Raz vidieť je lepšie ako stokrát čítať a preto budete mať možnosť vidieť video, po prvý raz na tomto webe z našej novej záhrady. Spolu so mnou sa pozriete, ako fungujú dočasné odvodňovacie systémy v záhrade, ktoré nám pomáhajú zbaviť sa prebytočnej vody. Náš pozemok je jeden z dvadsiatich v ulici pod svahom, tak ma zaujímalo, prečo je voda len v našom a v iných je jej menej. A vykopal som systém járkov a zberných jám. Ako to vyzerá po daždi?




Už pri kúpe pozemku sme vedeli, že naším problémom nebude nedostatok vody, ale jej prebytok na jar a na jeseň. Prechod z dvora do záhrady bol problémový, niekoľko metrov sme museli prejsť po rozbahnenej tráve. Ako prvé opatrenie sme vykopali járok popri plote, aby voda z tohto miesta mohla odtiecť dolu dvorom až k bráne a do uličnej kanalizácie. Stále to však neriešilo otázku, odkiaľ sa táto voda v tráve berie, aj niekoľko dní po dažďoch. Odpoveď mi pomohol nájsť môj strýko, ktorý nás koncom leta navštívil a zasvätil ma do práce s prútikmi. Odvtedy si viem nájsť na pozemku vodu, najmä toky vody v hĺbke asi pol metra pod povrchom, ktoré tečú na rozhraní humusu a ílového podkladu, v štrkových podzemných potôčikoch.

po daždi

Takže som si pochodil pozemok, zistil, že voda priteká šikmo z boku a hlavný problém spôsobuje susedov dom, ktorého základy zastavujú vodu, tá preniká k povrchu, podmáča trávnik a potom odteká novým járkom preč.

Navrhol som riešenie, ktoré vodu v podzemných prúdoch prerušuje a odvádza do járkov ešte skôr, ako sa „oprie“ do základov domu a zamokrí nám trávnik. Asi v troch štvrtinách šírky záhrady som v dolnej časti prekopal priečne stružky a najmä zberné jamy v miestach, kde tiekli prúdy pod trávou. Pri hĺbení asi polmetrových jám sa objavila voda a než som stihol vyhĺbiť stružky, boli plné vody. Dno jám aj stružiek je pod úrovňou prúdov, aby voda z nich vytiekla a nemohla pokračovať ďalej po pozemku k domu. Už po troch dňoch bolo cítiť, že chodíme po tuhšej zemi a aj prútiky ukázali, že tu už voda neprúdi.

Súvisiace:  Vlahový deficit z vlaňajška je vyrovnaný

odvodnenie záhrady

Prerušil som niekoľko významných prúdov nižšie v záhrade, ale vyššie prúdy som nechal aktívne, jedná sa o trvalé zavlažovanie rastlín a stromov aj vŕb. Časť vody sa dostáva popri základe susedovho domu dole, ale máme tu okrem iného aj niekoľko desiatok sadeníc vŕby, z ktorej prútiky používame na oplotenie aj prútené výrobky. Vody sa nie len zbavujeme, ale ju najmä využívame. To je vlastne aj princíp permakultúrnej záhrady – udržiavať rovnováhu v prírode a využívať jej prirodzené procesy vo svoj prospech. Odvodňujeme naozaj len prebytočnú vodu.

Mnohí nám radili drenáž, betónové odvodňovacie výrobky, tony štrku na spevnenie. No my plánujeme jazierko s bahennými rastlinami. Mnohí si za drahé peniaze stavajú umelé potôčiky so zásobnou nádržou a čerpadlom. Platia za jeho stavbu aj prevádzku. U nás voda tečie zadarmo.

Videá ukazujú, ako prúdi voda vykopanými stružkami v záhrade aj dole pri dvore. Hoci malé potôčiky, je to za hodinu neuveriteľné množstvo vody. To je voda, ktorá predtým zostávala v trávniku a bránila nám normálne po záhrade chodiť.

A zvuky, ktoré vo videu počujete, nie sú dodatočný hudobný podmaz, to sú skutočné zvuky našej záhrady v podvečer.



Podobné príspevky

Farma na Markíze
Nie že by som bol priaznivcom televíznych seriálov a slovenskej...
Čítať ďalej
Pandravy v truhlíkoch
Posledných pár dní sme pri polievaní balkónovej zeleniny zaregistrovali zaujímavý...
Čítať ďalej
Lignohumát - prírodný kondicionér
Zdravie a dobrá kondícia pestovaných rastlín závisí od mnohých...
Čítať ďalej
Permakultúra v meste Zvolen
Každý, kto sa snaží aplikovať aspoň niektoré permakultúrne postupy na...
Čítať ďalej
4 skvelé tipy, s ktorými už sušené...
Nenechajte jablká zhniť na záhrade a radšej si z nadúrody...
Čítať ďalej
Prečo nepestujeme čučoriedky
Čučoriedky sa stali modlou moderných záhradkárov, idolom marketingu a zapĺňajú...
Čítať ďalej