Tag náradie

Oberák čerešní

19 júla 2024,, napísal admin Tagy: ,

Ako malý chlapec som často v lete liezol do koruny stromov,aby som si naoberal tie najkrajšie čerešne. Dnes už som starší pán a čerešne mám stále rád, len už nie som taký pružný a ľahký, aby som sa dostal všade, kde sa čerešne červenejú. A nie vždy sa dá dostať do koruny pomocou rebríka úplne všade. Problém získania chutných čerešní aj vo veľkej výške som vyriešil oberákom čerešní. Výroba je ľahká a jeho používanie jednoduché.Príprava kosačiek na sezónu

18 apríla 2024,, napísal admin Tagy: ,

Jar býva pre každého záhradkára celkom hektické obdobie. Treba vysievať semená zeleniny a pripravovať priesady, absolvovať rez stromov, ovocných kríkov a samozrejme viniča a k tomu pribúda s rastúcou teplotou vzduchu potreba udržiavania trávnikov. A k tomu je potrebné pripraviť si aj náradie. Kým rýľ alebo motyku stačí očistiť, prípadne naolejovať, u kosačiek je to o niečo zložitejšie. No oplatí sa venovať príprave na sezónu trochu času, aby nám potom dobre a spoľahlivo slúžili.

Keď vypadne elektrický prúd v dome

30 decembra 2023,, napísal admin Tagy:

Je to vždy nepríjemné, keď svetlo zhasne, chladnička sa zastaví, nejde čerpadlo v studni a elektrický radiátor začína chladnúť. Ani obehové čerpadlo plynového kotla nejde a vypnutý televízor je najmenší problém. Pritom najmä v zime nie je o takéto problémy núdza. Návaly snehu, prudký mráz alebo víchrica dokáže poškodiť vedenie elektrického prúdu tak, že na niekoľko dní sú celé oblasti bez elektriny. Vtedy je pozde myslieť na to, čo teraz robiť. Je dobre byť pripravený a je dobre byť pripravený dobre.

Akú spotrebu má elektrický štiepkovač

26 decembra 2023,, napísal admin Tagy:

Každý elektrický stroj má definovaný maximálny príkon, uvedený na štítku. Slúži to najmä na to, aby ste vedeli, na aký istič je možné ho pripojiť a ako je potrebné dimenzovať prívodné káble. Pretože tenké sa pri veľkom prúde zohrievajú, keďže majú veľký odpor a táto energia chýba stroju. Ale reálna spotreba elektrickej energie sa môže od maximálnej výrazne líšiť vplyvom prevádzkových podmienok. Takže vieme, akú skutočnú spotrebu elektrickej energie má elektrický štiepkovač?

Ako prvé vymeňte zámky

19 novembra 2023,, napísal admin Tagy:

Keď sa vám podarí získať vysnívaný pozemok, nadšenie z neho by malo čoskoro vystriedať pragmatické uvažovanie, najmä čo sa týka jeho bezpečnosti a ochrany. Či už ste si kúpili pozemok na samote alebo ste získali veľkú záhradu so starým domom na dedine, musí byť bezpečnosť nehnuteľnosti a všetkého vybavenia prvoradou úlohou. Ak sa jedná o starý dom, aj jeho dvere a zámky na nich väčšinou zodpovedajú dobe, kedy vznikli a kedy boli dostatočné. Najmä keď záhradu a dom využívate ako víkendové sídlo.

Ako si vybrať elektrickú vŕtačku

27 septembra 2023,, napísal admin Tagy:

Elektrická vŕtačka je neoceniteľným pomocníkom nielen v rodinnom dome, ale aj v byte. Komu predsa z času na čas netreba poskladať nábytok, zavesiť obraz na stenu, či navŕtať policu? Doslúžila vám elektrická vŕtačka a prišiel čas na kúpu novej? Poradíme, ako si vybrať najlepšiu elektrickú vŕtačku.

Keď sú konáre vysoko

07 septembra 2023,, napísal admin Tagy: , ,

Aj keď pestujete moderné nízkokmenné ovocné stromčeky v modernej záhrade, môžu byť niektoré konáre vysoko na to, aby ste ich pohodlne odstrihli alebo odrezali, keď robíte rez stromov. A čo potom, keď sa staráte o desiatky starých pôvodných odrôd, teda stromy sú vysoké, ale liezť do nich je problém a ani vysoký rebrík, najmä na svahu, vám nezaistí dobrý prístup k prevedeniu rezu. Vtedy príde vhod predĺžené alebo teleskopické náradie. Popíšem, ktoré s úspechom používame v našej záhrade.

Fiskars nožnice sme museli vymeniť

27 augusta 2023,, napísal admin Tagy: ,

Keď pestuje v záhrade ovocné stromy a kríky, bez poriadnych nožníc na konáre sa nezaobídete. A dobre vybavený záhradkár neskončí pri jednych. Štandardné malé nožničky treba na tenké halúzky, krátke priame na kvety a bylinky a na hrubšie konáre treba väčšie dvojručné nožnice. Niekomu stačia „nejaké“ nožnice, niekto si potrpí na kvalitu a dáva prednosť značke. V našej záhrade využívame náradie oboch druhov kvality, no jednoznačný prím udáva náradie značky Fiskars. Pre svoju nízku hmotnosť a vysokú kvalitu. Stredne veľké nožnice sme nedávno museli vymeniť.

Do záhradky pekne po svojich

04 augusta 2023,, napísal admin Tagy: ,

Viete si predstaviť, že by ste nemohli sedieť? A viete si predstaviť, ako by ste cestovali, keď si nemôžete sadnúť? Na bicykli by to nešlo, autom by to nešlo, taxíkom by to nešlo, pešo je do záhrady ďaleko. Ako by ste sa dostali z mesta do svojej záhrady na dedine? Autom je to desať minút. Pešo dve hodiny. A treba sa aj domov naspäť dostať. Stáť môžete v autobuse. Ak nejaký idem tým smerom a ak ide aj naspäť. A v čase, ktorý vyhovuje vám, nie SAD. Ako sa teda dostať rozumne do záhrady a večer domov, keď nemôžete sedieť?

Sanie paliva som si na krovinoreze opravil sám

18 júla 2023,, napísal admin Tagy: ,

Starí gazdovia boli všestranní ľudia. Museli byť, museli si so všetkým vedieť poradiť. Neboli servisy, neboli hypermarkety, čo si kto neurobil alebo mu sused nepomohol, to nemal. Z tohto pohľadu sú moderní víkendoví chatári a záhradkári chudáci. Je to daň za špecializáciu. V práci zarábajú tým, čo iní nevedia, ale za ostatné vo svojom živote musia platiť, takže neviem, koľko im potom naozaj zostane a či sa to oplatí. Ak ste trochu zruční, poradíte si aj s krovinorezom, keď stratil formu.