Rozdiel medzi zvýšeným záhonom a vyvýšeným záhonom

zahon V poslednom období často vidieť reportáže v televíznych magazínoch aj záhradkárskych časopisoch o pestovaní zeleniny aj kvetov v záhonoch, umiestnených nad úrovňou okolitej pôdy. Všade počujeme o ich výhodách a spomínajú sa pojmy ako „zvýšený záhon“ alebo „vyvýšený záhon“. Oba pojmy sa často zamieňajú a aj pri popise skladby záhonov často narážame na diametrálne odlišné zloženie. Preto som sa rozhodol vniesť svoj pohľad na vec a uviesť všetko na pravú mieru. Aby ani vás nabudúce zasvätený komentár nadšenej záhradkárky už nepomýlil.
Hrabať sa v zemi a starať sa o rastliny je náročné. Či už pestujete kvety alebo zeleninu, zo zohýnania k záhonom bolí chrbát. Keby boli záhony trochu vyššie, nemusel by. Keď máte priveľmi mokrý pozemok, rastlinám môžu zahnívať korienky. Keby bol záhon trochu vyššie, nemuseli by. To sú len dva dôvody, ktoré vedú ľudí k tomu, že sa snažia navýšiť úroveň úrodných záhonov nad okolitý terén.

zahon

Často stačí zohnať dostatočne široké dosky či hrubé foršne a drevené koly alebo hranoly, nabiť ich do zeme, na ne upevniť dosky, nasypať do takto vzniknutej ohrady substrát a vyvýšený záhon je na svete.

Nie, nie je to vyvýšený záhon

Keď odstránite vrstvu trávy a najvyššiu vrstvu humusu, povedzme tak okolo 30 cm, okolo jamy vytvoríte drevenú ohradu, podľa uváženia 30 až 50 cm vysokú, máte priestor, ktorý vyplníte materiálom. Na spodok kmene stromov alebo hrubšie vetvy, na ne tenšie až tenké vetvy. Ďalšia vrstva môže byť tá vrstva trávy, ktorú ste na začiatku zo zeme vybrali, ovšem koreňovou stranou na vrch. Na to dajte hnoj, ak máte, listy alebo trávu či kompost a zakryte vrstvou zeminy. Váš vyvýšený záhon je hotový.

vyvýšený záhon

Aký je rozdiel medzi zvýšeným záhonom a vyvýšeným záhonom?

Prvý záhon, zvýšený nad úroveň terénu, si bude vyžadovať menej zohýnania a na mokrej pôde ochráni korene rastlín pre zahnívaním.

Druhý záhon, vyvýšený, okrem prvých dvoch vlastností má aj ďalšiu. Dovnútra naskladaný materiál sa niekoľko rokov bude rozkladať. To spôsobí dve veci. Obohacovanie vyvýšeného záhona o živiny a súčasne mierne zvýšenie teploty substrátu. V ňom budú rastlinky najmä na jar a jeseň lepšie rásť a dlhšie dávať úrodu.

zahon

Rastlinné zvyšky zo svojej záhrady tak zužitkujete a nemusíte odpad odvážať ani spaľovať. A ani prihnojovať záhony kupovanými prípravkami.

Rozdiel medzi jednoduchým zvýšeným záhonom a komplexným vyvýšeným záhonom je v tom, ako sa v nich darí zasadeným rastlinám. Dobre založený vyvýšený záhon v závislosti od materiálu sa bude rozkladať od päť do desať rokov a vy tak recyklujete živiny vo svojej záhrade.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


2 komentáre to “Rozdiel medzi zvýšeným záhonom a vyvýšeným záhonom”

 1. Mirka Dvoranová píše:

  Súhlasím 🙂 vytvorili sme už 9 vyvýšených záhonov v našej záhrade a krásne fungujú. Samozrejmosťou je zálievka, ale rastliny v nich vyzerajú šťastne. Okrem toho sme po okrajoch záhrady založili zvýšené záhony s trvalkami, kríkmi a drobným ovocím a tam sa rastlinám tiež páči. Podarilo sa nám tak „upratať“ všetok biomateriál a vyriešiť problém s ílovitou zeminou.

  • admin píše:

   Ďakujem za komentár a blahoželám k vyriešeniu hneď dvoch problémov v záhrade. Alebo ako hovorí klasik: Nie sú problémy, sú len príležitosti.

   Nech vám v záhrade vždy darí.

Komentovať