Robotické farmárčenie – na čo je to dobré?

Viete si predstaviť, že by ste farmárčili z kresla svojej kancelárie alebo na dovolenke, len s mobilom v ruke? Že by vaša zelenina rástla tak nejak sama, po dozorom robota, riadeného podľa vopred pripraveného programu, ktorý by ste ovládali, kontrolovali a prípadne upravovali? Hnojenie, zavlažovanie, pletie by riadil počítač? Takéto čudo je na svete a farmárčiť tak môže každý aj bez akýchkoľvek znalostí o rastlinách, pôde, agrotechnických termínoch či škodcoch a ochrane pred nimi. Na čo je to dobré? Vraj pre zaistenie sebestačnosti rodín a komunít v potravinách. Pozrime sa na celý systém robotického farmárčenia trocha podrobnejšie.
Robotické a autonómne systémy sú dnes v móde. Veľa ľudí si od nich veľa sľubuje. Čo si sľubujú tvorcovia robotickej farmy Farmbot?

Môžete vraj pestovať zeleninu aj keď nie ste doma. Keď potrebuje zelenina závlahu, dostane ju. Ale presne cielenú, rovno k rastline. Ušetríte vodu. Keď sa objaví burina, systém ju zaregistruje a odstráni. A ako vie Farmbot, kde sú rastliny presne v pôde? Zapamätá si, kde ich zasadil či zasial. Cielené podávanie vody alebo aj hnojív má vraj zvýšiť efektívnosť farmárčenia.

Farmbot hriadky

Potrebujete zbudovať akúsi obdobu zvýšeného záhona a okolo neho inštalovať systém pre posun robotickej hlavy po koľajničkách. A samozrejme pozapájať všetky káble. A napojiť to na riadiacu jednotku niekde v záhradnom domčeku.

záhrada s Farmbotom

Aplikácii potom poviete, aké rastliny chcete pestovať a ona navrhne optimálne rozostupy. Špeciálna hlava semená zaseje, iná hlava robota ich zavlažuje, ďalšia trhá burinu, ktorá rastie mimo vyznačenej siete „kultúrnych“ rastlín. Robot podľa tvaru listov burinu nevie rozonávať, len „vidí“ rastlinu a vie, že rastie inde, ako boli vložené do pôdy semená.

Farmbot zelenina

No nekúpte to za 3900 dolárov 😉 Sedíte si za počítačom a plejete, zavlažuje, farmárčite. Podľa videa ide o šetrné a efektívne hospodárenie na pôde a úsporu vody aj hnojív. Priemyselných hnojív, precízne rozpustených vo vode. Toto gazdovanie sa bez elektriny a rozvodných potrubí aj siete káblov nezaobíde. Ale môžete pracovať dvanásť hodín denne sedem dní v týždni a keď prídete domov, odtrhnete si čerstvú zeleninu… Životný štýl ako sviňa 😀

Viete si predstaviť, že vám doma odstavia pre poruchu na celý deň elektrinu?: Alebo že vypadne internetový signál? Potom môžete celý Farmbot hodiť do kompostu… Koľko asi môže stáť dopestovaná reďkovka?


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Jedna odpoveď to “Robotické farmárčenie – na čo je to dobré?”

  1. Ivana píše:

    Strašné

Komentovať