Povrch záhonov sa často pokrýva vrstvou, ktorú nazývame mulč. Má viacero funkcií, najčastejšie ľudia mulčujú záhony preto, aby na nich nevyrastala burina. Druhým dôvodom je estetický vzhľad. Hlina na záhonoch je pokrytá vrchnou vrstvou, ktorá v rôznych odtieňoch môže v celistvých plochách vytvárať zaujímavé obrazce. Mulč môže byť z rôznych materiálov, najčastejšie je to kôra stromov, ale používajú sa aj drobné kamienky rôznych farieb.
Proti burine sa používa aj netkaná textília. Napríklad na jahody sa kladie na povrch záhona, vyrežú sa do nej otvory a do nich sa nasadia mladé jahody. Niekedy je táto fólia použitá ako podklad pod vrchnú vrstvu substrátu, takže burina cez ňu neprerastie do substrátu.
Mulč nám ponúkajú záhradkárske predajne aj supermarkety. Často je to borovicová kôra balená vo vreciach po 20, 50 alebo 70 litrov. Je ľahká, dobre sa s ňou pracuje ani cena nie je vysoká. Napadlo by niekoho, že tento mulč môže byť pre našu záhradu nebezpečný?
Mulč sa časom rozpadne, rozloží. A látky z neho sa dostanú do pôdy. Dalo by sa povedať, že ju pohnoja. Uvedomuje si niekto, že ihličnaté stromy okysľujú pôdu vo svojom okolí? Ihličnany sú dobrým „hnojivom“ na mieste, kde pestujeme lesné čučoriedky. Ihličie spadané na zem pomáha udržiavať pôdu kyslú, aby sa čučoriedkam darilo. A aj iným kyslomilným rastlinám. A rovnako môže na pôdu pôsobiť aj kôra z borovíc, predávaná ako mulč.
Borovicová kôra alebo kôra iných stromov je odpad. Vhodne nadrobený a zabalený sa stáva zaujímavým predajným artiklom, namiesto platenia za jeho likvidáciu dostáva jeho producent zaplatené za tovar.
Ak pestujete v záhrade rastliny, ktoré majú radšej zásaditú alebo neutrálnu pôdu, nepoužívajte na mulčovanie kôru z ihličnanov. V podstate im otravujete životné prostredie.
Ako mulč v záhrade s úspechom využijete pokosenú trávu alebo na malé pár centimetrov dlhé kúsky postrihané tenké halúzky po zostrihaní stromov alebo viniča. Je to síce trochu prácne po zostrihaní stromov všetko ešte nastrihať na malé kúsky, ale verte mi, že sa tá trochu námahy oplatí.
Aj takýto mulč sa rozloží a po tom, ako chráni pôdu pred vysušovaním aj prerastaním buriny, poslúži ako hnojivo tým, že vráti do pôdy všetky látky, ktoré z nej ako strom alebo krík vytiahol. Získate tým dvakrát. Po prvý raz, že nemusíte rastlinný „odpad“ odvážať zo záhrady a druhý raz tým, že nemusíte kupovať hnojivá do svojej záhrady.