evo_smd Jeseň záhradkára formujú dva aspekty. Tým prvým je úroda a jej zber. A tým druhým býva blato. Jeseň je sychravá a studená, takže blato má záhradkár nie len na topánkach, ale aj na rukách, lakťoch, prosto môže byť pri zbere úrody zablatený doslova až za ušami. Ako sa taký špinavý pohybovať v záhradnom domčeku?

Za tie roky som sa naučil, že lepšie ako stále upratovať je nenarobiť špinu. Alebo aspoň čo najmenej neporiadku, skorej bude upratané. Takže som rozmýšľal, ako v jeseni, kedy je menej svetla, skorej sa stmieva, ruky často od hliny, vojsť do tmavého záhradného domčeka a nezašpiniť biely vypínač svetla na svetlej stene. Nie, že by som mal v domčeku upratané ako v obývačke, ale aj keď sme nestihli jeho kompletnú rekonštrukciu po kúpe záhrady, niektoré veci sme predsa len už urobili. A nechcem si pridávať prácu.

Chcelo by to svetlo, ktoré sa rozsvieti vždy, keď vojdem do dverí. Často mám v rukách bedničky s úrodou či náradie. Musel som ich položiť alebo po pamäti kráčať v šere a do ničoho nevraziť, nič neprevrátiť. A keďže píšem v minulom čase, tak tušíte, že som tento svoj problém už vyriešil.

Samozrejme, veď svetlá so snímačom pohybu sa bežne predávajú, stačí kúpiť, namontovať a používať. Lenže osvetlenie miestnosti mám v jej strede a nechcelo sa mi v novej elektroinštalácii robiť zmeny a ťahať káble ku dverám. A tiež som si povedal, že by som mal svoju snahu o nezávislosť posunúť ďalej a využiť ju aj pri tomto požadovanom osvetlení.

Kúpil som si solárne senzorové osvetlenie s názvom SolarCentre EVO SMD. Kombinuje v sebe tri technológie, vďaka ktorým si zlepším situáciu v záhrade a ešte aj ušetrím. Lampa so senzorom pohybu sa rozsvieti vždy, keď vojdem do dverí miestnosti, osvetlenie typu LED má veľmi nízku spotrebu a navyše, všetko je to napájané zo solárneho panelu, takže nemíňam drahú elektrinu zo siete. Cez deň je elektrinou zo slnka nabíjaný LiIon akumulátor, z ktorého je celá lampa napájaná. A keďže ako dlhoročný modelár mám s LiIon akumulátormi len tie najlepšie skúsenosti, neobávam sa ani o funkciu ani životnosť tejto lampy.

Súvisiace:  12 krokov k nájdeniu dokonalého pletiva na plot

Obsah balenia
Obsah balenia

evo_smd-02

evo_smd-03

Samotnú lampu som namontoval do stropu hneď za vstupom do miestnosti a snímač pohybu nastavil tak, aby zaregistroval pohyb vo dverách alebo aj samotné otváranie dverí, ale reagoval aj na pohyb v zadnej časti miestnosti. Ide to ľahko, dá sa totiž nastaviť sklon samotnej lampy a potom ešte zvlášť uhol infračerveného snímača.


Lampa na strope nad dverami
Lampa na strope nad dverami

Potom som namontoval solárny panel pod strechu. Keďže mi škridle presahujú cez konštrukciu a tie by mi tienili časť panelu, použil som kúsok drevenej dosky, na ktorú som solárny panel priskrutkoval a celú zostavu som namontoval na strechu tak, aby slnečné lúče dopadali vždy na celú plochu panelu. Aby aj pri zníženej intenzite slnečného svetla bol akumulátor v lampe vždy dostatočne dobíjaný.


evo_smd-04

Kábel od soláru po lampu je dlhý päť metrov a samotný konektor je vodotesne konštruovaný. To mi umožnilo nainštalovať solárny panel čo najvýhodnejšie a súčasne umiestniť konektor do vetracieho otvoru v stene. Tam nehrozí tečúca voda, ale kondenzácii vlhkosti sa nevyhnem. Vďaka kvalitnej výrobe som nemusel riešiť sám izoláciu spoja proti vode. Nakoniec som ešte kábel pripevnil sťahovacími páskami ku vrutom v strope, aby volne nevial či nevisel a aby som zabránil jeho pretrhnutiu.

Potom už stačilo len nastaviť intenzitu osvetlenia, pri ktorej sa LED lampa zapne, správny uhol snímača pohybu a ešte dĺžku svietenia. Tá je regulovateľná od 15 sekúnd do troch minúť. Všetky tri ovládače sú umiestnené na spodku lampy a dočiahnem na ne z prahu dverí, keby som to potreboval zmeniť. Lampa má samozrejme aj hlavný vypínač, ktorým to všetko viem vypnúť.

Takže teraz, keď kedykoľvek vojdem do miestnosti, či už so špinavými rukami, či s bedničkou zeleniny v ruke alebo idem niečo zobrať, ak je znížená viditeľnosť alebo úplná tma, rozsvieti sa mi nad hlavou svetlo, napájané slnečnou energiou cez akumulátor a ja vidím, kam chcem stúpiť a kde mám uložené veci, po ktoré si idem. Lampa svieti asi ako 75 W žiarovka, čo na orientáciu v záhradnom domčeku úplne stačí. Ak potrebujem dlhšie pracovať, rozsvietim si svetlo v strede miestnosti, kde mám na 230V LED žiarovku 12 W, čo na prácu postačuje.

Súvisiace:  Proti voškám prírodnými prostriedkami

Solárna akumulátorová lampa má pri plnom nabití kapacitu asi 120 rozsvietení na dobu 2 minúty. To nemám šancu využiť ani keby som si v domčeku robil pochodové cvičenie. Okrem toho, že nemusím hľadať vypínač od svetla a špiniť si stenu okolo neho a automaticky mám svetlo vždy, keď vojdem do domčeka, tak som získal aj ďalší stupeň nezávislosti. Ak by vypadol prúd v dome, vždy mám dosť svetla na svietenie. A za energiu do tejto lampy nemusím už nikomu nikdy nič zaplatiť.



Podobné príspevky

po daždi
Ako funguje odvodnenie našej záhrady
Raz vidieť je lepšie ako stokrát čítať a preto...
Čítať ďalej
Vyvýšené záhony nesajú vodu
Voda je lenivá, tá do kopca nepotečie - takto...
Čítať ďalej
nadrze
Voda aj do zásoby
Posledných pár dní bolo daždivých a veterných. Nášmu okresu sa...
Čítať ďalej
balkónové jahody
Balkónové jahody v zime
Obľúbenou odrodou jahôd, vhodnou na pestovanie na balkóne alebo...
Čítať ďalej
kompostér a raždie
Kompostéry už máme dva
V každej záhrade má svoje miesto kompostér. Alebo radšej dva,...
Čítať ďalej
Bojíte sa, že vám vyschne studňa?
V dlhotrvajúcom suchu a teple, aké sme spoznali v...
Čítať ďalej