Topinambur bol ešte nedávno propagovaný nie len v odbornej záhradkárskej tlači, ale aj v televízii. Bol považovaný na nenáročnú rastlinu, zužitkovateľnú bezo zvyšku a doporučovaný všetkým záhradkárom. Ba dokonca zlepšoval zdravotný stav ľudí postihnutých jednou z vraj neliečiteľných civilizačných chorôb.
No a dnes vám za jej pestovanie hrozí pokuta vyše 3400 eur! Čo sa vlastne stalo?
Topinambur je vlastne taký ľudový názov pre rastlinu slnečnica hľuznatá, ktorá pochádza zo Severnej Ameriky a u nás je pestovanie v 18. storočí vytlačili zemiaky. Topinabur sa aj pôvodne pestoval ako alternatíva zemiakov. Jeho hľuzy sú totiž jedlé a používajú sa aj ako diétna potravina pri reumatizme, opuchoch a vďaka vysokému obsahu inulínu (až 8 %) ako podporný prostriedok pri cukrovke. Topinambury sú veľmi vhodné pre diabetikov, pretože neobsahujú škrob, ktorého je veľa v zemiakoch, ale inulín, železo, kremík, draslík a vitamín C.
Zelené časti topinamburu sa dajú využiť ako krmivo pre hospodárske zvieratá a kvety po vysušení ako čaj. Zelené časti sa veľmi dobre silážujú.
Topinambur je nenáročný na podmienky prostredia, znáša vlhké aj suché polohy, hľuzy nie sú poškodzované ani silnými mrazmi, je preto vhodný pre pestovanie aj v podhorských i horských oblastiach. U nás sa vyskytuje najmä na brehoch riek, v priekopách, na medziach aj na miestach nedávnych zemných prác. Skôr sa pestoval ako na jedenie, tak ako krmivo, najmä u lesníkov pre čiernu zver. V súčasnej dobe sa začína jeho pestovanie vo svete opäť obnovovať.
Práve u nás niektorí poľovníci zaorávali topinambur na lúkach v blízkosti lesov, aby diviačia zver nenapádala polia a neničila úrodu. To zrejme viedlo k rozšíreniu topinamburu a následne dalo zámienku k vyhláseniu topinamburu za invazívnu rastlinu.
Že sa jedná čisto o administratívne a lobbystické opatrenie, ktoré nemá s ochranou prírody nič spoločné, o tom svedčia dva fakty. Za prvé, že v okolitých krajinách žiadny taký hlúpy zákaz nemajú a dokonca podporujú rozširovanie pestovania topinamburu a za druhé to, že už teraz oznámil predstaviteľ ministerstva novú vyhlášku, ktorá umožní pestovanie slnečnice hľuznatej. Ale iba šľachtenej. Zarezonovalo vám slovo „Monsanto“ pri slove „šľachtenej“? Nie ste jediní. A sme zrejme pri kamei úrazu.
Topinambur rastie sám, dobre sa množí, nepotrebuje žiadnu chemickú ochranu. Teda kto si zaobstará jednu hľuzu, nepotrebuje míňať peniaze za žiadne „výdobytky poľnohospodárstva“ a teda nemusí platiť peniaze nijakej chemickej a geneticko-modifikačnej firme ani výrobcom postrekov, čo znamená, že ani vláda neuvidí žiadne peniaze za DPH. A teda takýto človek sa stáva nezávislý, čo súčasne znamená, že aj nepriateľ nášho (súčasného) štátu.
Navyše liečivé účinky v oblasti diabetes ohrozujú príjmy nie len lekárnikov a farmaceutických koncernov, ale aj lekárov a opäť sme pri výpadkoch príjmov štátu v oblasti dane z pridanej hodnoty (za lieky).
Uvedené informácie dávajú jasne najavo, že sa jedná čisto o účelový zákaz a týka sa nie prvej rastliny, ktorá má vynikajúce hospodárske a zdravotné využitie. Preto je dobré mať veľký dvor a na ňom ešte väčších dvoch psov.
vlaha
To vážne? To je teda nepochopiteľné. Topinambur je ideálna potravina pre cukrovkárov.To zakážu aj stéviu?
admin
Stévia už bola zakázaná, pretože vážne ohrozovala dotovaný cukrovarnícky biznis a následnej (zníženou spotrebou cukru) aj farmaceutický priemysel. Zdraví ľudia sú pre túto spoločnosť nebezpeční, nechcú platiť sv*ne jedni.
