oblaky Ľadovec, krúpy. Slová, pri ktorých zamrazí každého záhradkára. Vyskytuje sa v najsparnejšom lete a poškodzuje až úplne ničí nie len rastliny, ale aj stromy a ovocie, ktoré v lete začína dozrievať. Niektoré plody sú ľadovcom len poškodené, iné bývajú zo stromov zrazené až na zem. Veľkosť krúpov sa pohybuje od veľkosti zrniek ryže až po pingpongové loptičky. Čo je to vlastne ľadovec a ako v prírode vzniká? Dá sa vôbec ľadovcu brániť?
 

 




Javy súvisiace so zimou a mrazom záhradkárov najviac ohrozujú skoro na jar, prízemné mrazy sa vyskytujú aj na jeseň. Naproti tomu ľadovec je čisto letná záležitosť. Kde sa v sparnom lete berú z oblohy padajúce kusy ľadu?

krupy

V teple sa zo zeme do vzduchu vyparuje voda vo forme vodnej pary. Spolu s teplým vzduchom stúpa nahor. Ako sa dostane do vyšších, chladnejších vrstiev atmosféry, začína voda kondenzovať do vodných kvapiek. Túto kondenzáciu výrazne urýchľuje prítomnosť prachu alebo iných nečistôt. Hovorí sa im kondenzačné jadrá. Kvapky vody sú gravitáciou priťahované k povrchu Zeme, ale stúpajúci prúd vzduchu od povrchu ich nadnáša. A prináša ďalšiu vlhkosť, ktorá sa na kvapky nabaľuje. Ak kvapky stúpajú vplyvom silného vzdušného prúdu nahor, dostávajú sa do studenších vrstiev atmosféry a stávajú sa z nich kryštáliky ľadu.

ladovec

Počas horúcich letných dní sú teplé stúpavé prúdy stále silné a veľkou silou nadnášajú čoraz ťažšie kryštáliky vody a nabaľujú na ne stále viac a viac vodnej pary, ktorú stúpavé prúdy unášajú nahor. A to až do chvíle, kedy hmotnosť kusov ľadu vo vrchole tmavých oblakov prekoná silu nadnášania a tie začnú padať na zem. Cestou dole sa ľadové kryštály dostávajú do teplejších vrstiev atmosféry, ktorá ich postupne roztápa, ale veľké kusy ľadu sa nestihnú rozpustiť celé a veľkou rýchlosťou dopadajú na zem ako krúpy či ľadovec a svojou pohybovou energiou ničia všetko, čo im stojí v ceste. Listy, plody, strechy, sklo, plastové striešky či plachty.

Súvisiace:  Prečo zakázali topinambur

Keď nie je veľmi horúco, rýchlosť stúpavých prúdov býva nižšia, tým je nižšia aj hmotnosť ladu v oblakoch týmito prúdmi nadnášaných. A na zem začnú padať ešte kým sú malé. A postupným prechodom cez nižšie a teplejšie vrstvy oblohy sa postupne rozpustia, až padajú na zem už len ako kvapky vody, ktoré majú pri dopade menšiu kinetickú energiu a nestihnú narobiť žiadnu škodu.

To je dôvod, prečo sa ľadovec vyskytuje v horúcom lete a nie v zime.

Proti ľadovcu sa prakticky nie je možné chrániť. Iba ak by ste nad celou záhradou naťahali ochranné siete, aké vídate u veľkopestovateľov ovocia alebo v niektorých záhradkárskych predajniach. Krúpy podľa svoje veľkosti dokážu preraziť aj pevné plochy, poškodiť strechu domu a o krúpoch by mohli rozprávať aj mnohí motoristi.



Podobné príspevky

Hokaido nie je len dekorácia
Na jeseň dozrieva množstvo zeleniny a obľúbeným plodom je tekvica....
Čítať ďalej
záhradná chatka
Zleniveli nám dedinčania?
Túto otázku som si kládol počas nedávneho nákupu v...
Čítať ďalej
Záhradný architekt alebo doprajte si krásnu záhradu
Zaobstarali ste si nový rodinný dom vrátane záhrady a plánujete...
Čítať ďalej
12 krokov k nájdeniu dokonalého pletiva na...
Plotové pletivo je dôležitým prvkom k vytvoreniu súkromia a...
Čítať ďalej
vykopanie ovocného stromu
Hričovský nemusí mať vždy pravdu
Pochybovanie o vlastných schopnostiach aj zažitých "pravdách", hľadanie nových nápadov...
Čítať ďalej
Viete, ako založiť trávnik? Poradíme vám!
Zakladanie trávnika nie je len o jednoduchom rozsypaní semena trávy...
Čítať ďalej