Hovorí sa, že komunikácia je, keď myslia „A“, vyslovia „B“ a počujete „C“. Takto ľahko môžu vzniknúť nedorozumenia. Pritom to nemusí nutne znamenať rozhovor v cudzích jazykoch. Len môže ísť o nepochopenie kontextu alebo pojmov, ktoré nám druhá strana vyslovuje. A na základe zlého pochopenia významu komunikácie môžeme prijať zlé rozhodnutia. Takže: rozumiete svojim rastlinám?




Neočakávam, že sa s nimi rozprávate a oni vám odpovedajú, notabene v slovenčine. Rastliny majú svoj jazyk a je na nás, ako ho vnímame a ako na to reagujeme. Keď nepochopíte človeka a nechtiac ho urazíte, môže vám vynadať, prestať sa s vami rozprávať alebo odísť z miestnosti. Rastliny nemajú tú možnosť, nemôžu vám vykričať, že ste im nerozumeli, že vravia niečo úplne iné a že robíte najväčšiu sprostosť v (ich krátkom) živote. Ani nemôžu odísť z vašej záhrady k múdrejšiemu záhradníkovi. Môžu však skapať na vašu nesprávnu starostlivosť.

Mnohokrát som už počul niečo na spôsob: „Tieto tekvice sú nejaké smutné, je im horúco, idem ich poliať“ a nasledovala studená sprcha vody zo studne na všetky listy inkriminovanej rastliny, nepochybne v dobrej viere, že ochladením im previnilec robí dobre, že ich zavlaží a zlepší tak ich životné podmienky.

Lenže ak je teplota vzduchu (a tým aj predmetov či rastlín) 38 °C a voda zo studne má obvyklých 8 °C, chcel by som vidieť vás, ako by vám záplava tej chladnej vody urobila dobre. Kričali by ste na celý svet a nadávali tomu debilovi, čo na vás namieril hadicu. A hneď potom by ste mu najprv zlomili hadicu a potom rozbili čerpadlo, aby nerobil debiliny.

Máme ako ľudstvo šťastie, že flóra je vcelku mierumilovné spoločenstvo, ale pohľad by to mohol byť zaujímavý. Ale aj tak je pre mňa nepredstaviteľný paradox, že dnes, kedy má takmer každý vo vrecku smartfón s prístupom na internet, ľudia zomierajú sprostí, ale presvedčení o svej múdrosti. Vedomosti sú na dosah ruky, a napriek tomu nedostupné. Nechcem sa hádať, či je to spôsobené algoritmami sociálnych sietí alebo obmedzenou kapacitou mozgovne väčšiny jedincov. Verím, že nie každý v škole dával pozor na výklad učiteľa, ale čomu ľudia venujú čas a pozornosť, keď ide o život? Dnes rastlinám v našich záhradách, nabudúce nám?

Súvisiace:  Vlahový deficit z vlaňajška je vyrovnaný

Rastliny nie sú sprosté, hoci niektorí majú tendenciu ich považovať „len za zeleninu“. Keby sa aspoň nehrdili pravidelnou návštevou kostolov. Pokora chýba ľuďom a vďačnosť za všetko, čo majú, často aj napriek svojej úpornej snahe šéfovať všetkému okolo.

Rastliny nie sú hlúpe, reagujú na počasie aj ročné obdobie. Veď vedia, kedy vyrašiť, kedy kvitnúť a kedy zhadzovať listy. A vedia okrem iného uzatvárať póry na spodných stranách listov, keď je veľmi teplo a vody málo, aby znížili výpar a tým si vodu šetrili. Fakt ste nedávali na biológii pozor, keď nám to v škole ukazovali? A potom vyzerajú presne tak, ako na obrázku hore.

Tie tekvice nie sú suché, nechýba im voda, nepotrebujú okamžitú prvú pomoc vo forme prúdu chladnej vody z hadice. Potrebujú len prečkať horúci deň a podvečer svoje listy opäť rozvinú.

Dávam do pozornosti ešte jeden fakt. To množstvo sena pod nimi. Hrubá vrstva mulču chráni pre rastlinu aj vodu v zemi. Pôda nie je prehrievaná, nevysušuje ju ani slnko ani vietor. Bez svetla neklíčia semená burín a vrch zeme je stále kyprý, vo vnútri prevzdušňovaná dážďovkami, ktoré tiež trvale prihnojujú pôdu pod mulčom.

„Smutné“ tekvice po mesiaci – bez zavlažovania

Je vám ľúto za motykou a pravidelným okopávaním? Jednoducho sa rozlúčte s tým senom. Len aby ste sa nerozlúčili aj s úrodou…

Dnes si fakt môžete prečítať skôr, než začnete niečo robiť, množstvo návodov. Stále fungujú knižnice, kníhkupectvá (aj on-line) a tiež množstvo webových stránok. Ale možno všetko viete lepšie, veď sa to tak vždy robilo, ako to robíte vy teraz. Vedomosti sú sprosté slovo, pokrok nadávka a nijaká zmena sa okolo nás nedeje, tak prečo by ste vy mali niečo meniť? Máte pravdu, sú to vaše peniaze a vaše záhrady, tak nás do toho nie je nič.

Súvisiace:  Rozmnožiť liesku nie je žiadna veda

A my ostatní neprestaneme hľadať a skúšať nové možnosti, ako v ťažkých klimatických časoch, ktoré nás čakajú, dopestovať dostatok zeleniny a ovocia a budeme sa snažiť stále lepšie chápať správanie sa rastlín okolo nás, aby sme im neškodili ale najmä aby sme im pomohli prekonať tieto ťažké časy v ich najlepšej kondícii. Lebo je to aj naša výhoda, keď sa majú dobre a dávajú bohatú úrodu.



Podobné príspevky

plot
Jednoduché riešenie oplotenia záhrady – plot z...
Riešite, ako oplotiť vašu záhradku a zabezpečiť si tak želané súkromie?...
Čítať ďalej
Bohatá úroda orechov
Keď sa povie "ovocie", človek mestský si predstaví supermarket...
Čítať ďalej
Elektrická kosačka zabila záhradkára
Nejdem vás strašiť žiadnou tragédiou v okolí. Len mi...
Čítať ďalej
prasknutý rám Zipper
Kosenie so Zipperom nie je sranda
Hoci je Zipper Zi-MOS125 moja najobľúbenejšia kosačka z toho...
Čítať ďalej
kompoty
Ako efektívne uskladniť úrodu
Koncom leta je radosť chodiť do záhradky. Obsypané stromy,...
Čítať ďalej
kosenie
Netradičná kosačka
Súčasťou každej záhrady je aj trávnik. U niekoho väčší,...
Čítať ďalej