V našej záhrade sme chceli pestovať aj kiwi, lianu s chutným ovocím. Máme pre ne vybrané miesto, len ešte nie je úplne pripravené, aby mohli ísť rastliny priamo do zeme. Takže sú zatiaľ pestované vo veľkých kvetináčoch. A dočasné opory v kvetináčoch prestávali stačiť. Tak som vyrobil „vec“, ktorá umožní kiwi sa ťahať a stále to bude mobilná zeleň. Namiesto opory do kvetináča som dal kvetináče do opory. Výroba je celkom jednoduchá. Ako materiál stačí trochu dreva, v podstate aj zvyšky dosák.





Základňa je prispôsobená veľkosti kvetináča, tvoria ju latky z červeného smreka 3×5 cm spojené vrutmi do dreva. Na krajoch sú vytvorené krátke rúčky, ktoré dovolia dvom ľuďom konštrukciu s kiwi ľahko preniesť na zimu na teplejšie miesto.

Stredné priečky tvoria oporu pre lem plastového kvetináča, krajné slúžia na spevnenie konštrukcie. Všade sú po dva vruty 5×50, akuskrutkovačka výrazne uľahčí robotu. Samozrejme, že v predných latkách sú diery pre vruty vždy predvŕtané.

Vrchný rám som pripevnil ku kvetináču stolársky plastovými zverkami, aby som si mohol vymerať dno a spojovacie priečky aj stojiny opory. Celková výška zostavy je o 5 cm nižšia, ako dvere, ktorými bude celá zostava dva razy ročne prenášaná. Máme výhodu, že dvere majú výšku 190 cm.

Dno tvorí preglejková alebo drevovláknitá doska hrúbky 10 mm s naskrutkovanými latkami, vzadu dlhá, vpredu krátka. Vpredu spájajú vrch a spodok dve stojiny, vzadu stĺpiky opory. Samozrejme že prepojený je aj vrch. Keby všade bolo po jednom vrute, celá konštrukcia by sa krútila, preto sú tam uhlopriečne po dva vruty.

K hotovému rámu som malými vrutmi pripevnil „sieť“ z tenkých latiek asi 2 x 2 cm, vzdialenosť som si meral šablónou z krátkeho odrezku stĺpika.

Súvisiace:  Pridali sme ďalšie hrušky a broskyne

V strede nie sú tenké latky spájané, držia len na ráme. Latky sú také dlhé, aby po 5 cm prečnievali cez rám z bokov a dovolili lianam sa obmotávať.

Do hotových konštrukcií sme vložili kvetináče s kiwi a celok umiestnili na gang, orientovaný južne. Na zimu sme ich schovali v starom dome a na jar opäť ľahko a pohodlne vyniesli na priedomie. Po zostrihaní sme dali preč pôvodnú výstuhu a teraz sa už rastlinky pnú po pevnej ale ľahkej drevenej opore a takto čakajú na dokončenie ich definitívneho stanoviska.



Podobné príspevky

Knihy o permakultúre a ekozáhradách
Vlastníctvo záhrady pre mnoho ľudí je synonymom neustálej práce...
Čítať ďalej
Na Luciu posledné papriky
Až do polovice decembra nám vydržali naše vlastné papriky....
Čítať ďalej
Hokaido nie je len dekorácia
Na jeseň dozrieva množstvo zeleniny a obľúbeným plodom je tekvica....
Čítať ďalej
Prečo neokopávať jahody?
V tomto období už kvitnú prvé záhradné jahody a onedlho...
Čítať ďalej
Gaštanov veľa nebude
Po minulé roky sa nám množstvo urodených gaštanov výrazne zvyšovalo....
Čítať ďalej
lumigreen-balik
Posielať stromky v piatok, máte rozum?
Nová záhrada je takmer desať krát väčšia, ako tá pôvodná....
Čítať ďalej