A teraz zakázali topinambur, pretože by opäť klesli zisky veľkoproducentom a veľkopredajcom. Musia ľudia bojkotovať hypermarketové potraviny už vo veľkom, keď to zašlo až tak ďaleko.
Konstantin
Ja mám s touto rastlinou iba negatívne skúsenosti .Ešte v roku 1996 som kúpil pozemok kde bývalý majiteľ, zasadil túto,,nevinnú rastlinu´´ a keďže sa jednalo o dosť veľký pozemok jeho obrábanie som riešil malou záhradkarskou technikou . Za pomerne krátky čas asi 5 rokov bola polovica pozemku totálne znehodnotená , pretože ju obsadila táto neškodná rastlina ktorej životaschopnosť je nepredstaviteľná a z každého aj malého kúska čo ostane v pôde vyrastie nová rastlina, ktorá sa vyznačuje veľmi rýchlym rastom , takže iné rastliny nemajú šancu.Už týždeň po mechanickom plečkovaní je rastlina v plnej sile späť.Trvalo veľmi dlho kým sa mi ju , mne čo neuznávam chémiu v záhrade, podarilo zničiť tvrdými chemickými zásahmi.Kto vie čo sú to tzv. invazívne rastliny,teda rastliny , ktoré nie sú u nás pôvodné a vytláčajú naše rastliny a stretol sa niekedy s topinamburom, pochopí prečo bola táto rastlina zaradená medzi najnebezpečnejšie rastliny tohoto typu.To je dôvod prečo je jeho pestovanie zakázané a nie nejaké pofidérne teórie o cukrovarníckom biznise či ohrozovaní hypermarketov.
Duďo
ľuto mi je kúšťoka tamtej matičky Zeme, že jej pripadlo nosiť na svojich krížoch takô múdrô bremä
Tara
Vo Svajciarsku, kde som velmi dlho zila, som spoznala tuto senzacnu rastlinu. Samozrejme sa s nou musi vediet zaobchadzat, napr. sa tam odporuca davat zabranu korenom, alebo ju pestovat vo velkych konajneroch. Ked je volakto neinteligentny a rastlina mu „zamori“ zahradu, tak sa clovek (ten druhy) za normalnych okolnosti len smeje, alebo poziada o nahradu skody od predosleho majitela.
Kde je teda prosim ten problemik? V zahranici stoja topinamburove speciality uz davno na jedalnom listku top-restauracii a Topinambur mozno bezne kupit v obchode.
asdf
Bodaj by rastol vsade, aby si mohli chudobni ludia vykopat hluzy aspon pre seba alebo svoje zvierata. Najuzitocnejsia invazivna burina pod slnkom.
Prekladateľ
Je to choré rozhodnutie. Topinambur je nielen veľmi zdravý, ale zachránil národy pred vyhladovaním po vojnách. Jej vykynoženie je pre gramotného záhradkára hračka. Stačí v sezóne párkrát zrezať hornú časť rastliny a spodná uhynie a navyše stratí schopnosť regenerácie. Ak je za tým ozaj monsanto, tak to je nehorázne svinstvo a tuposť úradníkov.
Konstantin
Priateľu nehnevaj sa neuveriteľne klameš a zavádzaš , pretože vykynožiť topinambur je takým spôsobom ako ty hovoríš nemožné. To, že topinambur zachránil národy pred hladom po vojnách je tiež hlúposť. Táto rastlina sa pestovala ako krmivo, to bol mimochodom aj hlavný dôvod prečo sa na lodiach dostala doEurópy , krmili ňou vďaka jej rýchlemu rastu zviratá počas dlhých plavieb a komzumácia hľúz má iba veľmi krátke trvanie a rozšírilo sa až po poslednej vojne.
slovák
kecy,kecy,hlavným nedostatkom je to,že sa z toho nedá páliť to,čo z nás robí dobrích ľudí a hrdých slovákov!
peter
To akože topinambur rýchlo rástol na lodi, alebo ho zasadili do mora a úrodu zberali počas plavby? Zaujímavý názor, škoda že nemáš viac takých faktov. Rád by som sa ešte zasmial.
Tara
Ale, ale, Peter! Topinambur mozno pol roka skladovat -bez problemov. A dat ho do kontajneru s trochou zeminy, to som vyskusala na Balkone. Z jednej velkej casti hluzovky som „dostala2 pol kila topinamuru. Teraz sa ja smejem!
Milan
Autor clanku zrejme nevidel topinambur volne v prirode. Ta rastline zarastie kompletne plochy a nedovoli inym povodnym druhom rast. Udajny zakaz sa tyka mnozenia topinamburu vo volnej prirode, doma si ho majte kolko chcete.
A Monsanto prehra, cim viacej sladkeho zemiaku bude v zahrade tym lepsie !!!
Fuj humusny velkokapitalisti!!!
admin
Autor článku naozaj nevidel topinambur vo voľnej prírode na vlastné oči. Len ho mal tri roky v záhrade a preto, že ho neoslovil, tak ho jednoducho zlikvidoval. V priebehu jedného roka. A nijaké zvyšky po topinambure neobťažujú ani jeho, ani susedov-záhradkárov.
A čo sa týka toho zákazu, trestné je dokonca dovážať na Slovensko zo zahraničia (kde je topinambur povolený, či skôr, nie je zakázaný) hľuzu alebo akúkoľvek časť topinamburu, ktorá je schopná rásť a rozmnožovať sa. Tak tu prosím nezavádzajte čitateľov, že si ho môžu doma pestovať. Nemôžu ho dokonca ani vlastniť, nie len pestovať!
Jano
ty si tu admin? preco si najprv nezistis fakty predtym, nez popises bludy?
zakaz sa netyka intravilanu obci takze na zahradke si ho moze kazdy pestovat
nikde inde v europe nie je zakazny okrem nasej dzamahrie, kte zakony pisu kikoti
topinambur sa do volnej prirody nerozsiril len tak sam od seba, polovnici ho pchali kade-tade ako krmi pre zver
nie je ani zdaleka taky neznicitelny, jak tu niektori prezentujete
ja osobne ho na zahrade nemienim prestat pestovat, nam sice nechuti ale je to perfektna plodina pre kraliky, pocas vegetacneho obdobia dostavaju jeho zelenu vnat a cez zimu/zjari jeho hluzy
ked nechcem aby mi topinamburov ubudalo tak ich musim miestami pravidelne dosadzat
Jofino
Kupili sme topinambur polu s domom. V záhrade sa mu zrejme darilo. Nepočítal som s jeho využívaním a nebolo ani problémom ho zlikvidovať; treba však hľuzy z pôdy odstrániť, nie ich „narezkovať“ a rozsadiť. Sú buriny, ktoré sú isto nebezpečnejšie- ambrózia, durman, iva, netýkavka, podslnečník…
erny
mal som ho par rokov na zahrade kusok od bratislavy, nerozplemenil sa ani neanektoval susedov, akurat nikomu z nas velmi nechutil, bol nejaky sklovity. Uz ho nemam, vytrhal som ho zo zeme o rok este nieco prezilo a a koniec. PREBOHA, TOTO NIE JE BOLSEVNIK. No a co bude dalsie – liecive rastliny ? Tie uz obmedzili zakazom uvadzania ich vlastnosti na obaloch, dalsie bude obmedzit ich pestovanie?
Yano
Pestoval som topinambury vyše tridsať rokov na rôznych miestach aj mimo záhrady
na poli.Nikdy som nemal problém s ukončením ich pestovania na danej ploche.
Nič som nezaplienil,ak niekto zaplienil pozemky ten by mal byť za to trestaný.
Pred pár rokmi poľovníci sadili topiny do lesa a na lúky poblíž lesa a niet
po nich ani stopy.Zarastajú nám polia,lúky tŕním, rôznymi krovinami a možno
tu má podmienky na nekontrolovaný rast.Som za to ,aby sa mohli topiny pestovať,
možno s nejakými obmedzeniami. Je to na diskusiu aj tzv. odborníkmi.
Mária Noskovičová
Dobrý den. Od roku 2014 uplynulo veľa času. Chcela by som si dať do záhradky topinambury.
Môžte mi poradiť, prípadne ak Vám ostali ešte nejaké hľuzy, kúpim.
Za Vaše info vopred ďakujem Mária Noskovičová
jana
topinambura je lieciva rastlina, staci jej vymedzit priestor a ona si bude volne rast, je velmi chutna do salatov nastrukany koren labo len tak hryzkat, uvarit ako zemiaky a priloha k jedlu…idealna potravina pre cukrovkarov…..po konzumacii zistite, ze sa vas stav zlepsil, samozrejme, ze to chce cas
casom vsetky liecive byliny sa zakazu a budu hrozit sankycie, lebo nasa vlada sa obava o nase zdravie a boji sa aby sme sa neotravili z bylin….z liekov a liecenia lekarmi mozeme kludne umierat…je to regulovane
odporucam topiny aj malym detom do kasiciek, do polievok…nasim starym materiam to neublizilo, a ked si to dopestujete doma ?bez velkych narokov…rastie samma? tak viete co jete..
marylin
Podpisujem slová Jany:
1) mali sme ho na záhrade a vôbec nebol nezničiteľný (žiaľ). Keď sme vykopali hľuzy, už nenarástol.
Najlepšie chutí za surova – len tak hrýzť… Pre mňa a našu rodinu je to hádam najlahodnejšia zelenina na jedenie bez varenia…
vybavené
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2014-158
Zoznam inváznych druhov rastlín
a) Bylinné druhy
Vedecké meno
Slovenské meno
Rozmnožovanie
Označenie skupiny
Ambrosia artemisiifolia ambrózia palinolistá
generatívne
B
Asclepias syriaca glejovka americká
generatívne
vegetatívne
C
Fallopia sp. (syn. Reynoutria) pohánkovec (krídlatka)
vegetatívne
A
Heracleum mantegazzianum boľševník obrovský
generatívne
B
Impatiens glandulifera netýkavka žliazkatá
generatívne
vegetatívne
C
Solidago canadensis zlatobyľ kanadská
generatívne
vegetatívne
C
Solidago gigantea zlatobyľ obrovská
generatívne
vegetatívne
C
Lajo
Keď ste pestovali topinanbury 30 rokov , tak mi poradte ako ich mám zničiť v záhrade, lebo sa mi to nedarí. Nehovorím, že je to zlá raslina , ale nemá čo hľadať v záhrade.Nech si pestuje kto chce , ale ja to nepotrebujem.
Ďakujem
dana
Mala som ho na jednej ploche, tento rok som tam dávala zemiaky. Vykopala som, čo sa dalo, aj tak stále vyrastal, tak som výhonky vythrhávala, ako bárskerú inú burinu. Na, a už ho tam neni. Zato som ho dala pekne k plotu, kde mi robí pekný vetrolam a zabraňuje susedovej burine, aby mi rástla do záhrady.
ARB
No ja som si prečítal celú diskusiu narobili ste mi chute a keďže je dnes vonku pekne, šiel som na záhradu a vykopal obligátny plný fúrik topinabur a nejaké zjedol tak na surovo, ale pomixované s jogurtom a čučoriedkovým kompótom sú také…..mňáááááám.
Veronika
A ja mienim zasadiť topinambury,sme celá rodina diabetika , dúfam že nám pomôže.
Jozef Gábor
Napíš kde sa dá kúpiť. Aj ja chcem zasadiť. Kúpim pár kíl.
Anna
Videla som kusisko volnej pôdy, ktorá bola ako dzungla porastena topinamburmi. Ked ju objavili diviaky, čoskoro bolo kompletka po nich…to je snáď jasna správa, voľná priroda s touto rastlinou problem nema a v záhrade som ju mala a nebol problém tiež, zjedli sme ju neopatrne vsetku…, nedá sa ani porovnať s kridlatkou apod.