Voda je lenivá, tá do kopca nepotečie – takto lakonicky skonštatoval môj strýko pri jednej návšteve u nás na pozemku, čo treba mať na pamäti vždy, keď uvažujeme o vode na pozemku a na stavbe. Skúsený stavbár – starý praktik ma nie len naučil základom prútikárčenia, ale aj správaniu sa k vode ako takej. A vždy si na jeho slová spomeniem, kedykoľvek sa bavím alebo počujem o tom, ako sa niekto trápi s vodou. Či už jej prebytkom alebo nedostatkom. Typickým príkladom v záhrade sú vyvýšené záhony. Jednými zbožňované, druhými zatracované. Možno preto, že stále nepochopili ich princíp a ako ich používať.
Tag → voda
Vyvýšené záhony nesajú vodu
Suché maliny
Toho roku ešte nebolo také sucho, aby začali schnúť rastliny, navyše my máme maliny vždy veľmi dobre zamulčované ihličím z vianočných stromčekov a aj senom z lúky, ktorú kosíme nad malinami. Zo šťavnatých malín sa v priebehu niekoľkých dní stali sušienky, doslova zo šťavy vycicané torzá plodov. Na zaplakanie. Dal som si tú námahu a venoval problému trochu času, nakoniec ma ale zistenie priam šokovalo. V susedstve dvaja včelári chovajú včely medonosné, ale zrejme minimálne jeden to nerobí dosť dobre.
Teraz už majú zeleninu všetci
Koncom júla a začiatkom augusta zelenina v mnohých záhradách doslova živorila. Dlhotrvajúce sucho a teplo spôsobilo, že mnohí záhradkári síce zeleninu vysiali a vysadili, ale úrodu nezberali. Typickým príkladom boli uhorky nakladačky, papriky alebo aj fazuľa. Skrátka sa toho neurodilo. Pokiaľ niekto mal zakonzervované ešte z minulého roka, mohol si povedať „Nevadí, mám vlaňajšie“. No ak sa situácia budúci a ďalšie roky zopakuje, znova sa neurodí, čo si povedia potom? Nie je načase zmeniť prístup?
Rozumiete svojim rastlinám?
Hovorí sa, že komunikácia je, keď myslia „A“, vyslovia „B“ a počujete „C“. Takto ľahko môžu vzniknúť nedorozumenia. Pritom to nemusí nutne znamenať rozhovor v cudzích jazykoch. Len môže ísť o nepochopenie kontextu alebo pojmov, ktoré nám druhá strana vyslovuje. A na základe zlého pochopenia významu komunikácie môžeme prijať zlé rozhodnutia. Takže: rozumiete svojim rastlinám?
Rotačné postrekovače by nemali chýbať vo vašej záhrade.
Túžite po krásnom trávniku na vašej záhrade? V tom prípade by ste mali popremýšľať o kvalitných závlahových systémoch. Jedným z nich sú postrekovače, ktoré sú v súčasnosti veľmi obľúbené. Prinášajú totiž veľké množstvo benefitov, ktoré si popíšeme aj v tomto článku.
Ako skvalitňovať najprístupnejší zdroj pitnej vody?
Na to, že je voda nevyhnutný zdroj pre život, si ju až pramálo chránime. Otočenie vodovodným kohútikom považujeme za rutinu. Ale ako reagujeme, keď jej práve niet alebo sa na nás vzťahuje dočasná odstávka vody? To sa môže stať ako v bytových, tak aj v rodinných domoch, vo vlastnom, prechodnom či v rekreačnom bývaní. Odporúčame tomu venovať pozornosť, pretože ide o to najcennejšie – o naše zdravie.
Za rána za rosy dobre sa kosí
Toto staré porekadlo odzrkadľuje podľa mňa dva fakty. Tým prvým je to, že ak je niekto schopný vstávať zavčasu ráno, práca mu ide od ruky a potom za celý deň toho môže veľa stihnúť. A druhý, že práca ide oveľa lepšie, keď sú pre ňu vhodné podmienky. Ako napríklad vlhkosť v tráve. Teda v porekadle ranná rosa či možno aj tráva po ľahkom dáždiku. Platia staré porekadlá aj dnes, v modernej uponáhľanej a klimatizovanej dobe?
Ako nemať suché maliny
Za svojho doterajšieho života som videl viacero spôsobov pestovania malín a každý „prisahal“ na ten svoj. Niekto má rád vedenie zo stĺpov a drôtov, niekto len kolíky a niekto pestuje maliny pri plote. Videl som aj mnoho malinovísk, ktoré trpeli suchom a plodov bolo málo na to, aby sa dalo hovoriť o dobrej úrode. Bez ohľadu na spôsob opôr pre maliny aj odrody, mali tieto neúspešné pestovateľské postupy jedno spoločné.
Mulčovanie šetrí vodu aj námahu
Záhradníkov rok je jeden kolotoč. Len čo na jeseň skončí s upratovaním zeleninovej záhrady, môže po Novom roku rozmýšľať o vysievaní semien na priesady, aby ich včas zasadil do záhonov. A potom sa o ne staral, plel a polieval stále dokola. Alebo môže priesady zamulčovať.
Staré mamy vám povedia, že „To sme vždy tak robili“. A na otázku „Prečo?“ vám často starí ľudia povedia, že „Tak to treba“. Ale až pravdivou odpoveďou na túto otázku zistíte, čo naozaj treba. Aj v záhrade.
Treba jamy pre stromy pripraviť vopred?
Skoro v každej príručke pre záhradkára v časti o výsadbe nových ovocných stromov nájdete odporúčanie vykopať jamu pre strom s dostatočným predstihom. A v niektorých aj odôvodnenie, že prečo. V minulosti neskúsení pestovatelia hltali rôzne ročenky a príručky a mnohí to robia aj teraz bez toho, že by rozmýšľali nad tým, čo čítajú a čo robia alebo že by si veci vo svojej záhrade odskúšali. Možno by zistili, že záhradníčenie ani nemusí byť také zložité a komplikované, ako sa im snažia niektorí odborníci nahovoriť.