Jarná príprava pôdy na pestovanie zeleniny a iných plodín je celkom náročná činnosť. O to náročnejšia, že sa jedná o nárazovú prácu, ktorú treba stihnúť v krátkom čase. Rýľovanie síce môžete nechať na jeseň a cez zimu počítať s tým, že voda a mráz rozložia veľké hrudy na drobné. No aj tak zrejme budete chcieť povrch pôdy pred výsadbou skypriť a urovnať. Keď chcete založiť záhony na väčšej ploche, ručná práca jedného alebo dvoch ľudí takmer neprichádza do úvahy. Treba na to silného pomocníka.




V novej záhrade máme násobne viac priestoru na stromy aj záhony. S tým súvisí aj násobne viac práce. No s poškodeným chrbátom sa toho nedá urobiť priveľa bez rizika bolestí alebo že si ublížite. Navyše, v jarnom období nie je ryľovanie a úprava záhonov jediná činnosť, ktorú chcete stihnúť v správnom čase urobiť. Preto sme sa rozhodli, že si kúpime kultivátor.

Strojových pomocníkov do záhrady sme plánovali zaobstarať si viacerých. Každý stroj vyžaduje aj starostlivosť, osobitne motorové jednotky. Aby som minimalizoval počet spaľovacích motorov v záhradnej technike, tým aj potrebu rôznych náhradných sviečok a samozrejme aj zásobu benzínu s rôznym stupňom riedenia oleja v benzíne (1:20, 1:25. 1:50), rozhodol som sa, že ak sa bude dať, viacej strojov si zaobstarám v elektrickom prevedení. V dome máme kompletne zrekonštruovanú elektrinu a do záhrady to nie je ďaleko, pomocou dvoch 25 m predlžovačiek sa dostanem takmer všade.

Keď sa v sezónnej akciovej ponuke Lidlu objavil elektrický kultivátor Florabest, neváhal som ani chvíľu a ráno si privstal, aby som bol v neďalekej predajni pri otvorení a tento malý rotavátor sa mi ušiel.

Prvou prácou pre kultivátor bola príprava dvoch záhonov pre jahody, drobnú zeleninu a kvety. Dva záhony do tvaru U majú plochu asi po 14 m2 a doteraz tam rástla iba tráva, dvadsať rokov dobre hnojená pasúcimi sa ovcami. Ryľovať sa mi to nechcelo ani trocha, takže som natiahol káble a spustil kultivátor. Výrobca silne neodporúča používať tento stroj na kyprenie trávy, ale zdá sa, že stroj o tom nevie a kyprí veselo aj trávu s korienkami.

Súvisiace:  Netkaná textília - odkiaľ?

Výkon kultivátora aj v takejto situácii je dostatočný. Samozrejme že spracovanie skyprenej, zryľovanej či zoranej zeme je lepšie, ide to ľahšie, ale aj rozrušenie trávnatého povrchu s nízkou trávou sa dá rýchlo zvládnuť. Oveľa rýchlejšie, ako zryľovať. A ušetrenú energiu môžem venovať inej práci v záhrade. Kúpa elektrického kultivátora sa určite oplatila a navyše stroje z Lidlu majú skvelý pomer medzi cenou a výkonom a životnosťou. Veď kultivátor Florabest má záruku tri roky.



Podobné príspevky

Slizniakov nikdy nie je dosť
Myslím zlikvidovaných nie je dosť. Lebo tá háveď sa...
Čítať ďalej
Semenáriť sa naozaj oplatí
Vrcholiace leto je zberom úrody ovocia aj zeleniny a...
Čítať ďalej
Úmorné sucho trápi rastliny na záhrade
Toto leto je extrémne. Extrémne horúce a suché. Nie...
Čítať ďalej
Diviaky v záhrade
Cez víkend sme zavítali do našej záhrady v záhradkárskej osade...
Čítať ďalej
6 druhov zeleniny, ktoré by vo vašej záhrade...
Príprava na chrípkové obdobie by nemala začať na jeseň,...
Čítať ďalej
Cesnak sadíme podľa teplomera, nie podľa kalendára
Koniec jesene býval obdobím, kedy sa do zeme sadil aj...
Čítať ďalej