Zelenina žiaľ v našich podmienkach patrí k jednoročným rastlinám. Na rozdiel od stromov alebo iných trvaliek na kvetinovom záhone ju musíme každý rok vysadiť na novo a s koncom leta a s prichádzajúcimi chladnými dňami sa končí aj jej životnosť. K prvým rastlinám, ktoré oznamujú koniec pestovateľskej sezóny, patri uhorky. Nie inak tomu je aj v našej záhrade. Listy uhoriek začali pomaly žltnúť a hnednúť, až uvädli úplne. Ešte pred týždňom vyzerali vitálne a zdravé a teraz už počítame, koľko uhoriek ešte stihneme toto leto zjesť. Cyklus prírody je neúprosný. Hoci chodíme do záhrady v tričku s krátkym rukávom, jeseň je už na spadnutie. Uhorková sezóna skončila.





Chladnejšie dni a najmä noci so sebou nesú aj ďalší faktor. Vyššia vlhkosť vzduchu. Už po západe slnka za stromy na kopci nad záhradou, čo je asi hodinu pred západom slnka v meste na rovine, je cítiť chladnejší a vlhkejší vzduch a aj rosa sa začína zrážať na tráve, ale tiež na listoch rastlín, uhorky nevynímajúc. A vo vlhkom prostredí sa darí hubám a plesniam. To je práve problém uhoriek, paradajok, tekvíc. Uhorková pleseň nivočí ich listy, tie nie sú schopné vyživovať plody a rast uhoriek sa zastavuje, rastliny chradnú.

vädnúce uhorky

Proti plesni existujú postreky. No keby sme chceli jesť zeleninu so zvyškami chemických postrekov, tak si ju nepestujeme v záhrade, ale kupujeme v supermarketoch. Dávame prednosť zdraviu a kvalite pred cenou a množstvom, preto chemické postreky na našu zeleninu a ovocie neaplikujeme. A vratič, ktorý sme si vlani priniesli z prechádzky, sa ešte nestihol rozrásť natoľko, aby sme ho mohli využiť na postreky proti hubovitým chorobám. A predpokladám, že na budúci rok tiež nebude tak rozsiahly, aby sme ho využili na uhorky a paradajky, prednosť dostanú ovocné stromy a kríky.

Súvisiace:  Čas vysiať papriky

Uhorky nepestujeme na nakladanie do octa, neradi jeme mŕtvu hmotu bez výživy. Máme radi čerstvú zeleninu a šalátové uhorky jeme k mäsu alebo len tak, surové. Priateľka nakrájané, ja ich hryziem tak, ako vyrástli. Za túto sezónu sme si ich užili dosť, veď nám rastú celkom samé, našli sme im dobré miesto na bývalom hnojisku, kde ich ani netreba veľa polievať, vody zospodu majú celkom dosť. A dostatok slnka aj vzduchu im zabezpečili opory z betonárskej výstuže. Sieťovinu som na jar natrel farbou na zeleno.

Uhoriek narástlo naozaj veľa, ani sme ich nestihli pojesť a už boli zrazu priveľké a prezreté. Z vybraných kúskov priateľka odloží semiačka, poslúžia na výsev na budúci rok. Tým si zabezpečíme nezávislosť na ponuke v obchodoch na budúcu jar aj od moderných hybridov, ktoré síce dávajú bohatú úrodu, ale majú obmedzenú klíčivosť. Tým predajcovia nútia záhradkárov neustále pravidelne kupovať nové osivo. Vlastné osivo vám garantuje jednak nezávislosť od aktuálnej ponuky a obchodnej politiky, ale aj to, že máte overenú odrodu každej rastliny, ktorá vám chutí a dobre sa jej darí vo vašej záhrade.



Podobné príspevky

Sťahovanie záhrady takmer hotové
Začiatkom roka sme kúpili novú záhradu. To som tu...
Čítať ďalej
Anglický trávnik proti svojej vôli
Nikdy sme nemali ambíciu v našej záhrade na vidieku...
Čítať ďalej
Slovensko bez banánov
Slovensko obletela správa, že banány zase budú "úzkym profilom"...
Čítať ďalej
Starý mulč neodstraňujeme
Stále viac ľudí sa prikláňa k prírodnému a jednoduchšiemu...
Čítať ďalej
Zleniveli nám dedinčania?
Túto otázku som si kládol počas nedávneho nákupu v...
Čítať ďalej
Pre niekoho problém, pre niekoho príležitosť
Ak ste milovník westernových filmov, iste si pamätáte scény, kedy...
Čítať ďalej