Zakladanie trávnika nie je len o jednoduchom rozsypaní semena trávy do pôdy. Je to časovo náročný proces. Najmä v prípade, ak sa rozhodnete založiť trávnik svojpomocne. Samozrejme, všetko závisí aj od toho, v akom stave je váš pozemok. No pred zakladaním trávnika je väčšinou potrebné urobiť omnoho viac, ako len rozptýliť semená trávy.
Zakladanie trávnika krok za krokom
Predtým, ako sa pustíte do práce, rozhodnite sa, po akom trávniku vlastne túžite. Pôjde o úžitkovú trávu alebo domáci futbalový trávnik? Bude to okrasný trávnik, či vaša súkromná lúka? Ak si vyberiete typ semena trávy, môžete sa pustiť do práce. Aké kroky zrejme budete musieť absolvovať?
- Príprava pozemku a odstránenie hrubých nečistôt. Pravdaže, tento krok závisí od toho, o aký pozemok sa jedná. Ak si však chcete založiť trávnik k novostavbe, prípadne chcete dať do poriadku zanedbanú záhradu, s najväčšou pravdepodobnosťou bude pozemok plný nechceného materiálu ako kamene, dreviny a pod. Možno tak bude potrebná úprava pozemku bagrom, jeho vyrovnanie, prípadne mulčovanie nechcených drevín.
- Frézovanie. Aby sa semeno trávy pri vysievaní dobre uchytilo, je treba vyfrézovať pôdu až do hĺbky 14 cm.
- Nivelovanie pozemku. Čiže úplné zarovnanie, až vyhladenie vrchnej vrstvy pôdy, do ktorej sa bude siať semeno trávy.
- Výsev trávy. Môžete ho, pravdaže, robiť aj ručne. Pri väčšom pozemku je to však naozaj zdĺhavá práca.
- Zapracovanie semena do pôdy. Iste nechcete, aby semená trávy odniesol vietor, prípadne ich vyzobalo vtáctvo. Preto sa odporúča semeno jemne zapracovať do pôdy.
Nakoniec, po zapracovaní semena trávy, je dobré pozemok ešte uhladiť valcom. Čo myslíte, koľko času by vám zabralo vlastnoručné zakladanie trávnika? Ak na to máte čas a potrebné vybavenie, pokojne sa do toho môžete pustiť. Vhodnejšie je však zveriť túto prácu profesionálom, ktorí sa dokážu postarať o vyčistenie vášho pozemku pred založením trávnika, ale aj o jeho konečnú úpravu.