otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ak to len trochu pôjde, je dobré odpovedať na jeho otázky okamžite, čo urobíte tým, že si ich vopred pripravíte. Prinášame vám zoznam otázok, ktoré vám architekt s najväčšou pravdepodobnosťou dá.