Naší záhradní susedia aj známi si už zvykli, že sme „leniví záhradkári“ a nerýľujeme a že namiesto okopávania záhony prikrývame vrstvou mulču. Už ich neprekvapuje pohľad na hriadky papriky alebo uhorkovisko, kde namiesto vzorne okopanej hliny vidia okolo rastlín slamu alebo seno. Pomaly berú na vedomie fakt, že záhony sú ako prestretý stôl, kam sa nestúpa. No nás mnohí prekvapili otázkou, ktorá súvisí s jesenným upratovaním záhrady po zbere úrody. Kedy sa mulč dáva zo záhonov preč a čo sa s ním robí?
Tag → zima
Mulč ostáva na záhone aj cez zimu
Kožuch alebo vypínač?
Ako to vidíte vy? Chceli by ste dať vašej záhrade vypínač alebo by ste ju radšej na zimu prikryli kožuchom? Ako by ste chceli dať vašu záhradu zazimovať? A čo si vy vôbec predstavujete pod pojmom „zazimovanie záhrady“? Lebo väčšina mojich známych si predstavuje, že život v záhrade v novembri končí a zobúdza sa až v marci s ustupujúcim snehom. A ja už nemám síl donekonečna opakovať, že je to sprostosť, že je všetko inak a keď prírode nerozumejú a svojej záhrade zvlášť, mali by ísť radšej predávať do supermarketu.
Solárna sušička v zime kúri
Keď prestane slnko páliť, ochladí sa nie len zem, ale aj múry kamenného domu. V miestnostiach začína byť zima a vlhko. A pretože tu trvalo nebývame, tak tu ani nekúrime. Nemáme kachle ani plynový kotol. Mohli by sme prikurovať elektrickým konvektorom, ale bez dozoru ho nenecháme a za tú chvíľu, čo sme tu cez víkendy, by sa aj tak nič poriadne nezohrialo. Našťastie aj slabé slnko pri vytrvalom svietení poskytuje dosť tepla na temperovanie a vysušovanie. Tento rok som nemusel nič vymýšľať ani vyrábať, mohol som použiť vybavenie z minulého roka. Len som všetko trošku upravil a samozrejme prestavil z letnej na zimnú prevádzku. Najmä som vylepšil tepelnú izoláciu, aby som prácne získané teplo nepúšťal naspäť do voľného priestoru. Aspoň som si precvičil prácu s tavnou pištoľou.
Novembrové papriky
Papriky sú obľúbenou letnou zeleninou aj v našej záhrade. Koncom leta a na jeseň väčšina ľudí zberá úrodu a s koncom teplých dní likviduje aj kríčky zo záhonov, pripravujú ich na jeseň. Dlhé a suché leto naznačovalo predĺženie vegetačnej doby a my sme sa rozhodli iné počasie využiť. Babie leto bolo dlhé a opakovalo sa. A vďaka tomu, že sledujeme nie pranostiky, ale skutočné počasie, sme zozbierali posledné papriky až v období, kedy po iné roky snežilo a bol mráz. Príroda okolo nás sa skrátka mení a oplatí prispôsobiť sa. Záhradkár si tak ušetrí nie len nervy, ale aj drinu a peniaze za potraviny.
Ako proti myšiam
Jeseň je obdobím kedy sa hraboše sťahujú za teplom a za potravou. Vonku v prírode začína byť čoraz chladnejšie a súčasne sme zberom úrody pripravili tieto škodce o potravu. Tú uskladňujeme v pivniciach, komorách alebo priamo v domoch a myši tak majú na jednom mieste aj teplo aj dostatok potravy. Ako sa proti nim brániť?. Na jednej strane je potrebné uložiť potraviny tak, aby k nim hlodavce nemali prístup. Na druhej strane treba myši eliminovať.
Začali sme so zberom vŕbových prútov
Vŕbu sme začali v našej záhrade pestovať z dvoch dôvodov. Potrebovali sme odstrániť prebytočnú vodu v dolnej časti záhrady a dvora a na materiál pre vypletanie zástien, oplotkov ale aj na stavbu prírodnej ohrady okolo ovocného sadu. Ako bonus sme dostali zelený živý plot od mája do novembra, aby sme nevideli do susedovej záhrady za starým plotom. Keď však chcete využiť vŕbové prútie ako materiál, je treba prútie rezať v zime. Vlani sme vhodný termín prešvihli a bolo to nepríjemné. Preto sme sa do zebru pustili začiatkom februára.
Visací zámok potrebuje ochranu
Zámky sú zariadenia, ktoré nám pomáhajú chrániť naše súkromie a majetok pred takými, ktorí si chcú žiť rovnako ako my, ale bez práce, ktorú sme vykonali. Ale aj zámky potrebujú ochranu od nás. Najmä v zimnom období. Voda z dažďa alebo snehu dokáže narobiť peknú neplechu, najmä keď sa pridá mráz. Zamrznutý zámok potom dokonale ochráni náš majetok aj pred nami samými. Aby sme tomu predišli, zámok od brány na hornom konci záhrady dostal kryt proti dažďu.
Baterkám zima nesvedčí
Väčšina ľudí uloží všetko náradie po skončení jesene do kôlne, niektorí ho ešte počas zimy skontrolujú a očistia. A nie iba lopaty či rýle a hrable. Rovnako tak kosačky budú čakať do jari, kým ich znova začneme používať a tiež akumulátorové vŕtačky a iné náradie nie je veľmi dôvod teraz využívať. Bolo by však chybou na ne úplne zabudnúť. Tak ako pred zimou musíme úplne vypustiť všetky nádrže na vodu, aby im mráz neublížil, podobne je to aj s baterkami.
Januárový rez viniča
Zber hrozna vrcholí začiatkom jesne. Ale o tom, koľko hrozna budete zberať a akú budete mať úrodu sa rozhoduje už v zime. Vtedy je potrebné ostrihať vlaňajšie výhony a podľa toho, aký rez viniča zvolíte, dáte nie len tvar kríku, ale aj určite množstvo listov a najmä strapcov. Takže si je potrebné naštudovať teóriu strihania viniča, nabrúsiť nožnice a začať sledovať dlhodobú predpoveď počasia.
Stromy bielime v januári
Zima je ročným obdobím, kedy príroda spí. Aspoň by teda mala spať a oddychovať. Platí to najmä pre stromy a iné rastliny. A prerušenie zimného spánku môže spôsobiť škody na stromoch alebo na budúcej úrode. Preto je dôležité v záhrade urobiť opatrenia, aby neočakávané výkyvy počasia nemali zlé následky na našej záhrade. Preto najneskôr začiatkom januára natierame kmene ovocných stromov vápnom na bielo. Súčasne tak skontrolujeme záhradu uprostred zimy a stav ovocných stromov.