Pestovanie plodín so sebou nesie riziká napadnutia škodcami. A je na nás, záhradkároch a pestovateľoch, ako sa s tým vyrovnáme. Škodcovia nás oberajú o časť úrody, tým aj o čas, energiu a peniaze, ktoré sme do pestovania investovali. Na druhej strane ochrana pred škodcami by nemala byť drahšia, ako konečné výnosy zo záhrady. Opäť sa tu stretávajú dva základné princípy: boj s prírodou a spolupráca s prírodou. A ešte na jednu vec by sme si mali pri ochrane doma pestovanej zeleniny a ovocia uvedomiť.





Rozprávali sme sa traja susedia cez ploty, ako sa nám snažia škodcovia zničiť našu úrodu. Konkrétne išlo o zemiaky, resp. baklažány u nás. Pretože naše zemiaky ešte nevyšli. V našom vyvýšenom záhone pestujeme tri baklažány, ako vlani, ani vtedy sme ich nestihli pojesť, sused má trochu zemiakov a tretí celý veľký záhon, zjedia ich naozaj veľa a aj ich postavy to prezrádzajú. Ale nie o tom som teraz chcel.

Reč prišla na mandelinky. Chutia im listy zemiakov, ale aj baklažánov a občas sa u nás vyskytnú aj na paradajkách. Pri nekontrolovanom „chove“ dokážu úplne zdecimovať vňať rastliny a keď rastlina nemá listy, cez ktoré prijíma CO2 a slnko, nedokáže vyživiť podzemné hľuzy. Hotová katastrofa.

mandelinka zemiaková

Sused si dá tú prácu a niekedy aj každú polhodinu skontroluje listy zemiakov. A keď nájde mandelinku, zoberie ju a rozpučí. Rovnako to robíme my. Keď ideme okolo záhonov, pozrieme sa na rastliny a keď nájdeme mandelinku, zoberieme ju z listu, položíme na zem na pripravený kameň a topánkou rozpučíme. Keď sme boli malí, oberali sme mandelinky z rastlín a dávali ich do zaváraninových pohárov naplnených vodou.

Sused sa chválil, že vďaka tomuto intenzívnemu zberaniu škodcov a včasnej likvidácii je ich stále málo, nestačia sa množiť a stále má zdravé zemiaky. Na to tretí sused prehodil, že on to postriekal.

Súvisiace:  Diviaky v záhrade

Obaja sme ostali chvíľu ticho. Až ja som prehodil: „Veď to si pestujeme pre seba, nie na kšeft!“

No keď mám obrábať pole motorovým rotavátorom, polievať vodou zo studne a potom ešte zemiaky striekať chemickým postrekom, to si ich fakt môžem kupovať v obchode a budem to mať možno lacnejšie. Lebo čo sa týka vplyvu na zdravie moje aj mojich detí som domácim pestovaním v takýchto podmienkach nič nezískal.



Podobné príspevky

zložený pivný setzložený pivný set
Dokonalé letné sedenie
Hľadáte ten správny typ sedenia na vašu letnú terasu? Možností...
Čítať ďalej
kyprá pôda pod mulčomkyprá pôda pod mulčom
Starý mulč neodstraňujeme
Stále viac ľudí sa prikláňa k prírodnému a jednoduchšiemu...
Čítať ďalej
tetuška na návštevetetuška na návšteve
Záhrada ako park
Kúsok od nás býva stará pani, ktorá z priedomia často...
Čítať ďalej
Uteráky do celého domu
Koľko uterákov a osušiek potrebuje jeden človek? A koľko...
Čítať ďalej
Predĺžené leto
Tradiční pestovatelia, gazdovia a záhradkári majú svoje pranostiky, ktoré...
Čítať ďalej
prútiky vŕby na plot a náradieprútiky vŕby na plot a náradie
Ako vybudovať vŕbové oplotenie
Keď sme kúpili záhradu, oplotená bola len spodná polovica....
Čítať ďalej