Záhrada vo vreciach

Záhrada vo vreciach O pestovaní zeleniny vo vode ste už isto počuli. Hydroponické pestovanie sa nepoužíva len pre exotické rastliny, ale žiaľ, aj pre veľkovýrobu „klasickej“ zeleniny, ako paradajky, papriky či uhorky. Že ste to nevedeli? Aspoň už chápete, kde sa berie tá „chuť“ veľkopredajných paradajok.

No teraz prichádza k nám iný fenomém, pestovanie zeleniny vo vreciach. Či teda skôr vo vreciach naplnených substrátom. Že už vám začína svitať?
Za veľkou mlákou začali v mestách využívať vybetónované prázdne plochy, ktoré už neslúžili svojmu účelu. Navozili palety, nakládli vrecia a naplnili ich substrátom. Potom tieto vrecia prenajímali ľuďom, rodinám a nazvali to celé „komunitné záhradkárčenie“, pretože sa okolo vriec stretávali ľudia s podobnými záujmami a vytvorila sa komunita. Úspech malo toto vrecovanie aj v Prahe.

Nájsť uprostred veľkomesta priestor pre záhradku so zeleninou nie je také jednoduché, navyše keď ju treba aj strážiť. A zase celý deň obrábať záhradku… Takýmto spôsobom si môže rodina s malými deťmi prenajať jedno vrece (prakticky 1 meter štvorcový) a ukázať deťom, že paradajky nerastú v hypermarkete na pulte a ako dozrievajú papriky. Starší ľudia si zase pripomenú svoju mladosť na vidieku. A pretože sa k takémuto „pozemku“ nemusia zohýnať, nebolí ich chrbát. A všetci spoločne si vypestujú poctivú zeleninu bez rýchlenia a nechajú ju dozrieť na slnku, nie v kontajneri. Firma, ktorá sa o všetko stará, prenajíma aj náradie a kupy na polievanie. Voda a zemina je tiež k dispozícii.

Záhradka vo vreci

Nechcem vás teraz nahovárať, že by ste mali obsadiť všetky voľné betónové plochy vo vašom meste a pestovať tam papriky a uhorky alebo to všetko prenajímať susedom. Len ma zaujala tá myšlienka, využiť neúrodné miesto a zasadiť rastliny do kvalitného substrátu vo veľkom vreci. Oproti veľkému kvetináču alebo drevenej ohrade má vrece jednu veľkú výhodu. Prázdne je veľmi ľahké, spratné, dobre sa s ním manipuluje. A položené na palete umožňuje manipuláciu strojovú, paletovým, alebo vysokozdvižným vozíkom. Teda by bolo vhodné takéto niečo aj do areálov podnikov. Neviem, či by sa takto dala pestovať zelenina na šalát k hlavnému jedlu v závodnej jedálni, ale zopár kvetov by mnohé nudné areály oživili a poľudštili. Bez nárokov na investície.

A čo vy? Stretli ste sa už s takýmito záhradami vo vreciach? Aký na to máte názor? Vyjadrite sa v komentároch.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať