Nemeckú kopu ako priestor na lepšie pestovanie zeleniny môžete vo svojej záhradke založiť aj na jar aj na jeseň. Využijete k tomu v podstate odpad, ktorý vaša záhrada vyprodukovala a nemusíte tak nič spaľovať. Týmto spôsobom nie len, že môžete dosiahnuť vyššie výnosy, ale súčasne ušetríte za hnojivá, pretože využijete prirodzený spôsob zlepšenia kvality pôdy svojej záhrady. Poriadok v záhrade a zdravšie potraviny sú len vedľajším dôsledkom vášho úsilia, ktoré môžete nazvať permakultúrnym spôsobom pestovania.




Čo je to nemecká kopa alebo ako vyzerá vyvýšený záhon, som písal v minulých článkoch. Pre mladých je pestovanie zeleniny týmto spôsobom možno zaujímavé, pre starších aj výhodné. Nemusíme sa toľko zohýnať, menej bolí chrbát, viacej toho stihneme. Čo ale musíme urobiť najskôr, aby sme všetky tieto výhody nemeckej kopy mohli využiť?

nemecká kopa

Založenie nemeckej kopy

Najskôr si vyberieme vhodné miesto v záhrade, ktoré na niekoľko nasledujúcich rokov určíme ako miesto nemeckej kopy. Môžete to byť aj trávnik, ale aj miesto po strome, ktorý sme pre rôzne príčiny odstránili a vzniklo nám na záhrade hluché miesto. Ak zakladáme nemeckú kopu na trávniku, tak najskôr odstránime z povrchu trávu aj s koreňmi, jednoducho rýľom vyberieme celé drny až do hĺbky asi 15-20 centimetrov. Ak zakladáme nemeckú kopu na okopanej hriadke, nemusíme robiť prakticky nič, ak ale máme kvalitnú pôdu len na povrchu, tak si ju zhrabeme na jedno miesto, tiež do hĺbky 15 až 20 centimetrov a použijeme ju neskôr.

Nemecká kopa je vlastne val z hliny, aspoň z vonka. Ak chceme využiť všetky prednosti pestovania zeleniny na nemeckej kope, nie je jedno, ako je orientovaná. Ak dlhšia strana smeruje od severu na juh, tak je namierená na slnko. Teda od rána do večera je slnkom vyhrievaná celá nemecká kopa. Čo má význam najmä skoro na jar alebo neskoro na jeseň, keď sú už slnečné lúče slabšie a menej hrejú bežné vodorovné povrchy.

Súvisiace:  Slabšia úroda hokaido

Na dno nemeckej kopy položte vrstvu hrubého kartónu. Má za cieľ zabrániť burine, ktorej korene ostali v pôde, prerásť do priestoru kopy. Na kartóny položte drevené brvná. Buď kmene a hrubé konáre starých stromov, ktorých ste sa v záhrade už zbavili, aby urobili miestom novým odrodám. Alebo si zaobstarajte lacné palivové drevo. Nemusí to byť akurát vlečka tri metre dlhých a ťažkých kmeňov, poslúži aj metrovica alebo aj menšie polienka. Dôležité je, aby ste z takéhoto hrubého materiálu urobili základnú vrstvu nemeckej kopy.

nemecká kopa

Druhú vrstvu urobíte z tenšej haluziny, určite vám ostalo z „výchovného“ rezu ovocných stromov. Alebo po strihaní viniča na jar. V princípe ide o to, aby sa smerom nahor postupne stenčovala hrúbka konárov a vetvičiek. Na takto pripravenú kopu dreva, ktorá sa smerom nahor aj zužuje, aby sa nerozsypala, nahádžeme lístie, staré seno alebo pokosenú trávu, vytrhanú burinu, trávové drny, ktoré sme získali prípravou trávnika na nemeckú kopu. Drny ale dávame zeleným dole a koreňmi hore! Ak máme k dispozícii hnoj, použijeme ho. Nakoniec všetko zasypeme zeminou z kompostov alebo tou, čo sme získali pri príprave miesta. Alebo nám zostala z kvetináčov a truhlíkov po presádzaní izbových kvetov.

nemecká kopa

Postupom času materiál pod hlinou v nemeckej kope podľahne pôdnym procesom, dážďovkám a inej hávedi a stane sa z neho kvalitný humus. Pri tomto procese sa lokálne zvyšuje teplota pôdy a toto zvýšenie sa pohybuje zvyčajne medzi dvomi až štyrmi stupňami Celzia. Teplo od korienkov prospieva rastlinkám, takže im takto predĺžime vegetačnú dobu. Drevo, slama, konáre v kope postupne uľahnú, takže nebuďte prekvapení, keď o rok bude nemecká kopa o niečo nižšia, než na začiatku. O štyri až päť rokov bude možno materiál na úrovni okolitého terénu a na mieste nemeckej kopy budete mať kvalitný substrát. Medzitým ale, po dobrých skúsenostiach s pestovaním zeleniny na nemeckej kope, už celkom iste budete mať v záhrade vytvorenú novú nemeckú kopu, veď haluzinu z ovocných stromov či zo strihania viniča iste nevyhodíte.

Súvisiace:  Vysievať semená alebo vysádzať priesady?

nemecká kopa

Čo pestovať na nemeckej kope

Jahody, papriku, paradajky, reďkovku, šalát, bylinky. Mrkva by sa dala, keď je už väčšia vrstva substrátu na povrchu. Nezabudnite často a výdatne polievať, ak neprší.

Toto prostredie ale veľmi prospieva slimákom. Takže sa o ne musíte postarať. Máte osvedčený tip?



Podobné príspevky

Pupenec už nie je problém
Pupenec je vytrvalá burina, strpčujúca život nejednému záhradkárovi. Akokoľvek sa...
Čítať ďalej
Bosch-Ciso-17
Sú elektrické nožnice praktické do záhrady?
Kvalitné náradie dokáže odbremeniť pri práci v záhradke od...
Čítať ďalej
farba zelená Alkyton
Nový náter starým oporám
Nič nevydrží večne, ani kvalitný náter a sila prírody...
Čítať ďalej
Chovajte, pestujte, hlavne stále kupujte
Sledujete televízne magazíny pre záhradkárov? Všímate si, o čom väčšinou...
Čítať ďalej
výsev paradajok
Čas vysiať paradajky
Zhruba dva mesiace by mali rásť priesady paradajok, kým ich...
Čítať ďalej
Požičovňa stavebných strojov CAT: čo všetko si...
Požičovňa stavebných strojov ponúka široký výber mechanizmov, ktorý môžu...
Čítať ďalej