Poriadok vo výseve

Mať poriadok vo výseve je základ úspešného pestovania. Každá rastlina má trochu iné nároky na substrát a vlahu, každá potrebuje inak dlhý čas na vyklíčenie a prvotný rast, kým pôjde do voľnej pôdy. Aby sme ich vedeli správne ošetrovať a starať sa o ne, musíme si ich označiť. Existujú a predávajú sa malé značkovače, ak však potrebujete väčšiu plochu alebo väčší počet, oplatí sa pozrieť sa po iných možnostiach. Prinášame inšpiráciu na značkovače výsevu.

 

Malé plastové pásiky so špičkou pre ľahké zapichnutie do substrátu v sadbovači bývajú pribalené k niektorým záhradkárskym produktom ako bonus. Ba dajú sa kúpiť aj samostatne. Napíšete ceruzkou „cibuľa“, „paprika“ alebo akýkoľvek iný názov a máte prehľad. Keď vám priesady doma vyrastú a zasadíte ich do záhona, nápis umyjete a máte na druhý rok značkovače pripravené.

Horšie je, keď chcete napísať celý názov odrody alebo vysievate priamo do záhonov. Vtedy ceruzka nestačí a ak použije trvanlivý značkovací fix, používaný napríklad na popisovanie CD, tak máte smolu. Buď sa vám na úzky pásik názov nezmestí alebo nápis nezmyjete a pri vysievaní inej odrody pásik použiť nemôžete. A ak sú v predajni nové označovače vypredané… musíte si kúpiť v supermarkete plastové jednorazové nožíky (na grilovanie či pohostenie) a tie zapichnúť vedľa semien. Ich výhodou je, že sú veľmi lacné a dostupné. A že máte dosť miesta na napísanie toho, čo ste zasiali.

Nedávno priateľka povýšila alternatívne využívanie kuchynského náradia v záhrade na vyšší level. Išla dokúpiť plastové nožíkové označovače a doniesla niečo oveľa, oveľa väčšie.

Drevené nožíky (na grilovanie?) sa do prírodnej záhrady oveľa lepšie hodia, ako plastové. A pri svojej ploche dovoľujú detailne popísať, čo je v zemi. Vďaka svojmu tvaru sa ľahko zapichujú do pôdy.

A aké finty na označovanie vysiatych semien používate vo svojej záhrade vy?


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


4 komentáre to “Poriadok vo výseve”

 1. Peter píše:

  Nastrihaný kelímok od jogurtu je z môjho pohľadu lepšia voľba ako nákup jednorázových plastových označovačov.

  • admin píše:

   Nebudeme kvôli tomu kupovať jogurty…

   • Peter píše:

    To ani nemusíte. Nikto vám ani neradil aby ste kupovali jogurty kvôli obalu, ja ich kupujem ako jedlo. A kelímky z nich používam ako kochlíky na plantu, alebo ako popisovače. Poprípade ako nádobku na zamiešanie dvojzložkového epoxydu, alebo nádoby na drobnosti (klince, skrutky, matice, …).

    Nepripadá mi totižto vhodné kupovať plastové výrobky s jednorázovým použitím. A drevené nožíky sa vyrábajú z palmovej biohmoty o ktorej ekologickej hodnote sa vedú spory.

    • admin píše:

     Aj my využívame použité plastové obaly a výrobky viacnásobne. Na druhej strane nebudeme prísne ekologickí len preto, aby sme boli ekologickí.

Komentovať