Pestovanie plodovej zeleniny má dve fázy. Najprv výsev semien, dopestovanie priesad. Zväčša v dome/byte, na južnom okne, prípadne v skleníku. A keď už sú priesady dosť veľké a vonku už nehrozia prízemné mrazy, príde čas vysadiť mladú zeleninu do záhonov pod holým nebom. To je zvyčajne v polovičke mája, kedy odídu poslední zmrznutí (Pankrác, Servác a Bonifác). Na tento čas sme si aj my naplánovali osadenie záhonov. Priateľka si zobrala v práci týždeň dovolenky a tak sme osem dní strávili v záhrade, pričom sme každý deň doviezli a umiestnili mnoho priesad.




Celkom sa nám doma uľavilo. Priesady zaberali celý balkón aj okná na južnej strane paneláku. Okrem pravidelného polievania sme museli aj dosť vetrať, aby sa vlhkosť z rastlín nezrážala na oknách či v rohoch.

V záhrade sme pre papriky a paradajky vyhradili už dva vyvýšené záhony. Ten starý som na jar opravil, a nový dokončil. Hoci na dvojnásobnú plochu nevysadili sme dvojnásobok vlaňajších priesad. Po tom, ako bujne vlani rástli, sme sa rozhodli dať ich na redšie. Samozrejme sme papriky a paradajky umiestnili aj pod stromy, kde majú pohyblivý tieň a iné vlhkostné pomery, ako dole v záhonoch. Či už viac prší, alebo je viac sucho, aspoň niekde máme úrodu istú.

Obe miesta sú mulčované slamou, takže si držia vlahu a nerastie tam burina, teda máme menej práce. Ako sa ľahko sadí paprika do zamulčovaného vyvýšeného záhona, ukazuje toto video:

Okrem paprík a paradajok sme doma pestovali aj priesady uhoriek a cukiet, tiež zo semien z vlaňajšej úrody. Jeden uhorkový záhon máme v rohu pozemku, ďalšie miesto sme pripravili na mieste odstráneného ovčína. Hnoj skončil vo vyvýšenom záhone, sem sme doplnili zeminu, premiešali a urovnali, na koniec zamulčovali drevnou štiepkou z jarného rezu stromov a dokončili senom. Pre uhorky som pripravil dve opory z betonárskej výstuže, natretej na zeleno.

Súvisiace:  Permakultúra - praktický kurz

Vedľa nich sú cukety, poniže v ešte vlhkejšom mieste tekvice hokaido. Priateľka neodolala a kúpila dve priesady červeného melóna, bude to experiment. Živiny tu sú, voda tiež a ani slnko nechýba.

priesady uhoriek a tekvíc

Po všetkých tých sadeniach nám stále ostalo ešte priveľa sadeníc paradajok a paprík. Niekoľko ich rozdala priateľka svojím kamoškám a pre zvyšné sme hľadali miesto. Nakoniec sme využili voľný priestor pod vyvýšeným záhonom, kde do jari bola zemina z neho. Miesto treba urovnať, tak som vybral elektrickú motyku a miesto nie len urovnal, ale v strede aj prehĺbil. Aby vlaha zbytočne neunikala do vzduchu, opäť to priateľka zamulčovala čerstvým senom a potom zasadila zvyšné papriky aj rajčiny.

papriky a rajčiny vo vyvýšenom záhone

Pretože máme v záhrade dosť veľa „medvedíkov“ – krtonôžky, tak ku každej rastline, ako je vo videu povedané, sype do jamky ku korienkom pachový odpudzovač tejto hávede a tiež hydrosorb, zadržiavač vlahy s hnojivom.

Všetky priesady sú v našej záhrade už v zemi. Neostáva len občas ich poliať a tešiť sa na novú úrodu zeleniny a prísun vitamínov.



Podobné príspevky

Černice na zatváraniny aj na konzum
Divo rastúce černice sú mnohými považované za lesnú burinu...
Čítať ďalej
krasa
Nie je nad dobrý spánok
S touto myšlienkou sa zobúdzam každé ráno. Ale nebolo...
Čítať ďalej
jahody
Už si zase pochutnávame na jahodách
Mám rád jún v záhrade. Kým v máji býva ešte...
Čítať ďalej
Nikto nie je záhradkár, kým nezíska vlastný...
Pred pár rokmi som vypozoroval údiv na tvárach mnohých...
Čítať ďalej
nadrz
Dážď doplnil zásoby vody na záhrade
Studený máj - v stodole raj. Starý rodičia by mali...
Čítať ďalej
Vaky na sedenie sa hodia naozaj všade
Ak máte byt s balkónom alebo dom s terasou, určite ste...
Čítať ďalej