Topinambur bol ešte nedávno propagovaný nie len v odbornej záhradkárskej tlači, ale aj v televízii. Bol považovaný na nenáročnú rastlinu, zužitkovateľnú bezo zvyšku a doporučovaný všetkým záhradkárom. Ba dokonca zlepšoval zdravotný stav ľudí postihnutých jednou z vraj neliečiteľných civilizačných chorôb.

No a dnes vám za jej pestovanie hrozí pokuta vyše 3400 eur! Čo sa vlastne stalo?





Topinambur je vlastne taký ľudový názov pre rastlinu slnečnica hľuznatá, ktorá pochádza zo Severnej Ameriky a u nás je pestovanie v 18. storočí vytlačili zemiaky. Topinabur sa aj pôvodne pestoval ako alternatíva zemiakov. Jeho hľuzy sú totiž jedlé a používajú sa aj ako diétna potravina pri reumatizme, opuchoch a vďaka vysokému obsahu inulínu (až 8 %) ako podporný prostriedok pri cukrovke. Topinambury sú veľmi vhodné pre diabetikov, pretože neobsahujú škrob, ktorého je veľa v zemiakoch, ale inulín, železo, kremík, draslík a vitamín C.

Zelené časti topinamburu sa dajú využiť ako krmivo pre hospodárske zvieratá a kvety po vysušení ako čaj. Zelené časti sa veľmi dobre silážujú.

Topinambur je nenáročný na podmienky prostredia, znáša vlhké aj suché polohy, hľuzy nie sú poškodzované ani silnými mrazmi, je preto vhodný pre pestovanie aj v podhorských i horských oblastiach. U nás sa vyskytuje najmä na brehoch riek, v priekopách, na medziach aj na miestach nedávnych zemných prác. Skôr sa pestoval ako na jedenie, tak ako krmivo, najmä u lesníkov pre čiernu zver. V súčasnej dobe sa začína jeho pestovanie vo svete opäť obnovovať.

Práve u nás niektorí poľovníci zaorávali topinambur na lúkach v blízkosti lesov, aby diviačia zver nenapádala polia a neničila úrodu. To zrejme viedlo k rozšíreniu topinamburu a následne dalo zámienku k vyhláseniu topinamburu za invazívnu rastlinu.

Že sa jedná čisto o administratívne a lobbystické opatrenie, ktoré nemá s ochranou prírody nič spoločné, o tom svedčia dva fakty. Za prvé, že v okolitých krajinách žiadny taký hlúpy zákaz nemajú a dokonca podporujú rozširovanie pestovania topinamburu a za druhé to, že už teraz oznámil predstaviteľ ministerstva novú vyhlášku, ktorá umožní pestovanie slnečnice hľuznatej. Ale iba šľachtenej. Zarezonovalo vám slovo „Monsanto“ pri slove „šľachtenej“? Nie ste jediní. A sme zrejme pri kamei úrazu.

Súvisiace:  Ako postupovať pri výsadbe ovocných stromčekov

Topinambur rastie sám, dobre sa množí, nepotrebuje žiadnu chemickú ochranu. Teda kto si zaobstará jednu hľuzu, nepotrebuje míňať peniaze za žiadne „výdobytky poľnohospodárstva“ a teda nemusí platiť peniaze nijakej chemickej a geneticko-modifikačnej firme ani výrobcom postrekov, čo znamená, že ani vláda neuvidí žiadne peniaze za DPH. A teda takýto človek sa stáva nezávislý, čo súčasne znamená, že aj nepriateľ nášho (súčasného) štátu.

Navyše liečivé účinky v oblasti diabetes ohrozujú príjmy nie len lekárnikov a farmaceutických koncernov, ale aj lekárov a opäť sme pri výpadkoch príjmov štátu v oblasti dane z pridanej hodnoty (za lieky).

Uvedené informácie dávajú jasne najavo, že sa jedná čisto o účelový zákaz a týka sa nie prvej rastliny, ktorá má vynikajúce hospodárske a zdravotné využitie. Preto je dobré mať veľký dvor a na ňom ešte väčších dvoch psov.



Podobné príspevky

Nový rok v záhrade
Prelom rokov je obdobím osláv, bilancovania aj plánovania. A tiež...
Čítať ďalej
Nechce sa mi rýľovať, spravím vyvýšený záhon
Nedávno nás v záhrade opäť navštívil môj bývalý kolega a...
Čítať ďalej
Základný prvok záhradnej architektúry
Záhradné ploty môžu byť vyrobené z rôznych materiálov ako je...
Čítať ďalej
Potraviny budú drahšie. Nevadí.
V živote to už tak býva, že ak v čase...
Čítať ďalej
Ako pestovať tab
Tak žiaľ ani tento článok už na tomto webe nenájdete...
Čítať ďalej
Hrozno strihané nebolo
Medzi pravidelné povinnosti záhradkárov a pestovateľov hrozna patrí začiatkom...
Čítať ďalej