Je to vždy nepríjemné, keď svetlo zhasne, chladnička sa zastaví, nejde čerpadlo v studni a elektrický radiátor začína chladnúť. Ani obehové čerpadlo plynového kotla nejde a vypnutý televízor je najmenší problém. Pritom najmä v zime nie je o takéto problémy núdza. Návaly snehu, prudký mráz alebo víchrica dokáže poškodiť vedenie elektrického prúdu tak, že na niekoľko dní sú celé oblasti bez elektriny. Vtedy je pozde myslieť na to, čo teraz robiť. Je dobre byť pripravený a je dobre byť pripravený dobre.
V minulosti som mal skúsenosti s dodávkou elektriny uprostred ničoho. S partiou sme sa venovali hobby, pri ktorom sme potrebovali často nabíjať malé akumulátory. Keď sme raz nenaštartovali kamarátove auto pre vybitú autobatériu, používanú práve na nabíjanie malých akumulátorov, rozhodli sme sa kúpiť malú elektrocentrálu. Šikovné kufríkové prevedenie, nízka spotreba benzínu, nízka hlučnosť. V podstate sme ju na takých desať metrov ani nepočuli. No keď sme raz chceli využiť jej výkon 1000 W na plno, tak sa zvýšila aj hlučnosť aj spotreba a dlho to nevydržala a výkon znížila.
Keď sme si kúpili záhradu, potrebovali sme okolo nej veľa urobiť, a pri jej veľkosti nie vždy bolo možné natiahnuť predlžovačku. Vtedy sme si kúpili malú benzínovú elektrocentrálu s reálnym výkon cca 1 kW. V tom čase sa predávali s dvojtaktným aj štvortaktným motorom, kúpil som si štvortaktnú. Stačí jej bežný benzín a olej v motore mením raz za rok.
Vždy, keď som potreboval niečo robiť ďalej od domu, som ju spolu s elektrickým náradím odviezol na miesto a vyrobil si elektrinu. Ukázalo sa však, že papierový výkon 1000 W nie je to, čo dokáže dodávať elektrocentrála trvale. Takže 500 W vŕtačku síce rozbehne, len sa nedá prudko zaťažiť, aj malá rozbrusovacia brúska sa rozbieha pomaly. Čerpadlo v studni to poháňalo bez problémov, ale to tiež bralo len pol kilowattu.
Suma sumárum, takáto malá elektrocentrála je dobrá, ale lepšia by bola väčšia. Silnejšia, aby naozaj vládala poháňať spotrebiče s väčším výkonom. A je jedno, či miešačku na betón alebo elektrické ohrievače.
Aký výkon elektrocentrály zvoliť?
Jedno je fakt, čím silnejšia centrála, tým viacej stojí, viacej spotrebuje benzínu a je ťažšia, teda sa s ňou horšie manipuluje. Kým tisícku človek chytí do ruky a odnesie, a dá sa to takto aj s niektorými kufríkovými dvojkilowattovými centrálami, väčšie už jeden človek neodnesie. A keď majú kolieska, nemali by ste ju mať na poschodí… V klube sme tú malú kilowattovú jednotku nosili na tretie poschodie, väčšia by ale mala byť viac „po ruke“. Ale aká veľká by mala byť tá väčšia, respektíve aká najmenšia by mala byť?
Pre inšpiráciu sa stačí pozrieť, aký veľký máte istič na zásuvkový obvod domu. Väčšina ľudí pri rozvode 230V má istič 16A, to predstavuje 3680 W. Ak toto dokáže napájať vaše spotrebiče bez problémov, potom by vaša nová centrála mala mať minimálne takýto výkon. Pokiaľ možno trvalý. Samozrejme, že ak máte do domu trojfázový prívod a spotrebiče rovnomerne rozdelené na každú fázu, môže byť celkový príkon všetkých elektrospotrebičov v dome až 3×3680, teda približne 10 kW. Vrátane cirkulára alebo iných silných hospodárskych strojov. Ak sa ale bavíme o elektrocentrále na núdzové prekrytie havarijného výpadku elektrického napájania, tak cca 4,5 až 5 kW by malo stačiť, lebo v núdzi nebudete využívať všetky spotrebiče naplno, ide o prežitie kritického času.
Na výber sú jednoduchšie stavebné centrály alebo niečo poriadne. Ja som si vybral benzínovú elektrocentrálu 4,5 kW s osvedčeným kvalitným štvortaktným motorom Briggs & Stratton s ručným aj elektrickým a dokonca aj diaľkovým štartovaním. Dá sa to využiť v prípade použitia domácej automatizácie a v spojení napríklad s vlastnou fotovoltickou elektrárňou.
Centrály sú zhotovené tak, že na ne napojíte predlžovačku a cez ňu napájate spotrebiče. Ak uvažujete o napojení celého domu pre prípad prerušenia dodávky elektrického prúdu zo siete, je dobré upraviť rozvádzač tak, aby ste mohli pripojiť centrálu sem a vedeli si prepnúť dodávku prúdu do domu zo siete alebo z centrály. Mali by ste to ale nechať na skúseného elektrikára, pretože jednak nesmiete pustiť „šťavu“ do verejnej siete, aby to nezabilo elektrikára pri oprava na vedení, súčasne by ste podľa elektromera túto dodávku aj tak zaplatili na faktúre ako spotrebu, nehovoriac o možnej pokute. Hlavne ale musíte vyriešiť bezpečné uzemnenie, aby z centrály vyrobená elektrina nerobila problémy spotrebičom a nespôsobila úraz elektrickým prúdom ľuďom či zvieratám (pes, mačka).
Život dnešného človeka môže byť pohodlný, ale závislý od vonkajších dodávok energií a médií. Ak bývate v oblasti, kde sú časté poruchy dodávok elektriny najmä vplyvom prírodných živlov, je vlastná elektrocentrála zárukou sebestačnosti. Nie len v zime pri potrhaných vedeniach. Aj pri povodniach, keby môže byť elektrina z bezpečnostných dôvodov odstavená, dokážete s pomocou centrály odčerpať vodu zo zatopených priestorov a zaistiť primeraný chod vašej domácnosti. Šťastie totiž praje pripraveným.