prhlavaChceli by ste ochrániť stromy vo svojej záhrade pred škodcami a radi by ste sa pri tom vyhli chemickým prípravkom? Máte možnosť používať prípravky na prírodnej báze, ktoré zlikvidujú škodcov, no neublížia rastlinám ani iným živočíchom a nebránia vám v konzumácii ovocia, či už na ošetrovaných stromoch a kríkoch, alebo v ich tesnej blízkosti. Jednou z možností je využiť pŕhľavu, ktorá určite rastie aj na vašom pozemku a urobiť z buriny užitočnú rastlinu.




Výluh zo žihľavy sa využíva už dlhé roky, poznali ho aj naše staré mamy. Okrem toho, že žihľavou sa kŕmili na gazdovských dvoroch husi a húsatá, že sa mladé žihľavové lístky používali na čaj, tak žihľava má využitie aj v prírodnom pestovaní plodín. Výluh z pŕhľavy je skvelým pomocníkom v boji proti voškám. Malým cudzopasníkom, ktorí vysávajú životodarnú šťavu z mladých výhonkov stromov, kríkov, ale aj kvetov, ako napríklad ruží.

vosky

Najrýchlejšie sa vošiek zbavíte chemickým postrekom, ktorý si kúpite v záhradkárskych potrebách. Spolu s voškami však zabijete aj iné druhy hmyzu. Doplatiť na to môžu napríklad lienky, ktoré sú našimi spojencami v boji proti voškám. Tie milučké bachraté bodkované chrobáčiky sú vlastne predátori, dravce, ktoré poľujú na vošky a požierajú ich. Postrekom si kontaminujete aj jahody, ktoré rastú pod stromami alebo v ich blízkosti a ktoré po ochrannú lehotu (za kedy sa postrek zmyje z rastlín alebo rozloží a prestane byť jedovatý) nemôžete vy a vaše deti počas hry v záhrade jesť.

zihlava

Avšak postrek z pŕhľavy nie je taký nebezpečný. Účinne totiž zlikviduje vošky, ale iným tvorom neublíži a už vôbec nie je škodlivý v súvislosti s konzumáciou ovocia zo záhrady. Ako si ho pripraviť?

Máte na výber dve možnosti.

Čerstvý výluh zo žihľavy pripravíte tak, že natrhané celé rastliny žihľavy zalejete vodou v súdku alebo primeranej nádobe a necháte lúhovať 24 hodín. Potom cez sitko alebo dámsku pančuchu výluh prelejete do záhradného postrekovača a ošetríte stromy. Niekto rastliny nareže alebo natrhá na menšie kusy, cca 25-30 cm. Nádoba by nemala byť kovová, pre reakciu kovu a látok zo žihľavy.

Súvisiace:  Jahody v blate

Koncentrovaný výluh zo žihľavy pripravíte rovnakým spôsobom, ale pŕhľavu necháte vo vode celý mesiac. Odporúčam na odľahlom mieste v záhrade, lebo to fakt strašne smrdí. Po scedení výluh pred postrekom zriedite 1:10 čistou vodou a môžete postrekovať.

Vylúhované rastliny nevyhadzujte. Sú skvelým materiálom do kompostu, urýchľujú jeho rozklad.

Niekto používa výluh zo žihľavy ako zálievkové hnojivo pre rastliny, ale do hnojiva sa pridávajú ešte ďalšie buriny.

Pŕhľava rastie na okrajoch pozemkov, pri plotoch, všade kde jej to dovolíte. Nie je to však len burina, ktorú treba bezhlavo likvidovať. Nákup chemických prostriedkov aj mechanická likvidácia stojí peniaze a čas. Keď však pomocou rukavíc žihľavu vytrháte a použijete na výrobu postrekov proti voškám alebo hnojiva, ušetríte dvakrát. Rozumné je pŕhľavu trhať postupne. Síce nevyčistíte vašu záhradu na komplet od buriny, ale vždy budete mať k dispozícii potrebné suroviny pre domácu výrobu ochranných prípravkov. Po čase sami zistíte, koľko pŕhľavy môžete úplne zlikvidovať a koľko vám jej stačí pre použitie vo vašej záhrade.



Podobné príspevky

Čerešní bolo tohto roku neúrekom
Čerešne máme radi a preto sme v záhrade vysadili...
Čítať ďalej
Jedno vajce musí stačiť
Mám rád svoje gazdovské raňajky, nie len doma v...
Čítať ďalej
Ako pestovať tab
Tak žiaľ ani tento článok už na tomto webe nenájdete...
Čítať ďalej
Mäta pieporná
Mäta pieporná je často pestovaná v našich záhradkách ako...
Čítať ďalej
Prečo nerobíme návrhy záhrad
Je fajn počúvať od návštev, že sme vybudovali peknú...
Čítať ďalej
Oplatí sa akumulátorový vyžínač?
Ak máte okrem zeleninových políčok v záhrade aj ovocné...
Čítať ďalej