Ako správne rezať s diamantovou pílou

Účinná a efektná manuálna rezačka nestačí vždy. vtedy prichádza čas pre precíznejšiu elektrickú pílu s diamantovým kotúčom. Dajú sa zohnať od približne 75 euro po najdrahšie 500 eurovové kúsky. Tie menšie diamantové píly sú ľahšie prenositeľné, ale majú slabší výkon a horšie sa s nimi manipuluje.




Kotúče, ktoré majú v priemere okolo 10 centimetrov vyzerajú síce menej desivo, ako napríklad na ozubenom kotúči na drevo, to však neznamená, že by človek mal podceňovať bezpečnosť pri práci. Kvôli pilinám a odletujúcim drobným telieskam je už treba mať na očiach bezpečnostné okuliare. Žiadne šperky, voľné oblečenie, dlhé vlasy. Používajte obe ruky a pri dlhšej práci si chráňte aj sluch.

Každú dlaždicu alebo čokoľvek, čo potrebujete rozrezať, si označujte značkami, nejakou fixkou alebo tesárskou mastnou ceruzkou. Príslovie „trikrát meraj a raz rež“ nevzniklo náhodou. Lesklé dlaždice sa tomuto bránia – majster si pomôže trebárs páskou. Ak je kus, ktorý chcete odrezať príliš veľký a nezmestí sa medzi kotúč a zábranu, musíte rezať z opačnej strany, čo je o dosť viac náročné na pevnú ruku – ľahšie urobíte krivý rez. Ak sa to stane, chybu už neodstránite krivoľakým „blúdením“ naspäť. Jednoducho použijete tú lepšiu zarovnanú polovicu a druhá sa môžno hodí na nejaký drobný kúsok v nejakom menej prístupnom mieste.


rubi-diamant-nd-180

Z píly neodstraňujte žiadny kryt ani nič podobné. Ak je chladená vodou, čakajte chvíľku, kým voda natečie na kotúč. Rezať je treba pomaly, držať kotúč na čiare. Najkritickejší bod je pred koncom – treba prstami jemne zatlačiť a zabrániť predčasnému zlomeniu. Kým sa cvik dostane do ruky, možno si to odnesie čo to materiálu. Čím tvrdší materiál, tým pomalšie treba rezať – k tomu vás prinúti aj samotná dlaždica. Ak režete hrubý tvrdý kúsok prirýchlo, diamantová píla sama spomalí, alebo sa dokonca zastaví – opatrne. Diamantové píly si hravo poradia aj so sklonom 45 stupňov, v tom je ich veľká sila, stačí trocha praxe.



Komentovať