Medzi najvýznamnejších škodcov v záhrade z pohľadu spôsobených škôd patrí bezosporu slimák či slizniak, alebo aj plzák. Živí sa mladými rastlinkami, no nepohrdne ani tými veľkými a keď je ich v záhrade priveľa, dokážu úrodu celkom zdecimovať. Aprílové počasie im praje a po každej noci ráno zostávajú záhradkárovi len oči pre plač. Čo na slizniakov platí a ako ich vo svojej záhrade čo najviac eliminovať a zlikvidovať?




Slizniaka môžeme považovať za neviditeľného nepriateľa. Mnohí záhradkári sa sťažujú, že im na jar nevyšiel hrach, mrkva, reďkovky či iná zelenina, vysievaná priamo do pôdy. Ona možno aj vyšla, len ju rýchlo zlikvidovali škodcovia. No tí istí ľudia vám budú tvrdiť, že oni slizniakov v záhrade nemajú. Smiešne to vyznieva najmä od susedov, keď vy viete, že ste ich za noc zase zlikvidovali niekoľko sto kusov. A keďže sú u vás, určite sú aj pár metrov za plotom.

Slizniaky obľubujú vlhko. Preto ich vidno po daždi. A sucho je aj vtedy, keď svieti na záhradu slnko, preto ich vidno tesne pred zotmením a najmä v noci. Vtedy je aj chladnejšie a na trávniku či chodníku je rosa, čo im pomáha ľahšie sa pomocou svojho slizu premiestňovať. Preto ak si myslíte, že na vašej záhrade slizniaky nie sú, zoberte si dobré topánky, aby vám v tráve nenasiakli rosou, a baterku a prejdite sa po záhonoch a po tráve.

Čo na slizniaky

Akúkoľvek škodnú nestačí odohnať, vráti sa. Treba ju zlikvidovať. Preto asi najväčšia hlúposť je nosiť chytené myši, hraboše či slizniaky do lesa za záhradou. Rovnako tak dávať pozbierané slizniaky na kompost, aj tak sa rozlezú po celej záhrade. Keď už ste si dali tú robotu a slizniaky v záhonoch pozbierali do vedra, rovno ich zlikvidujte. Niekto používa na ne horúcu vodu, niekto slanú, soľ ich rozpúšťa. Soľný roztok ale nemôžete vyliať niekde v záhrade.

Súvisiace:  O jeden záhon menej

Rozstrihnutie alebo rozrezanie slizniaka rieši problém len čiastočne. Tento jeden už vašej zelenine neublíži, no poslúži ako potrava jeho súkmeňovcom, tí zmocnejú, narastú a budú viacej žrať. Vašu zeleninu.

Efektívne slimáky likviduje Ferramol, ekologické granule, ktoré treba rozsypať okolo priesad alebo na miesto výsevu, najlepšie každý deň, lebo do rána zmiznú, zožerú ich. Ferramol likviduje slimáky, ale nie je jedovatý pre záhradu. Slimákom chutí, po požere ich zlikviduje neskôr, keď zalezú naspäť do dier v zemi. A dobre ju pohnoja. Dážď ho neničí, po vyschnutí stále spoľahlivo funguje.

Niektorí skeptici tvrdia, že ak zlikvidujú slizniakov vo svoje záhrade, prídu na granule Ferramolu tie od susedov. No a čo, nie je jedno, či vašu zeleninu žerú „vaše“ slimáky alebo susedove?



Podobné príspevky

Mulčovanie zachránilo úrodu, keď sme ochoreli
Permakultúrou nepobozkaní návštevníci našej záhrady sa často pýtajú, prečo...
Čítať ďalej
Koľko gaštanov sa urodí na jednom strome?
To bola otázka, ktorá zaujímala aj nás. Samozrejme, že...
Čítať ďalej
Nechajte sa inšpirovať
Určite sa aj vy snažíte, aby vaša záhradka vyzerala...
Čítať ďalej
Prvý májový prízemný mráz
Na túto a nasledujúcu noc boli na Slovensku v...
Čítať ďalej
Orechové lístie sa nedá kompostovať
To vám bude tvrdiť skoro každý záhradkár. A rovno...
Čítať ďalej
Ako správne rezať s diamantovou pílou
Účinná a efektná manuálna rezačka nestačí vždy. vtedy prichádza čas...
Čítať ďalej