Už o pár týždňov začneme vysievať zeleninu pre budúcu úrodu. Celkom iste už máte doma nakúpený substrát, ktorý chcete použiť. Využite súčasnú zimu na to, aby ste si výsevný substrát pripravili a vyhli sa tak nutnosti využívať prípravky proti škodcom. Uľahčíte tak vyrastenie mladých rastlín a zvýšite si šancu ich prežitia i šancu na vyššiu úrodu. Ide o čisto prírodný postup.
Ide o to, že v zakúpenom substráte sa môžu vyskytovať zárodky hmyzu, ktorý požiera mladé korienky rastlín a môže zapríčiniť ich skazu. A do substrátu sa škodcovia z ríše hmyzu môžu dostať cez vegetačné obdobie a napáchať škody v truhlíkoch, alebo sa môžu do zeminy dostať už pri jej balení. Ak máte vrecká so substrátom uložené napríklad v pivnici, prečkajú v celku príjemnom prostredí, kým sa podmienky pre ich rast a šírenie zlepšia. Napríklad po výseve nových semien.
Využite súčasné mrazivé počasie a vyložte vrecká so substrátom na balkón. Tuhý mráz zemine neublíži, no dokonale si poradí s každým hmyzom, ktorý v nej čaká na to, kedy mu urobíte pohodlie v truhlíkoch. Keď vrecká položíte tak, aby sa vzájomne nekryli, teda aby sa zo všetkých strán k ním dostal mráz, dokonale premrznú za dve či tri noci na vašom balkóne a potom ich môžete opäť uložiť do pivnice, aby ste o pár dní či týždňov mohli zeminu zo sáčku použiť na vysievanie nových rastlín.
Bez použitia chemických postrekov proti škodcom zabezpečíte svojím rastlinkám zdravé podmienky pre vývoj a už o pár mesiacov sa môžete tešiť na novú úrodu nie len balkónových rajčín a paprík, ale aj zeleniny zo záhrady. Navyše po týchto niekoľkých dňoch tuhých mrazov celkom určite bude toto leto oveľa menej kliešťov a inej hávede, ktorá by nám strpčovala pobyt v záhradke.
Využite silu prírody a spolupracujte s ňou, ušetríte a ešte budete jesť zdravšiu zeleninu.