Chata bez elektriny je síce romantika, keď však príde na rekonštrukčné práce, zrejme nebudete chcieť všetko robiť ručne ako naši predkovia. Jediným rozumným riešením je v tomto prípade elektrická vŕtačka, brúska či píla, na ktorej napájanie vám poslúži elektrocentrála.

Nemáte 4 mesiace nazvyš? Využite prenájom elektrocentrály

Nedostupnosť elektriny môže byť problémom nielen na chate, ale aj na staveniskách, či už pri novostavbách alebo rekonštrukciách starých budov. Elektrická prípojka sa na pozemku nemusí nachádzať vôbec, alebo môže byť na staršej chate či dome odpojená, aby majiteľ nemusel platiť mesačné zálohy.

Ak si myslíte, že stačí vyplniť jedno tlačivo a zajtra začnete pracovať, sklameme vás. Distribútor elektrickej energie vás totiž nepripojí, pokým prípojka nebude vyhovovať aktuálne platným normám. V drvivej väčšine to znamená rekonštrukciu prípojky vrátane projektu a následnej revízie. Zjednodušene povedané, pripravte si cca 700 € a také 3 – 4 mesiace trpezlivosti. Vo väčšine prípadov je teda rýchlejší i lacnejší prenájom elektrocentrály, ktorú zoženiete už za 15 € na deň.

Na chatu postačí aj malá elektrocentrála

Elektrocentrál existujú tisíce modelov, líšia sa svojím výkonom, funkciami, ale najmä vyhotovením. Rozlišujeme tieto typy:

Stacionárna elektrocentrála – Váži 300 kg a viac, výkon začína niekde na 9 kW. Tento typ je určený na trvalú alebo dočasnú inštaláciu na pevné miesto. Nedá sa jednoducho prenášať a na účely prerábky chaty alebo malého objektu je zbytočne robustná.

Mobilná elektrocentrála – Ide o stacionárnu elektrocentrálu pevne umiestnenú na prívese, ktorý môžete ťahať za autom.

Kufríková elektrocentrála – Je odhlučnená, ľahká a prenesiete ju aj v ruke, jej výkon je však na napájanie ručného náradia nedostatočný.

Rámová elektrocentrála – Hmotnosť sa pohybuje od nižších desiatok kg po cca 200 kg a rámová sa jej hovorí, lebo je umiestnená v ochrannom trubkovom ráme. Jej výkony začínajú na niekoľkých kW, nevýhodou je vysoká hlučnosť. Je ideálna na menšie stavebné práce, predstavuje vhodný kompromis medzi mobilitou a výkonom.

Súvisiace:  Zakrývacia plachta či senážna fólia, nedajte zlým poveternostným podmienkam šancu

Potrebný výkon elektrocentrály by ste mali určiť tak, že spočítate príkony všetkých spotrebičov a výslednú hodnotu predimenzujete o takých 100 %. Je to nevyhnutné, keďže spotrebiče s elektromotormi (kam patrí aj ručné náradie a stroje) potrebujú pre rozbeh niekoľkonásobne vyšší výkon než pre prevádzku. Ak vám bude elektrocentrála slúžiť na napájanie elektroniky, postačí, ak výkon predimenzujete o 30 – 50 %.

Elektrocentrála nemusí byť veľká investícia, pomôže požičovňa stavebných strojov

Kúpa elektrocentrály vás môže pokojne vyjsť drahšie ako realizácia elektrickej prípojky. Ak chcete ušetriť, riešením je požičovňa stavebných strojov – elektrocentrálu nájdete takmer v každej z nich.

Podobné príspevky

Nebúrajte ručne, nechajte to na stavebné stroje
Búracie práce nie sú zrovna tým, na čom sa oplatí...
Čítať ďalej
Ako proti myšiam
Jeseň je obdobím kedy sa hraboše sťahujú za teplom...
Čítať ďalej
jahody v mulci
Jahody v blate
Počúvame to od susedov v záhrade, ale aj od známych...
Čítať ďalej
Bager CAT v ponuke Zeppelin SK: rýchly...
Možno ste si pri listovaní katalógov stavebných strojov všimli,...
Čítať ďalej
Kompostéry nestačí len rozdať
"Preboha, suseda, čo robíte? To prečo sa od vás valí...
Čítať ďalej
sneh v záhrade
Biela záhrada
Aj keď je zima a cez deň mráz, aj...
Čítať ďalej