Slimáky už to vzdali

Tak som započul na prelome druhej a tretej augustovej dekády hlas spoza plota. Jeden zo susedov sa ráno tešil, že nastupujúce teplé dni donútili španielskych plzákov opustiť „bojisko“ a bude konečne pokoj. Jeho polovička sa mu síce snažila oponovať, ale jeho verdikt bol neoblomný. Je po slimákoch a on už nemusí po večeroch ich vyhľadávať a nemusí rozsýpať drahé granule, aby ich ak nie zlikvidoval, aspoň eliminoval v ich snahe zožrať všetko zelené v dosahu. Lebo toto leto boli slizniaky naozaj v záhradách pohroma.
O niečo pozdejšie som pani uvidel cez plot v inej časti záhrady. A spomenula tie slizniaky. Tak je jej hovorím, že manžel má nepochybne pravdu. Slimáky to už vzdali, cez deň po tráve nechodia a skutočne ich nie je tak veľa, lebo minulú aj predminulú noc som po desiatej večer zlikvidoval len cez 400 kusov za hodinu.

Uznám, niekedy viem byť trošku ironický. Lenže boli noci, kedy som dokázal zlikvidovať aj šesťsto kusov. Pravda, po daždi, vtedy je to jednoduchšie. Pre potreby tohoto článku som to spočítal, od jari do teraz sme zlikvidovali priamo 12 000 kusov, slovom dvanásť tisíc kusov slimákov a nepochybne ďalšie tisícky „nakŕmili“ Ferramolom, teda granulami, ktoré ich zvnútra dehydrujú a nedovolia prijímať potravu, takže zahynú kdesi v podzemí. A tiež sme ich kŕmili kukuričnou múkou, ktorá funguje na podobnom princípe. Len tých granulí sme po záhonoch rozsypali za sezónu šesť kilogramov.

Poznám mnoho záhradkárov, ktorí tvrdia, že oni slimáky nemajú. No keď pozerajú večerné správy v telke, nemajú šancu vidieť slimáka. Tie vychádzajú po súmraku, keď už padá rosa, aby sa im po vlhkej tráve ľahšie chodilo. Stačí si zobrať večer baterku a prejsť sa po záhonoch alebo okolo nich v tráve. Takú inváziu slimákov ste ešte nevideli.

Neprítomnosť dôkazu neznamená jeho neexistenciu, hovoria advokáti. A čo oči nevidia, srdce nebolí, hovorí staré slovenské príslovie. My si však svoju zeleninu, teda potraviny, zožrať nenecháme. Preto venujem večer trochu času a prejdem sa lampášom po záhrade. „Stiahnem z obehu“ ďalšiu päťstovku hnedých potvor. Čím menej ich stihne naklásť vajíčka, tým menší problém budeme mať budúci rok.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať