Slovensko bez banánov

ovocie Slovensko obletela správa, že banány zase budú „úzkym profilom“ v našej obchodnej sieti. Kvária ich škodcovia. V Ázii je tu huba, ktorá spôsobuje pleseň banánov (čo robí s ľudmi, to zatiaľ médiá nezverejnili) a v strednej Amerike ich zase nivočí hmyz (banány, o ľuďoch zase ani zmienka). Výsledkom je menšia disponibilná úroda, čo môže spôsobiť nedostatok banánov na pultoch predajní a zrejme, ako poznáme obchodníkov, aj zvýšenie cien banánov. Bude to ale naozaj problém pre nás, bežných spotrebiteľov?

 
 

V našich zemepisných šírkach, kde sme sa narodili a žijmee aj my, sa urodí dosť ovocia, čo sa týka množstva, ako aj rôznorodosti druhov. Takže na nedostatok vlákniny, vitamínov a ovocného cukru-fruktózy sa naozaj nemôžeme sťažovať. Len sme si akosi zvykli, že „dovozové“ je iné, lepšie. Čerta starého.

Príroda nám to teraz dá „vyžrať“. Prílišné rozširovanie banánových plantáží, prakticky monokultúra bez rozmanitosti druhov a následné choroby, to je len reakcia, ktorým sa Zem dáva do normálu. Na druhej strane pokles produkcie a vývozu loďami cez more a následne zníženie objemu rozvozu banánov kamiónmi po Európe a Slovensku bude mať za následok zníženie spotreby nafty, zníženie exhalátov v ovzduší a teda zdravší život.

jablko

Keď ku všetkému pridáme konzumáciu ovocia, dopestovaného v našich záhradách namiesto zbytočne veľkého množstva exotických plodov, obraz nášho zdravia bude takmer dokonalý. My si vieme dopestovať u nás dosť ovocia a vieme toto ovocie aj spracovať, skladovať, konzervovať, sušiť a využívať v domácej kuchyni. Takže nejaké problémy plantáží na druhom konci sveta sa nás nemusia dotýkať ani zdravotne ani nijak inak.

Navyše, málokto si uvedomuje, že nadmerný dovoz znižuje predaje domácej produkcie, aj ovocia, tým aj domácu produkciu. To je v praxi menej pracovných miest, menej peňazí medzi ľudmi, ktorí si môžu dovoliť kupovať menej iných (domácich) produktov. Uzavretý kruh, ktorý nám môže pomôcť banánová epidémia rozťať. Stačí, keď si pri nákupe ovocia a zeleniny v predajni vyberiete z dvoch regálov ten, ktorý dopestovali vaši kolegovia na Slovensku.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať