Strecha kurína musí presahovať výbeh

Každý chovateľ sliepok pre ne potrebuje kurín. Miesto, kde sa môžu na noc uchýliť do bezpečia, miesto, kde znášajú vajíčka. A miesto, kde sa môžu skryť pred nepriazňou počasia. Keď je kurín súčasťou malého výbehu, musí byť všetko prekryté strechou. Sliepky môžete vypúšťať do veľkého výbehu do záhrady, ale ak to z nejakého dôvodu nie je možné, musia byť v bezpečí a najmä v suchu. A práve to býva problém u mnohých začínajúcich chovateľov.
Zvýšená vlhkosť je častým dôvodom mnohých chorôb sliepok a s tým spojenou zníženou znáškou, v najhoršom prípade s úhynom. Sucho na podstieľke v kuríne aj vo výbehu je teda dôležitá. Koncentrácia sliepok v obmedzenom priestore výbehu tento problém zvýrazňuje.

Keď prší dážď, voda nepadá kolmo, ale šikmo s vetrom. Takže vietor dofúkne kvapky aj do voliéry a zmáča zem. A sliepky sú celý deň na mokrom. Preto je dôležité strechu predsadiť, aby zabránila zmoknutiu výbehu. Čím širší okraj strechy, tým lepšie aj pre chovateľa, lebo ak by pršalo tri dni v kuse, musí k sliepkam minimálne pozbierať vajíčka. A chodiť po suchom je predsa len lepšie.

Z tohto pohľadu sú úplne nevhodné minimalistické kuríny, ktorých fotografií a návodov je plný internet, ako na tejto fotke z Pinterest.com. Buď autori nikdy sliepky nechovali alebo u nich nikdy neprší. Ak by totiž chovateľ pred fotografovaním v takom kuríne choval sliepky aspoň tri mesiace, musel by vedieť, že je pre naše podnebné pásmo úplne nevhodný.

Nie len, že je strecha príliš úzka, ešte aj vietor ak dážď podfúkne, je výbeh celý mokrý. A sliepky v tom behajú. Ideálne pre ochorenie behákov. Nehovoriac o obsluhe takéhoto kurína v neustálom predklone, kde dole vám zavadzia spodok výbehu. Vyberať vajíčka z takéhoto „chovateľského zariadenia“ musí byť istotne slasť.

A ešte jedna poznámka. Ak sa vám niekto snaží prezentovať svoj ideálny kurín, kde vo výbehu je šťavnatá zelená trávička, majte sa na pozore. Fotil to hneď po dokončení a nasadení sliepok, teda bez praktických skúseností so svojím výtvorom. Pretože najneskôr tretí deň bude malý výbeh bez trávy.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať