Vlastné čerešne chutia najlepšie

Na začiatok leta sme tento rok čakali veľmi netrpezlivo. S očakávaním úrody ovocia sme pozorovali ovocné stromy starých odrôd, ktoré sme kúpili spolu s celým starým sadom začiatkom roka. Na jar sme im poskytli základné ošetrenie, aby sme im dali možnosť prejaviť sa, hoci sme počuli otázky, či staré stromy spílime. Pre to sme však tento starý sad nekupovali. Zatiaľ to vyzerá, že naše rozhodnutia boli správne, hoci nás to všetko stojí nemálo úsilia. Ale robíme to všetko radi a s nadšením.

Do sadu nechodíme denne, no často. Najmä kvôli opravám plota okolo sadu. Staré drevené stĺpy často už stoja len vďaka pletivu, všade osádzame oceľové stĺpy na zemných skrutkách. A popri práci sme sledovali, ako pomaly rastú a vyfarbujú sa čerešne na niekoľkých stromoch.

V súčasnej dobe sú propagované a predávané štepené odrody často na slaborastúcich podpníkoch. Výsledkom sú zväčša stromy s malou korunkou, dorastajúce do cca 3-4 m výšky a dožívajúce sa zťažka dvadsiatich rokov. A na nich za kýblik úrody. Možno vhodné do malých záhradiek v moderných satelitoch s betónovými plotmi, pripomínajúcich súkromné väzenie.

No ja si z detstva a z prázdnin u starkej pamätám vzrastlé stromy (ja viem, že som bol ako decko menší 😉 ) a úrody toľko, že aj keď sme s bratrancami a sesternicami pri oberaní čerešní do vedra na bublaninu pre celé príbuzenstvo väčšinu pojedli, ešte vždy bolo na strome dosť aj nabudúce. A stromy tam stáli aj keď som na dovolenku na rovnaké miesto chodil ešte po dlhých rokoch.

A rovnaké pocity zažívam teraz, keď dozrievajú čerešne v našom novom starom sade. Päť starých stromov troch druhov čerešní ponúkajú vždy osvieženie pri práci aj tieň na oddych a keď si pomôžeme rebríkom, tak aj „neobmedzené“ množstvo úrody. Môže prísť celá naša rodina aj pár kamarátov a čerešní je, zdá sa, nekonečne veľa. Všetci sa najeme dosýta chutných a sladkých plodov v množstve, ktoré by sme nikdy nezjedli, keby sme ich mali kupovať v markete alebo na trhu. A vedľa čerešní už sa črtajú na jednej strane slivky a na druhej hrušky, ktoré budeme môcť v tomto sade prvý raz ochutnať už čoskoro.

Oprava plota sa už blíži do finále, tak k starým odrodám, ktorých stromy tvoria základ tohto sadu, budeme môcť pridať ďalšie stromy a kríky a tým obnovíme starý sad do novej podoby.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať