Koncom septembra začali padať orechy zo stromov. Dozreli a opúšťajú materský strom, aby dali nový život novým stromčekom. Lenže človek je tvor šporovlivý, netreba mu veľa stromov, zato veľa jedla. A tak orechy spod stromu zbiera, aby mal na zimu čo jesť aj do koláčov nasypať. No zároveň je človek nenásytný. Nestačí mu orechy spod stromov zbierať, chce mať viac. A niektorí nehľadia napravo ani naľavo, ba dokonca ani dopredu.
Tag → stromky
Takto orechy rozhodne neoberajte
Čia je tá krásna záhrada?
Každý sa rád pochváli svojou záhradou, mňa nevynímajúc. A ja sa tiež rád inšpirujem záhradami iných a poteším skutočne krásnou záhradou ostatných ľudí, či už naživo alebo v časopisoch. Ale na rozdiel tých záhrad, ktoré som navštívil osobne, tie časopisové v poslednom období vyvolávajú vo mne pocity skôr rozpačité. Je to každého osobná vec, aká záhrada sa mu páči a akú má, ale svoj názor na to snáď mať môžem. A aj sa oň s vami podelím, ak chcete.
Nikto nie je záhradkár, kým nezíska vlastný pozemok
Pred pár rokmi som vypozoroval údiv na tvárach mnohých ľudí, keď sa dozvedeli, koľko času dokážem produktívne tráviť vo svojej záhrade. Ich prekvapenie pramenilo z faktu, že ešte nedávno predtým som o záhrady a záhradníčenie nejavil žiadny záujem a dobre to mne vedeli. A keď sa dnes o tom spolu rozprávame, tak nevedeli prečo ma záhrady nezaujímajú a rovnako tak dnes nepoznajú dôvody tejto podľa nich veľkej zmeny. A ja rovnako tak pozorujem vo svojom okolí zmenu v prístupe ľudí, ktorí zrazu začali pestovať zeleninu alebo ovocie. Na rozdiel od mnohých ľudí ja poznám dôvody, ktoré ku zmene viedli.
Treba jamy pre stromy pripraviť vopred?
Skoro v každej príručke pre záhradkára v časti o výsadbe nových ovocných stromov nájdete odporúčanie vykopať jamu pre strom s dostatočným predstihom. A v niektorých aj odôvodnenie, že prečo. V minulosti neskúsení pestovatelia hltali rôzne ročenky a príručky a mnohí to robia aj teraz bez toho, že by rozmýšľali nad tým, čo čítajú a čo robia alebo že by si veci vo svojej záhrade odskúšali. Možno by zistili, že záhradníčenie ani nemusí byť také zložité a komplikované, ako sa im snažia niektorí odborníci nahovoriť.
Vianočný stromček je cenná surovina
Mnohé záhradkárske magazíny nám radia, že by sme mali na zimu ochrániť ruže vetvičkami z ihličnanov. No kde ich vziať? Kde môžete len tak prísť a odrezať niekoľko haluzí zo smrekov alebo jedličiek? Bez toho, že by vás hnali ochranári alebo majitelia stromov? Odpoveď je veľmi jednoduchá. V meste. Zoberiete si celý stromček alebo odrežete niekoľko haluzí. Samozrejme, že neobrežete jedľovú alej pri škole. Ihličnaté stromčeky sa v decembri a v januári váľajú pri kontajneroch. Bezdomovci už dávno vedia, že mesto je nekonečným zdrojom surovín. Prečo by to nemohli využiť aj záhradkári?
Kožuch alebo vypínač?
Ako to vidíte vy? Chceli by ste dať vašej záhrade vypínač alebo by ste ju radšej na zimu prikryli kožuchom? Ako by ste chceli dať vašu záhradu zazimovať? A čo si vy vôbec predstavujete pod pojmom „zazimovanie záhrady“? Lebo väčšina mojich známych si predstavuje, že život v záhrade v novembri končí a zobúdza sa až v marci s ustupujúcim snehom. A ja už nemám síl donekonečna opakovať, že je to sprostosť, že je všetko inak a keď prírode nerozumejú a svojej záhrade zvlášť, mali by ísť radšej predávať do supermarketu.
Gaštany sa nám vydarili
Mať v záhrade strom gaštana jedlého je snom nejedného záhradkára. Priateľke sa tento sen splnil kúpou novej veľkej záhrady, kde je na gaštan dosť miesta. Pretože aj ten malý prútik, ktorý sme kúpili, sa časom rozrastie do majestátnych rozmerov. Mysleli sme na to už pri jeho výsadbe. Ale že prvé gaštany z neho ochutnáme už tretí rok, o tom sa nám nesnívalo ani v najbujnejších záhradkárskych snoch.
My lístie nepálime
Jeseň je v znamení zadymených údolí nášho vidieka. Keď prichádzame v tento čas popoludní do záhrady, minimálne z jednej záhrady stúpa biely oblak. Už z cesty sledujeme, v ktorej časti dediny a ktorým smerom fúka vietor. Či si údenie užijeme my alebo to schytajú niektorí iní susedia. A márne si lámeme hlavu, či ten smrad aj tá škoda, ktorú si „paliči“ spôsobujú, im nevadí. Veď im to musí smrdieť aj vo vnútri v dome. Páliť bankovky by im iste nenapadlo, ale pálenie lístia je vlastne to isté, iba hlupák to nevidí.
Predĺžené leto
Tradiční pestovatelia, gazdovia a záhradkári majú svoje pranostiky, ktoré odzrkadľujú kolobeh dejov v prírode a sú akýmsi prírodným organizérom, podľa ktorého sa môžeme riadiť pri pravidelne sa opakujúcich každoročných prácach na poliach a záhonoch či v ovocných sadoch. Zdá sa však, že presnosť týchto vypozorovaných zákonitostí prestáva byť v prijateľných medziach a treba hľadať nové indikátory jednotlivých etáp záhradkárskych prác. No nie vždy to musíme považovať za problém.
Oddychová lavička so stolčekom
Na čo chodíte do záhrady? Otázka, ktorou dokážem vyviesť z miery mnohých ľudí. Odpovede sú väčšinou, že pestovať zeleninu, pestovať ovocie, obrábať pôdu, kosiť trávnik… My tiež máme záhradu aj ako produkčné miesto, ale aj ako priestor na oddych. Duševný aj telesný. To znamená, že nerobíme nič na silu, nedrieme, ale len toľko, koľko vládzeme. A najmä si chceme záhradu, prácu v nej aj jej plody, užiť. Preto máme naplánované aj oddychové miesta a nedávno sme dokončili ďalšie z nich.